Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.
Základní povinností členského státu Evropské unie vůči svým obyvatelům na základě Charty základních práv je bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. Každý členský stát je zodpovědný za řešení problému energetické chudoby, má konat v rámci pravomocí zakotvených v národní legislativě. Na Slovensku již první krok učinili, pokusili se pojmenovat problém a nastínili možná řešení.
Při realizaci nové střechy na rodinných domech, ať už z důvodů rekonstrukce nebo při novostavbě, jsou porovnávány dva základní parametry. Prvním a nejdůležitějším parametrem je kvalita samotné krytiny, protože u střech počítáme s tím, že vydrží několik desetiletí. Druhým parametrem je bezpochyby cena.
I přes dlouhodobou praxi realizací tepelných čerpadel země-voda v České republice se stále ještě objevují realizace, ve kterých je zemní sonda výkonově podhodnocena. Již od roku 2011 mají projektanti návod v podobě českého znění evropské normy pro navrhování soustava s tepelnými čerpadly, jejíž součástí je i zjednodušený návrh nízkopotenciálních zdrojů tepla. Autor ukazuje úpravu návrhu na základě podrobnějšího výpočtu.
První část článku obecně pojednává o současné úpravě institutu smlouvy o dílo. Zabývá se problematikou vymezení díla, které oproti předcházející úpravě doznalo změny především v tom smyslu, že již není vyžadováno hmotné zachycení díla, jak tomu bylo před přijetím nového občanského zákoníku. Dále je zde pojednáno o možnostech určení ceny díla, resp. uzavření smlouvy o dílo bez určení jeho ceny. Podrobněji je rozebráno určování ceny rozpočtem, které se uplatní zejména ve stavebnictví.
Zpětná klapka je velmi důležitá součást domovních rozvodů vody. Zamezuje totiž zpětnému proudění přes vodoměry, a tím i nepřesnému měření spotřeby. Instalace zpětných klapek je důležitá hlavně v domech s rozvodem studené a teplé vody. V nich je totiž nebezpečí zpětného toku větší. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás shrnuli několik situací, kdy může k zpětnému proudění v potrubí nastat.
Spojení historie a nových zelených technologií je u nás stále spíše výjimečné, než že by šlo o všední událost. Jednou z takových vlaštovek může být státní zámek Veltrusy ve středních Čechách. Ten se může pyšnit zelenou technologií přímo ve svém srdci. Vytápění zámku a několika dalších objektů totiž zajišťují úsporná tepelná čerpadla o celkovém výkonu úctyhodných 170 kW.
Objekt byl původně vytápěn starým olejovým kotlem Buderus G115 se zásobníkem teplé vody Logalux LT s vysokými provozními náklady. Nově rodinný dům vytápí tepelné čerpadlo typu vzduch-voda Logatherm WPL 14 AR Comfort. Jelikož jsou v objektu otopná tělesa, byla použita akumulační nádoba o objemu 120 litrů zajišťující správnou funkci odtávání.
Dortmundský výrobce čerpadel a čerpací techniky, firma Wilo SE prezentovala na letošním veletrhu ISH ve Frankfurtu celou řadu novinek v oboru čerpadel, čerpací techniky a komplexních řešení v oboru dálkového dozoru a servisu. Jedním ze zcela nových výrobků je inteligentní čerpadlo na cirkulaci teplé vody Wilo-Stratos PICO-Z.