Požár kostela Božího těla v Třinci

Datum: 3.8.2017  |  Autor: redakce

V noci z úterý na středu byl požárem zcela zničen kostel Božího těla v třinecké části Guty. O tragédii informovala zpravodajská média. Na požár kostela upozornila 6 minut po půlnoci požární čidla. Při příjezdu hasičů byl dřevěný kostel již zcela v plamenech. Podle posledních informací policie obvinila ze zapálení kostela tři mladé muže.

Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Na místě zasahovalo 10 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Když přijeli na místo, kostel již byl celý v plamenech. Hasiči plameny zlikvidovali za necelou hodinu. V té chvíli byl však kostel již zcela zničen. Událost vyšetřuje policie a již obvinila tři muže z úmyslného zapálení kostela. Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely půjdou škody na významné památce podle předběžných odhadů do desítek milionů. Z historického pohledu se však škoda vyčíslit nedá.

Kostel Božího těla patřil k nejstarším stavbách tohoto druhu u nás. Postaven byl v roce 1563. Podle údajů Národního památkového ústavu věž pochází z roku 1666, ochoz pravděpodobně z 18. stol. Část vybavení kostela byla původní. Jedná se o dřevěný roubený kostel se čtvercovým presbytářem i lodí, mohutnou štenýřovou věží v průčelí a krytým ochozem. Byl typickým reprezentantem těšínských dřevěných kostelů. V Česku existují tři desítky podobných staveb. V Moravskoslezském kraji je 18 z nich. Kostel v Gutech byl od roku 1958 na seznamu kulturních památek. Před čtyřmi lety byl rekonstruován za více než 4 miliony korun.

Obnova kostela je technicky možná, protože v 50. letech došlo k jeho kompletnímu zaměření a zdokumentování. Uvedl to mluvčí Národního památkového ústavu Jan Cieslar. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. Věra Palkovská, starostka Třince, pro ČT uvedla, že se již zvažuje zorganizování veřejné sbírky. Ministr Kultury Daniel Herman uvedl, že se v tuto chvíli zjišťuje, co bude třeba udělat úplně znova. Podle toho lze aplikovat programy na obnovu památek, které na ministerstvu existují. Vzniknout by mohla replika kostela, stejně jako v případě kostela svaté Kateřiny v Ostravě – Hrabové ze 16. století, který vyhořel v roce 2002.

Redakce TZB-info vás zve na 2. ročník konference Požární bezpečnost staveb, která se koná 21. září v rámci veletrhu FOR ARCH.

ONLINE PŘIHLÁŠKAEva Polatová (Národní památkový ústav), exkluzivní host konference, přislíbila zařazení bližších informací k požáru kostela Božího těla v Třinci do své přednášky.
 

Hodnotit:  

Datum: 3.8.2017
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Požár. bezpečnost staveb

logo ZAHAS
logo KNAUF
logo KINGSPAN
CAD a BIM knihovny

Odborní garanti

plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D.
Ministerstvo vnitra ČR
generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Redakce TZB-info natočila

Vybrali jsme z konference Požární bezpečnost staveb 2016

 
 

Aktuální články na ESTAV.czByly vyhlášeny výsledky prestižní architektonické soutěže Brick Award 2018Nová řada kompozitních prken Atmosphere pro terasy a plotyVápenopískové tvárnice Silka – větší užitná plocha rodinného domu díky tenkému zdivuKam bude směřovat budoucnost dřevostaveb?