Senát schválil novelu živnostenského zákona

Datum: 5.9.2017 16:13  |  Autor: Zdroj: JUDr. TOMÍČEK Zdeněk; CEE Attorneys  |  Organizace: Cech topenářů a instalatérů ČR  |  Firemní zpráva

Novela ruší povinnost podnikatelů oznamovat ŽÚ identifikační údaje vedoucích organizačních složek závodu zahraničních osob zapisovaných do živnostenského rejstříku a členů jejich statutárního orgánu.

Cech topenářů a instalatérů ČR
Hudcova 424/56b, areál Strojírenského zkušebního ústavu v Brně
639 00 Brno

tel.:+420 541 120 565, +420 730 190 840
e-mail:
web:www.cechtop.cz

Senát schválil novelu živnostenského zákona, která ruší povinnost podnikatelů oznamovat živnostenskému úřadu identifikační údaje vedoucích organizačních složek závodu zahraničních osob zapisovaných do živnostenského rejstříku a členů jejich statutárního orgánu.
Tyto údaje se tedy do živnostenského rejstříku zapisují i nadále, nově si je však bude z veřejných rejstříků, registrů a jiných informačních systémů živnostenský úřad opatřovat sám. Podnikatelé tak nebudou muset údaje v těchto rejstřících vedené dokládat, čímž má být významným způsobem snížena administrativní zátěž živnostníků.

Zároveň se bude moci podnikatel přihlásit k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční.

Nově bude také možné nechat si vydat živnostenským úřadem tzv. sestavy–na žádost každému v elektronické nebo listinné podobě z veřejné části živnostenského rejstříku, která bude obsahovat pouze základní identifikační údaje o podnikateli, a kterou je úřad povinen vydat do 30 dnů (úplný výpis bude však poskytnut pouze podnikateli, kterého se týká).
Zároveň se tato novela zabývá tržními řády, které spadají do pravomoci obcí. Tyto mohou pomocí nařízení stanovit v dané obci zákaz prodeje mimo provozovnu nebo stanovit pravidla, závazná pro provozovatele tržiště, regulující pohyb osob s omezenou schopností pohybu.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco