Chrám Svatého Valentina v Mostě - po požáru vítr

Datum: 12.11.2017 19:41  |  Autor: Michal Randa, redakce  |  Zdroj: webové stránky Lidové noviny, iDnes, Velvyslanectví Rumunska

29.10.2017: Nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě. Celodřevěný pravoslavný kostel byl vysvěcen před 6 lety a stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
V pravoslavné liturgii chrám začíná existovat až po vysvěcení

Stavba ve stylu transylvánské gotiky byla vybudována v roce 2010 jako památka na rumunské občany, kteří během druhé světové války zahynuli v Československu. Památníkem rumunským obětem druhé světové války je dřevěný kříž před kostelem.
Na stavbě chrámu se podílel rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most. Celý komplex stál kolem 48 milionů korun. Stavba je nenápadná, ukrytá mezi stromy. Mostu patří pozemky, samotná církevní stavba na nich je v péči rumunského velvyslanectví.

Kostel přímo na místě sestavili bez použití hřebíků rumunští tesaři, skládal se z dubového, smrkového a jedlového dřeva dovezeného z rumunského horského kraje Maramureš.

"Chrám je ústřední místo života pravoslavných věřících. Vznik nového je obrovský svátek. Ten v Mostě navíc stojí v místech, kde kdysi stávalo původní město Most, které zmizelo v dole. Je to vlastně první návrat života do starého Mostu," líčí Ondřej Chrást, tajemník pravoslavné církve v Česku v době vysvěcení kostela, kterého se zúčastnili hlava českého pravoslaví vladyka Kryštof a rumunský patriarcha Daniel a obřad proběhl dle přesného liturgického obsahu a řádu.

Požár v r. 2011

Po vysvěcení byl 9. října 2011 byl postaven ještě monastýr, menší budova určená pro poutníky a řádové sestry, a letní modlitebna. Dřevěný domek pro poutníky v areálu unikátního chrámu sv. Valentina shořel v květnu 2014. Kostel tehdy požárem zasažený nebyl. Podobných staveb je mimo Rumunsko jen několik. Stojí také v Caracasu, Paříži a Chicagu.

2017 dřevěný kostel povalil vítr

29.10.2017 - nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě, celodřevěný pravoslavný kostel, který stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Fotografie a komentáře z Mostu, kde se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Pěnová stabilní hasicí zařízení

18.6.2018 | Ing. Pavel Rybář, předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA
Pěnová SHZ jsou obvykle určena pro hašení požárů hořlavých kapalin a plastů pěnou, která se aplikuje různým typem výstřikových koncovek nebo zařízení na povrch hořlavé kapaliny, exponované objekty nebo do chráněného prostoru.

Česko je 32. nejbezpečnější zemí na světě

14.6.2018 | Michal Randa, redakce
V Evropě se většinou lidé nebojí vyjít ven na ulici v noci a policii důvěřují. Analytická společnost Gallup ohodnotila jednotlivé země takzvaným "skóre bezpečnosti", nejlepší Singapur dostal 97 bodů ze sta, Česko dosáhlo na 84 bodů, nejhorší Venezuela pak skončila s pouhými 44 body.

Nejlepší národní projekty Evropské ceny prevence kriminality

12.6. 10:58   Ministerstvo vnitra udělilo ceny za tři nejlepší projekty národního kola Evropské ceny prevence kriminality za rok 2017. Tématem tohoto ročníku byla bezpečnost v kyberprostoru. více >>>

Dotazník hasičů k nečekanému výpadku elektrické energie

8.6. 12:15   Hasiči prosí o pomoc při vyplnění jednoduchého anonymního dotazníku, který se týká potřeb obyvatelů kraje při nečekaném výpadku elektrické energie. více >>>

Zapojení dětí do plánování rozvoje města pro vyšší bezpečnost

8.6.2018 | Mgr. Ph.D. Martin Veselý, Ph.D., Ing. arch. Kristýna Stará
Při vhodně zvolených metodách participace lze od žáků mateřských, základních a středních škol získat množství cenných informací o vnímání a užívání veřejného prostoru, volnočasových aktivitách, výskytu sociopatologických jevů nebo o dopravní bezpečnosti a využít je v plánovací praxi.
 
 

Aktuální články na ESTAV.czByly vyhlášeny výsledky prestižní architektonické soutěže Brick Award 2018Nová řada kompozitních prken Atmosphere pro terasy a plotyVápenopískové tvárnice Silka – větší užitná plocha rodinného domu díky tenkému zdivuKam bude směřovat budoucnost dřevostaveb?