Program Efekt za poslední dva roky prošel několika změnami. Co přesně se v programu zlepšilo, na to jsme se zeptali na Infothermě 2018 ředitele Odboru energetické účinnosti a úspor MPO Vladimíra Sochora.
V rozhovoru pro TZB-info se Ing. Mojmír Böhm, ředitel české filiálky REMS, vyjadřuje k problematice zaměstnanosti, českého trhu stavebních prací. Hovoří o způsobu prodejů přes odborné prodejce nebo velkoobchody, o vývoji prodejů nářadí, trendech, o rozdílech mezi půjčeným a vlastněným nářadím, o odpovědnosti řemeslníka, o garancích, které řemeslník dává, aniž si to i uvědomuje. Na příkladu ukazuje, že nový druh nářadí ve firmě může znamenat její rozvoj i v té oblasti služeb, o které původně ani neuvažovala.
EcoStruxure od Schneider Electric je otevřená systémová architektura pro řízení budov, která slouží jako chytrý integrátor kritických oblastí energetického managementu. „Sjednocuje monitorování, vytváření reportů i řízení energetické účinnosti a je plně kompatibilní se systémy třetích stran. Přínosy integrace tkví zejména ve znatelné úspoře provozních nákladů budov, přehlednosti a efektivitě. Důležitá je rovněž kompatibilita s trendy, které přináší internet věcí (IoT) a digitalizace,” shrnuje Jakub Jiříček ze Schneider Electric, specialista na energetický management budov. V závěru textu pak představuje klíčové prvky integrace.
Tento příspěvek zazněl na loňských seminářích Heluz od A do Z a je zaměřen na nejčastější příčiny trhlin ve zdivu. Většině z nich se však dá předejít správným postupem, ať už při návrhu nebo vlastním provádění. Některé z chyb se v praxi opakují dokonce tak často, že je už někdy jako chyby ani nevnímáme. A proto se tento příspěvek na některé z těchto poruch zaměří, abychom se z nich poučili a na stavbách jim předešli.
Jménem společnosti Wienerberger a Tondach Vás zveme na 8. ročník konference pro stavební profesionály Wienerberger fórum 2018. Odbornou veřejnost, zejména projektanty, architekty a stavitele seznámíme s novinkami a praktickými informacemi z oblasti stavebnictví. Přijďte si rozšířit své stavební obzory.
Česká národní iniciativa Průmysl 4.0 byla schválena vládou v roce 2016. Profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, patřil k hlavním tvůrcům iniciativy, do které mělo být začleněno také stavebnictví. V současné době to ale spíše vypadá na samostatnou cestu.
Energeticky úsporné bydlení je trendem posledních let. Snahy o ekologické a energeticky nejúspornější bydlení budou sílit. Proto se postupně mění i nabídka domů na stavebním trhu. Typové projekty jsou doladěny k dokonalosti a nabízejí promyšlené řešení včetně technologií potřebných k dosažení požadovaného energetického standardu.
Aby se lidé cítili v místnosti dobře, musí být mimo jiné v pořádku proudění vzduchu. Jak je toto proudění intenzivně pociťováno, záleží na nainstalovaných vzduchových výustkách. Anemostaty získávají stále větší význam, protože přivádějí do místnosti rozptýlený vzduch a nikoliv přímý. Snižuje to průměrnou rychlost vzduchu, což je pociťováno jako příjemné.