TZB-info aktuálně o cenách elektřiny a plynu pro Penize.cz a Finance.cz

Datum: 7.11.2017 8:26  |  Autor: redakce

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky magazínů o aktuální situaci a výhledu cen elektřiny a plynu.

Jak se vyvíjí ceny elektřiny na burzách? Bude obchodní složka zdražovat/ zlevňovat? Na co se mají spotřebitelé připravit?

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info: "Na burzách cena elektřiny je nyní vysoká, především ve Francii. To souvisí s plánovanými i neplánovanými odstávkami francouzských jaderných elektráren a očekávanou chladnější zimou. Většiny našich zákazníků se zdražování nedotkne. Obchodníci se bojí zdražovat, protože nechtějí dát důvod konkurenci k převodu zákazníků na základě dříve podepsaných smluv. Zdražení silové elektřiny se projeví u nové nabídky produktů pro stávající a pro nové zákazníky. Tyto nabídky již nebudou tak výhodné, jako byly například před rokem. Rovněž nabídky aukčních společností nebudou tak výhodné jako byly v minulosti."

Jak si bude stát zemní plyn? Zdraží v topné sezóně domácnostem vytápění?

Ing. Jan Schindler: "Ceny zemního plynu jsou na burze stabilní a rovněž stabilní je jejich výhled na následující tři roky. Plyn v následující topné sezoně zákazníkům nezdraží. Nabídka plynu již neláme rekordy v poklesu cen a zákazníci se budou muset pro příští kontrakty spokojit s vyšší cenou než v minulosti. Ceny plynu i elektřiny může prodražit cenové rozhodnutí regulátora."


Jaké aktuální trendy na energetickém trhu pozorujete? (např. z hlediska obchodní politiky dodavatelů nebo spotřebitelského chování?)

Ing. Jan Schindler: "Dodavatelé se nyní již nepředhánějí v nabídce co nejlevnějších cen energií. Rovněž nabídka fixních cen elektřiny nebo plynu není tak zvýrazňována jako v minulosti. Naopak se zdá, že nabídky produktů se smlouvou na dobu neurčitou se stává populárnější, je zdůrazňována svoboda zákazníka.

Větší obchodníci se snaží zachytit nástup obnovitelných zdrojů energie a snaží se zákazníkům nabídnout kompletní službu – dodávky na klíč včetně administrace dotací (dodávky fotovoltaických elektráren pro domácnosti). Nabízejí rovněž služby spojené s úsporou energií. Nabídky pojištění, půjček, asistenčních služeb je již standardem. Rovněž standardem se stala bezplatná zákaznická linka, či on-line služby pro zákazníky.

Spotřebitelské chování se bohužel zatím moc nemění. Zásadním problém je nedůvěra. Na základě špatných zkušeností z doby po liberalizaci prodeje elektřiny a plynu. Jen málo spotřebitelů si vybírá dodavatele sama, většina se nechají přesvědčit obchodníky, často vlivem nepravdivých údajů."

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2018

18.3. 12:00   Roční kontrakty zemního plynu i elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno proti loňskému roku zlevnily. více >>>

Proběhla aukce Dtestu, známe vítěze

14.3. 15:30   Aukce úspěšně proběhla 8. března 2018. Podle pořadatele se vítězem stali čeští spotřebitelé.  více >>>

První model mikroelektrárny na biomasu jde do ostrého provozu

14.3. 14:10   Mikroelektrárna Wave není větší než běžný kotel a umí dodávat teplo a elektřinu jen za pomoci biomasy. Jde o první zařízení svého druhu na světě. více >>>

Obchodní inspekce varuje před triky prodejců energií

13.3. 16:18   Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před prodejci, kteří nabízejí změnu dodavatele energií za "výhodnějších" podmínek a k tomu úsporné žárovky jako dárek. více >>>

Cena a emoce

10.3.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Při výběru dodavatele a v různých diskuzích se lidé ptají, zda ten či onen dodavatel je seriozní, zda má vstřícné obchodní podmínky a je možno s ním uzavřít smluvní vztah. Je těžké jmenovat konkrétního dodavatele a říci, že je skvělý, nebo že je potřeba se mu vyhnout. To musí posoudit každý zákazník sám. O peníze jde ale především, proto se podívejme na to, jak dodavatelé prezentují svoje ceny.
diskuse: 1 příspěvek, 12.03.2018 13:26
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNonstop úklid s robotickým vysavačem Kärcher RC 3Zdravá kancelář soutěže CBRE Zasedačka roku 2017 zabodovala firma SCS SoftwareNový inteligentní elektrický ohřívač vody zajistí až 50% úsporu energiíModerní dům s tradičními prvky a velkou garáží