Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TZB-info aktuálně o cenách elektřiny a plynu pro Penize.cz a Finance.cz

Datum: 7.11.2017 8:26  |  Autor: redakce

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky magazínů o aktuální situaci a výhledu cen elektřiny a plynu.

Jak se vyvíjí ceny elektřiny na burzách? Bude obchodní složka zdražovat/ zlevňovat? Na co se mají spotřebitelé připravit?

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info: "Na burzách cena elektřiny je nyní vysoká, především ve Francii. To souvisí s plánovanými i neplánovanými odstávkami francouzských jaderných elektráren a očekávanou chladnější zimou. Většiny našich zákazníků se zdražování nedotkne. Obchodníci se bojí zdražovat, protože nechtějí dát důvod konkurenci k převodu zákazníků na základě dříve podepsaných smluv. Zdražení silové elektřiny se projeví u nové nabídky produktů pro stávající a pro nové zákazníky. Tyto nabídky již nebudou tak výhodné, jako byly například před rokem. Rovněž nabídky aukčních společností nebudou tak výhodné jako byly v minulosti."

Jak si bude stát zemní plyn? Zdraží v topné sezóně domácnostem vytápění?

Ing. Jan Schindler: "Ceny zemního plynu jsou na burze stabilní a rovněž stabilní je jejich výhled na následující tři roky. Plyn v následující topné sezoně zákazníkům nezdraží. Nabídka plynu již neláme rekordy v poklesu cen a zákazníci se budou muset pro příští kontrakty spokojit s vyšší cenou než v minulosti. Ceny plynu i elektřiny může prodražit cenové rozhodnutí regulátora."


Jaké aktuální trendy na energetickém trhu pozorujete? (např. z hlediska obchodní politiky dodavatelů nebo spotřebitelského chování?)

Ing. Jan Schindler: "Dodavatelé se nyní již nepředhánějí v nabídce co nejlevnějších cen energií. Rovněž nabídka fixních cen elektřiny nebo plynu není tak zvýrazňována jako v minulosti. Naopak se zdá, že nabídky produktů se smlouvou na dobu neurčitou se stává populárnější, je zdůrazňována svoboda zákazníka.

Větší obchodníci se snaží zachytit nástup obnovitelných zdrojů energie a snaží se zákazníkům nabídnout kompletní službu – dodávky na klíč včetně administrace dotací (dodávky fotovoltaických elektráren pro domácnosti). Nabízejí rovněž služby spojené s úsporou energií. Nabídky pojištění, půjček, asistenčních služeb je již standardem. Rovněž standardem se stala bezplatná zákaznická linka, či on-line služby pro zákazníky.

Spotřebitelské chování se bohužel zatím moc nemění. Zásadním problém je nedůvěra. Na základě špatných zkušeností z doby po liberalizaci prodeje elektřiny a plynu. Jen málo spotřebitelů si vybírá dodavatele sama, většina se nechají přesvědčit obchodníky, často vlivem nepravdivých údajů."

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

123ušetři.cz dočasně neuzavírá nové smlouvy

14.12. 6:34   P & M true family, s.r.o., která službu 123ušetři.cz provozuje, nebude dočasně uzavírat nové smlouvy se zákazníky a ani jim nebude poskytovat navazující služby. více >>>

innogy zdražuje plyn

12.12. 8:08   Největší dodavatel zemního plynu v republice od 22.1.2019 zdražuje plyn. Domácnosti zaplatí v příštím roce o jedno až pět procent více. více >>>

Listopad na ČMKBK: Ceny elektřiny a zemního plynu znovu klesly

11.12. 20:37   Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) bylo v listopadu uzavřeno 409 kontraktů na dodávku 332 tisíc MWh elektřiny. více >>>

Indikativní ceny pro první čtvrtletí 2019

2.12. 9:49   Energetický regulační úřad stanovuje indikativní ceny plynu za účelem usnadnit zákazníkům orientaci v cenách. Indikativní ceny se mění každé čtvrtletí. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 48. TÝDEN 2018

2.12. 9:42   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno ve 48. týdnu stoupla. více >>>