Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Praha chce letos získat stavební povolení na obnovu Průmyslového paláce

Datum: 16.2.2019 9:20  |  Autor: ČTK, redakce

Praha chce letos získat stavební povolení na stavbu repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. V příštím roce pak chce i vybrat firmu, která práce provede.

Průmyslový palác s provizorním levým křídlem © tichr - Fotolia.com
Průmyslový palác s provizorním levým křídlem © tichr - Fotolia.com

Sdělil to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Projekt počítá se stavbou repliky požárem zničeného levého křídla a vybudováním nového zázemí, technických prostor a podchodu ke Křižíkově fontáně. Levé křídlo paláce vyhořelo v roce 2008. Palác byl postaven v roce 1891.

Město má nyní podle náměstka dokončenu studii, projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí i dokumentaci pro stavební povolení. Rozpracována je dokumentace nutná pro výběr stavební firmy. Vyhnánek uvedl, že stavební povolení je nyní projednáváno s dotčenými úřady a vedení města očekává, že by jej úředníci mohli letos vydat. Na dostavbu pak vypíše veřejnou soutěž.

Analýza příčin požáru Průmyslového paláce zazněla na konferenci Požární bezpečnost staveb (čas 3:41)

Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Podle již dříve zveřejněných záměrů města by novinkou měl být například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jméno na Palác kultury a oddechu Julia Fučíka.

Od 90. let měla celé Výstaviště včetně paláce pronajato firma Incheba, město jí před několika lety vypovědělo smlouvu a s dnes už přejmenovanou firmou se soudí. Od roku 2015 areál spravuje městská firma Výstaviště Praha. Také celý bubenečský areál Výstaviště by měl být v budoucnu rekonstruován. Kdy se tak stane a jak bude přesně vypadat, zatím není jasné.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Stříbrný hasičský Oskar pro pražské hasiče

9.3.2019 | redakce podle HZS hlavního města Prahy
Zásah při lednovém tragickém požáru hotelu v Praze je mezi 3 nejlepšími zásahy na světě v roce 2018 a nejlepší v Evropě. S respektem a poděkováním gratulujeme.

Vyšetřovatelé požárů na cestách po Spojených státech

24.2.2019 | kpt., Ing. Stanislav Kopecký, Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, pplk., Mgr. Jakub Škoda, Ministerstvo vnitra, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Vlastimil Růžička, redakce
Na základě pozvání asociace NFPA (National Fire Protection Association) se uskutečnila zahraniční cesta českých vyšetřovatelů požáru do Spojených států amerických. Obsahovala kromě jiného i praktické výcviky se státními či federálními agenty/vyšetřovateli. Zeptali jsme se na průběh cesty a na možnost využití zahraničních zkušeností v českých podmínkách.
Kamery do škol v anticenách Velkého bratra, ilustrační obrázek

Kamery do škol v anticenách Velkého bratra

21.2.2019 | redakce
V Big Brother Awards tento rok zabodoval i někdejší kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík, za komentář volebního nápadu svého hnutí, aby do stovek pražských škol byly instalovány bezpečnostní kamery.

Nebezpečné baterie? – část I.

12.2.2019 | kpt. Ing. Filip Nos, MV-generální ředitelství HZS ČR
Baterie se využívají stále častěji a s tím i přímo úměrně roste počet nehod, které s bateriemi souvisí. Závažnost těchto problémů a jejich příčiny jsou předmětem tohoto článku.

Témata 2019

Partneři - Požární bezpečnost staveb

Tabulky a výpočty

Odborní garanti

plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D.
Ministerstvo vnitra ČR
generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Redakce TZB-info natočila