Zákon č. 274/2001 Sb. - o vodovodech a kanalizacích a související předpisy
zákon upravuje některé vztahy vznikající při rozvoji, výstavbě a provozu vodovodů a kanalizací sloužících veřejné potřebě
|
|

STUDIO AXIS – pozvánka na akreditované semináře v září a říjnu 2022
12.8.2022 | STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictvíCentrum vzdělávání ve stavebnictví zve širokou odbornou veřejnost na školení, která pořádá ve 2. polovině roku 2022. Témata budou: dřevěné a keramické podlahy a mazaniny, zákon o vodovodech a kanalizacích a akce k povolování, realizaci a užívání staveb.

Srážkový normál a hodnoty srážek srpen 2021
20.7.2021 | redakceMožnosti předpovídání přívalových povodní jsou velmi silně omezeny, a to vzhledem k prudké dynamice vývoje konvekční oblačnosti, ze které pocházejí přívalové srážky. Aktualizace dlouhodobého srážkového normálu bude na základě rozhodného období let 1991 až 2020 pro období od 2022.

Hygienické požadavky na vodu
18.7.2021 | redakcePitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem.

Radioaktivita vody a možná opatření
30.6.2021 | Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.Ačkoliv naše předpisy nepožadují měření radonu v pitné vodě pro individuální zásobování a nestanoví pro ně žádný limit, lze měření občanům doporučit alespoň v oblastech s vysokým radonovým rizikem z geologického podloží.

Jak se bránit suchu a využít vodu ve městě?
23.8.2020 | redakce TZB-info a Mgr. Moki Topiarzová, projekt Počítáme s vodouAsociace ekologických organizací Zelený Kruh, která se zabývá ochranou životního prostředí, uspořádala on-line diskusi k nakládání s dešťovou vodou v zastavěných územích.

Třídění upotřebených jedlých olejů a tuků v obcích od 1. 1. 2020
3.1.2020 | redakceObec je povinna zajistit celoročně místa pro oddělené soustřeďování jedlých olejů a tuků. Místa k odkládání jedlých olejů a tuků by měla být zpřístupněna občanům alespoň 1 den v týdnu.

Společným cílem je zajistit dostatečné zdroje vody
31.3.2019 | redakce podle tiskové zprávy MŽP ČRSoučasné zdroje vody na území ČR přestávají dostačovat k zajištění dosavadního vodního blahobytu.

Fasáda s imitací betonu na nové budově SMS Elektro v Českých Budějovicích
20.3.2019 | LB Cemix, s.r.o.Pohledový beton se v současné architektuře a designu řadí k nejžádanějším povrchovým úpravám. Podtrhuje minimalismus staveb a skvěle působí v kombinaci s velkými prosklenými plochami i s teplými prvky typu dřevo. Imitace betonu zdobí fasádu nové skladové haly s reprezentativní prodejnou společnosti SMS Elektro v Českých Budějovicích.

Hospodaření s dešťovou vodou - poznatky z reálných projektů v ČR, Německa a Dánska
10.11.2018 | doc. Dr. Ing. Ivana KabelkováKde je největší překážka implementace hospodaření s dešťovou vodou a co by mohlo být tou správnou motivací kromě zrušení výjimek ze zpoplatnění odvádění srážkových vod do kanalizace? Jaké jsou zkušenosti s ozeleněním budov? A jaké jsou investiční a provozní náklady na zelenou střechu?

Výskyt koliformních bakterií ve vodě – mohou vznikat i rozkladem listí ve studni
25.10.2018 | redakce dle podkladů společnosti EurocleanKoliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. Způsobují běžné střevní potíže, nebo i koliku.

Ochrana před znečištěním pitné vody zpětným průtokem
7.5.2018 | Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v BrněMnozí instalatéři i projektanti nebezpečí zpětného průtoku podceňují. Provozovatelé vodovodu zase spoléhají na zpětnou armaturu ve vodoměrové sestavě, ta ale nemusí být spolehlivá. Přitom nedávno došlo v některých městech a obcích ke krátkodobému zhoršení jakosti pitné vody ve vodovodech.

