Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Šéfka londýnských hasičů hájila postup při požáru Grenfell Tower

Šéfka londýnských hasičů dnes hájila postup svých podřízených při tragickém požáru věžového domu Grenfell Tower po zveřejnění kritických závěrů vyšetřování této události z června 2017.


© Fotolia.com

V domě na východě britské metropole tehdy přišlo o život 72 lidí a podle nové zprávy by při lepší připravenosti požárníků bylo obětí méně. Podle šéfky hasičského sboru Dany Cottonové ale její podřízení čelili zcela bezprecedentní situaci, informují britská média.

Autoři zprávy o okolnostech požáru uvedli, že připravenost na incident typu neštěstí v Grenfell Tower byla "silně neadekvátní", za "významný nedostatek" označili absenci plánu pro evakuaci 24patrového výškového objektu. Poté, co budova v noci na 14. června 2017 začala hořet, hasiči a operátoři tísňové linky skoro dvě hodiny znepokojeným obyvatelům říkali, aby zůstali ve svých bytech. Evakuace prý byla nařízena příliš pozdě.

"Byl to bezprecedentní požár obytného domu, způsobený závažnými mezerami v protipožárních opatřeních objektu, které vytvořily neřešitelné podmínky, do jakých se obyvatelé a krizové složky už nikdy nesmí dostat," reagovala v prohlášení Cottonová. Nad celou událostí vyjádřila "nejhlubší zármutek", zároveň považuje za zklamání kritiku mířící na "jednotlivé pracovníky" hasičského sboru.

Zpráva o požáru konkrétně kritizuje komisařku Cottonovou za "pozoruhodnou necitlivost", které se dopustila starším výrokem, že by na postupu z osudné noci nic neměnila. Deník Evening Standard připomíná i další kontroverzní vyjádření: Cottonová v rámci vyšetřování naznačila, že připravovat se na požár Grenfell Tower by bylo jako připravovat se na přistání raketoplánu na jednom z londýnských mrakodrapů.

V reakci na závěry vyšetřování šéfka hasičů vyzvala k rozsáhlé reformě celostátních regulací týkajících se bezpečnosti budov. Mnohá doporučení jsou prý vítaná a celá analýza bude "pečlivě a plně zvážena".

Šéf vyšetřování Martin Moore-Bick potvrdil, že ústřední roli v tragédii z předloňského června sehrálo hořlavé opláštění z hliníku s polyetylenovou výplní, kterým byl věžový dům obložen v roce 2016. Plameny se kvůli tomuto prvku rychle rozšířily po celé výšce domu, poté co je zažehla elektrická závada v lednici v bytě ve čtvrtém patře. Důkazy podle zprávy svědčí o tom, že vnější zdi neodpovídaly stavebním regulacím. Byly v nich svislé dutiny, které umožnily plamenům šplhat ke střeše budovy, píše agentura Reuters.

Závěry nepřipisují nikomu odpovědnost za rozhodnutí opatřit Grenfell Tower nebezpečným obkladem. Moore-Bick však uvedl, že tato otázka bude stěžejním bodem druhé fáze vyšetřování, která už započala a měla by trvat kolem dvou let. Zároveň stále běží kriminální vyšetřování, policie ale avizovala, že žádné rozhodnutí ohledně obvinění nepadne, dokud neskončí proces "veřejného" zkoumání.

 
 
Reklama