18.1.2023 | Mgr. Viktor Kalabza, KVB advokátní kancelář s.r.o.V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Tentokrát jsme se zeptali na to, jak k těmto situacím přistupuje současný občanský zákoník a jak k nim přistupoval občanský zákoník předchozí, ve kterých případech se použije „nová“ a ve kterých stará právní úprava, a zda a kdy lze využít institut přestavku i pro „nadstavky“ a „podstavky“…
24.11.2022 | Martin ForalPůvodně stanovený termín vázaný k červenci příštího roku se však má ještě dále posouvat. Návrh věcného záměru zákona je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení.
19.9.2022 | Mgr. Miroslav VaněčekV rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Ptáme se, jaké jsou možnosti obrany vlastníka sousedního pozemku?
12.8.2022 | STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictvíCentrum vzdělávání ve stavebnictví zve širokou odbornou veřejnost na školení, která pořádá ve 2. polovině roku 2022. Témata budou: dřevěné a keramické podlahy a mazaniny, zákon o vodovodech a kanalizacích a akce k povolování, realizaci a užívání staveb.
19.6.2022 | URSA CZ s.r.o.Se začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativní pravidla, která mají zásadní vliv na výstavbu domů a bytů. Hlavním cílem je výrazně snížit energetickou náročnost budov a jejich negativní vliv na životní prostředí. Vzhledem k současné situaci přispějí tyto změny legislativy a jejich následná aplikace také k větší soběstačnosti Česka v oblasti spotřeby tepelných zdrojů jako je například plyn.
25.12.2021 | JUDr. Kristýna Faltýnková, Mgr. Jakub Straka, PRK Partners s.r.o. advokátní kancelářVe spolupráci s portálem epravo jsme připravili několik pohledů právníků na stavební problematiku. Tentokrát jsme se zaměřili na ochranu architektonických a urbanistických hodnot ve stavebním právu.
13.12.2021 | Mgr. Jan Pořízek, Mališ Nevrkla Legal, advokátní kancelářVe spolupráci s portálem epravo jsme připravili několik pohledů právníků na stavební problematiku. Tentokrát jsme se zaměřili na takzvané černé stavby. Jaké zákonné prostředky máme k dispozici; jak se bránit proti černým stavbám?
22.11.2021 | JUDr. Jiří Kubík, MBA, Magistrát města Plzně, Odbor stavebně správníNový stavební zákon přináší nejstriktnější přístup k černým stavebníkům minimálně od roku 1977. Jde o reakci na stav, kdy zhruba 10 % všech realizovaných staveb v ČR bylo povolováno v rámci režimu dodatečného povolování. Pokud budeme vycházet z oficiálních dat pro rok 2018, tak ze zhruba 7 000 tzv. „černých staveb“ bylo nařízeno odstranit pouze 400. Realita nejrůznější stavební nekázně může být v našich poměrech mnohonásobně vyšší. Jaké jsou však příčiny tohoto stavu a jak na ně reaguje nová právní úprava?
2.8.2021 | doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT PrahaPro správné pochopení smyslu normalizace denního osvětlení je potřebné zamyslet se obecně nad důvodem existence norem a nad prostředky jejich tvorby. Taková úvaha může mít svůj aktuální význam právě v této době, kdy Evropská komise pro normalizaci (CEN) sjednotila normy pro denní osvětlení budov v rámci celé Evropy a kdy Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila nový stavební zákon.
23.7.2021 | ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮProjektanti s platnou autorizací, tj. s “kulatým razítkem“ jsou vedeni v seznamu zveřejněném na webu ČKA a ČKAIT. ČKA upozorňuje i na web s nabídkami bezplatného či zvýhodněného architektonického poradenství pro oběti živelné katastrofy na Hodonínsku a Lounsku.
15.7.2021 | redakcePodle MMR přinese zrychlení povolování staveb. Každý stavebník bude do roka vědět, jestli může stavět. Nový zákon rovněž zajistí konkurenceschopnost naší země vůči okolním státům a umožní využít vyjednaný rekordní bilion korun z EU na projekty, které vyžadují stavební povolení.
5.6.2021 | ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮČKA dlouhodobě přijetí nové právní normy požadovala a podporovala. Výsledek však bohužel není příležitostí k potlesku.
29.5.2021 | redakce podle tiskových zprávPoslanecká sněmovna ve středu schválila ve třetím čtení nový stavební zákon. Nyní poputuje do Senátu. Podle redakcí oslovených odborníků na stavební právo bude s největší pravděpodobností vrácen sněmovně. Komory inženýrů a architektů schválené znění kritizují.
diskuse: 1 příspěvek, 29.05.2021 18:39
30.11.2020 | Jiří Nezhyba, Frank Bold Advokáti, s.r.o.Připravovaný nový stavební zákon, na jehož textu se podíleli i Frank Bold Advokáti, má za cíl především zrychlit povolovací procesy při výstavbě. Některé z novinek, s nimiž počítá, ale zavede již aktuálně vydaná novela zákona č. 416/2009 Sb., která obsahuje mj. i důležité novely stavebního zákona, správního řádu a dalších právních předpisů. Jaké změny přináší zákon č. 403/2020 Sb., který bude účinný již od 1. 1. 2021?
8.10.2020 | Vlastimil Růžička, redakceNa začátku měsíce září se v aule Vysoké školy báňské Technické univerzity (VŠB-TU) v Ostravě uskutečnil již 29. ročník mezinárodní konference Požární ochrana. I přes složitější podmínky pro diskuse a setkávání navštívilo aulu VŠB-TU přes 200 odborníků.
23.8.2020 | redakce TZB-info a Mgr. Moki Topiarzová, projekt Počítáme s vodouAsociace ekologických organizací Zelený Kruh, která se zabývá ochranou životního prostředí, uspořádala on-line diskusi k nakládání s dešťovou vodou v zastavěných územích.
28.5.2020 | Vlastimil Růžička, redakceTisková konference Hospodářské komory ČR (HK ČR) a partnerských organizací k aktuální podobě nového stavebního zákona, jehož návrh ministerstvo pro místní rozvoj zaslalo ke zpracování Úřadu vlády ČR, přinesla celou řadu nových výhrad k aktuálnímu postupu rekodifikace stavebního práva.
20.5.2020 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., TZB-info, obor Voda/KanalizaceByl navržen zákon, který má umožnit výstavbu veřejných toalet bez rozhodnutí o umístění stavby a územního souhlasu. Kritériem by měla být plocha do 50 m
2 a výška do 5 metrů.
17.5.2020 | ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮNový Stavební zákon v předloženém znění považuje ČKA spíše za další velkou novelu platného Stavebního zákona, kdy se prohospodařila reálná šance na skutečně nový systém plánování a povolování staveb.
20.3.2020 | redakceKoncepce BIM 2022 spočívá ve využívání digitálních technologií při přípravě, realizaci a provozování staveb realizovaných jako veřejné zakázky. Ty budou od roku 2022 realizovány formou Building Information Managementu. Na otázky odpovídá Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM 2022 při České agentuře pro standardizaci.