Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Juraj Krivošík

Archiv článků autora:myčka na nádobí
22.12.2013
Ing. Juraj Krivošík, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Od 1. prosince 2013 smějí být na evropský trh uváděny pračky a myčky pouze energetické třídy A+ a lepší. Spotřebitelé by tedy měli při výběru praček a myček věnovat zvláštní pozornost jednotlivým „plus“ na energetickém štítku. Nejúspornější je energetická třída A+++.

3.6.2013
Ing. Juraj Krivošík, Ing. Mgr. Michal Staša, konzultant, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

V Česku se používají klasické žárovky v 33 %, halogenové žárovky v 22 %, kompaktní a lineární zářivky v 32 % a technologie LED v 13 %. Vypínat osvětlení, pokud ho nepoužívají, je zvyklých 94 % respondentů a průměrná česká domácnost má 22,3 světelných zdrojů.

29.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody (při mytí nádobí v uzavřeném dřezu je spotřeba teplé vody ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou nižší min. trojnásobně). Článek upozorňuje na databázi spotřebičů podle spotřeby energie, tedy další krok k úspornějšímu provozu domácnosti.

5.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Po vstupu České republiky a dalších 9 států do Evropské unie se mění i jejich národní legislativa v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Jak tyto změny probíhají, jak a kdy se musí měnit národní legislativa a jaké konkrétní změny náš vstup do EU v oblasti energetiky a životního prostředí přinesl? To všechno bude předmětem diskusí na konferenci EEBW: Energy Efficiency Business Week 2004, konané ve dnech 9.-10.11.2004 v Kongresovém centru Praha.

12.8.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetický štítek má sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů a jejich prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích. V příspěvku jsou uvedeny informace o povinném štítkování elektrospotřebičů uváděných na trh v ČR stanovených vyhláškou 442/2004 Sb. s ukázkou štítku pro klimatizační jednotky určené k přímému prodeji, které nově pod tuto povinnost spadají.

13.5.2003
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Otevírání trhu s elektřinou přešlo k 1. lednu 2003 do nové etapy, kdy se počet oprávněných zákazníků zvýšil z cca 80 na cca 450, tedy na všechny subjekty se spotřebou elektřiny vyšší než 9 GWh ročně. Zdá se, že jak spotřebitelé, tak dodavatelé jsou s otevíráním trhu spokojeni, konkurence přináší do někdejšího "přirozeného monopolu" čerstvý vítr změn.

19.2.2003
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Cílem instalace nebo rekonstrukce osvětlovací soustavy, která se vyznačuje vysokým uživatelským komfortem, je dostatečná osvětlenost tam, kde je světlo třeba, přiměřená rovnoměrnost osvětlení a dostatečné omezení oslnění při co nejnižších provozních nákladech a nenáročné obsluze. Bohužel, ve mnoha případech nepovažují elektroinstalační firmy "světelnou" část své práce za klíčovou, i tato často zásadním způsobem rozhoduje o konečné spokojenosti zákazníka s bydlením.

31.10.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Jaké jsou zkušenosti a úskalí při spalování dřeva či zemědělských produktů doma a v zahraničí? Jak připravit a jak financovat projekty na využití biomasy, aby byly efektivní?

24.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Zákon o hospodaření energií z roku 2000 zasáhl výrazně nejen do provozování objektů, ale i do přípravy jejich výstavby. Energetické audity jsou jedním z hlavních nástrojů tohoto zákona, pro existující stavby a areály se používají již běžně. Aplikace energetických auditů na stavby připravované však stále ještě běžná není.

16.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Není stavba nového obytného domy tak, aby jenom splnila dnešní tepelně-technické normy už dnes zbytečně drahá? Lze za stejné peníze i v domácích podmínkách postavit stejně komfortní dům s poloviční spotřebou energie na vytápění? Jak toho dosáhnout?

10.10.2002
Juraj Krivošík, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Až donedávna neuvěřitelná by se zdála zpráva o tom, že ceny energie mohou klesnout. Stalo se a ceny elektrické energie i zemního plynu pro domácnosti i podniky se snižují. Zdá se tedy, že v nejbližším období několika let ceny energie nemusí nevyhnutně jenom stoupat.

30.9.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Efektivnější využívání energie, vyšší využití obnovitelných zdrojů energie a liberalizace energetických trhů bezesporu patří mezi klíčové parametry úspěšné transformace ekonomiky České republiky a dalších zemí Střední a východní Evropy při vstupu do Evropské unie. Klíčem k úspěšnému zavádění těchto parametrů jsou především vzájemná výměna zkušeností a informací.

18.9.2002
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Jak snížit náklady na skladování a vaření potravin bez nutnosti úpravy vašeho jídelníčku?

11.6.2002
Juraj Krivošík

V nedělním editorialu ze 7.4.2002 jsme zveřejnili informaci o tom, že firma Shell do budoucna předpovídá výrazný nárůst využití obnovitelných zdrojů energie. Tato firma v průběhu následujících pěti let plánuje do rozvoje využití těchto zdrojů investovat asi půl miliardy dolarů. Jde o ojedinělý případ, nebo začátek změny?

4.4.2002
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. publikovalo ve spolupráci s nakladatelstvím ERA v uplynulých dnech knížku "Úsporná domácnost - Praktický rádce jak využívat energii efektivně". Příručka pojednává o tom, jak ušetřit energii, a tím i peníze v každé domácnosti při vytápění, ohřevu vody, žehlení, praní, svícení a dalších činnostech, souvisejících se spotřebou energie.

4.4.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Ve dnech 5.-7. listopadu 2002 se uskuteční v Praze 8. mezinárodní konference a výstava EEBW: Energie Efektivně 2002, s podtitulem "Příležitost pro návratné investice". 
 
Reklama