Radioaktivita ve vodách a nový Atomový zákon
30.10.2017 | Ing. Jindřich Kotas, technolog a chemik ve společnosti EurocleanOd 1.1.2017 je účinná nová verze Atomového zákona. Starý zákon 18/1997 byl nahrazen novým zákonem 263/2016. Důvodem vzniku nové verze je sjednocení s legislativou Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii, konkrétně se směrnicemi rady 2013/51 a 2013/59. Kromě vlastního Atomového zákona vznikly také nové verze prováděcích předpisů (17 vyhlášek a 2 nařízení vlády) a zavedly se změny ve 13 jiných zákonech.

Ostrovní systémy – aneb jak řešit vodu v lokalitách bez veřejných sítí – část II.
28.11.2016 | Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek, ASIO, spol. s r.o.Existuje z hlediska hydrogeologického řada lokalit nevhodných pro výstavbu – není kam vypouštět a zastavěním nevhodného území se vytvoří bariéry v odtoku srážkových vod z lokality. Pak je jediným řešením minimalizace odtoku.

Klíčem k efektivnímu a ekologickému využívání vody je tzv. oddílná kanalizace
26.1.2016 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakceProč Svaz měst a obcí ČR v souvislosti s dotacemi hrozí zdražením ceny vody pro běžné občany? Pokud se dešťová voda odvede jinam, nebo se vsakuje, celý provoz na ČOV se zefektivní a dešťovou vodu lze následně ekonomicky využít. Navíc jde o další opatření proti stále častěji se vyskytujícímu suchu.

Výpočet nutného odběru vody ze studny a jeho rozepsání do žádosti o povolení k nakládání s podzemními vodami
23.2.2015 | RNDr. Petr Čížek, A až Zet, PrahaK posouzení vlivu studní na okolí nestačí znát roční množství odebírané vody. Je třeba znát časovou nerovnoměrnost její potřeby. Pro její jednotný odhad dnes neexistuje předpis. Proto i rubriky v žádostech o povolení k odběru podzemní vody chápe a vyplňuje každý hydrogeolog jinak.

Termodynamické jevy v potrubí a jeho okolí, část 2/2
20.10.2014 | Ing. Pavel SlámaČlánek, řadící se svým tématem do právě počínajícího cyklu článků na poměrně široké téma „Termodynamické jevy v potrubí a v jeho okolí“, mapuje aktuální situaci v oboru potrubních sítí a v oboru navazujících energetických zařízení určujících provozní stavy celých teplárenských soustav.
diskuse: 13 příspěvků, poslední 24.10.2014 19:51

Jak se připojit na inženýrskou síť?
28.9.2014 | Aleš Zapletal, INSTA CZS touto situací se vlastník setká například při nově vybudované kanalizaci či vodovodu nebo když se rozhodne změnit účel stavby, kterou do té doby využíval pouze rekreačně.

Novela zákona č. 275/2013 Sb. o vodovodech a kanalizacích
28.7.2014 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakceDne 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon č. 275/2013 Sb., kterým byl novelizován zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.

SOVAK ČR vnímá velmi negativně snahu o zásadní změnu regulace oboru vodovodů a kanalizací
4.5.2014 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakceNávrh koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství řeší, jak bude stát regulovat ceny vodného a stočného. Cenu vody v Česku může začít kontrolovat a regulovat úplně nový úřad. EU vznikem regulátora podmiňuje i další dotace do vodohospodářské sítě v Česku.

Energetická liga, či „promyšlená“ demagogie?
28.4.2014 | Ing. Vladimír GaládSnižování energetické náročnosti budov je velice důležité. Neméně důležitým je ovšem i správné vyhodnocování energetických úspor. V praxi se setkáváme s různými přístupy k hodnocení energetické efektivity, přičemž některé z nich mají do objektivity hodně daleko. Patří mezi ně i tzv. Energetická liga.
diskuse: 59 příspěvků, poslední 07.06.2014 12:55