Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 6/2001 (prosinec 2001)
Datum: 17.12.2001
Rozšířené obory: Malé vodní elektrárny, Větrná energie
obrázek titulky

Libor Šamánek
Malé vodní elektrárny - proč, kde a jak?
Komplexní článek rozebírající vše, co je uvedeno v nadpisu: voda - forma energie, výpočet výkonu MVE, typy turbín, postup při získání stavebního povolení atd.

Ing. Mojmír Vrtek, Ph.D.
Nová MVE Ostrava - Vítkovice
Popis výstavby MVE na řece Ostravici skupinou nadšenců od roku 1994 do roku 1998 - uvedení do zkušebního provozu, zkušenosti z celé akce, dodržení kvality vyráběné el. energie, energetický i ekologický přínos.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Modernizace staré MVE Háj
Oprava a modernizace MVE na řece Moravě z roku 1924, současně i velmi významné architektonické památky podle návrhu architekta Fuchse. Modernizace elektročásti, strojní části i stavební části.

WIND Directions - Směry větru
Evropský přehled 12 nejúspěšnějších trhů
Přehled instalované kapacity výkonu větrných elektráren ve 12 zemích Evropy s uvedením stavu ke konci roku 2000 a očekávaný výkon ke konci roku 2001. V každé zemi významný posun vpřed. Přehled větrných farem v Řecku, Portugalsku a Španělsku.

Wattmetr - přístroj k měření spotřeby elektřiny
Co je to wattmetr, k čemu slouží, kde ho lze zdarma půjčit a co s ním lze zjistit. Výsledky měření chladniček, praček a televizorů u desítek rodin v ČR.

Projekty CRAFT
Možnosti pro malé a střední podniky, které mají nedostatečné výzkumné kapacity, jak společně řešit jejich technické a technologické problémy na základě širší evropské spolupráce. Financování projektů, termín 28. 2. 2001!

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Československá solární historie, Solární systém JZD Troubelice
Technický i obrázkový dokument velkého, již 15 let funkčního solárního systému o ploše kolektorů 48 m2 pro přípravu TUV.

Ing. Břetislav Koč
Elektrárna, která (před 23 lety) předběhla dobu
Neuvěřitelný příběh zrodu a provozu větrné elektrárny o výkonu 960 kW na západním pobřeží Jutského poloostrova v Dánsku. Dodnes funkční zařízení bylo vystavěno dle našeho názvosloví "svépomocí". Řada hlavních dílů elektrány byla získána z technického "second hand" z nejrůznějších míst Evropy.

Ján Struška
Zatrhněte si v kalendáři na rok 2002 ...
Světová konference Welt Energiespar Tag 2002 v březnu 2002 v hornorakouském Welsu, význam a program.

V prosinci by oslavili narozeniny ...
Krátký životopis prosincových "rodáků" z oboru energie a elektro (Siemens, Henry, Joule) doplněný o "listopadového" Celsia. Definice jejich nejvýznamnějších objevů.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Královská observatoř v Greenwichi v Londýně
Světově jedno z nejznámějších míst v Londýně. Elektrické veřejné funkční hodiny s 24 hodinami na ciferníku, vizuelní přenos času pomocí "koule", nultý světový poledník a veřejné místo přeměřování britských délkových měr.

Michael Ornetzeder
Kdo vlastně vynalezl solární zařízení?
Zajímavý historický průzkum, na jehož konci bylo "objevení" prvního světového patentu na "aparát pro využití slunečních paprsků pro ohřev vody". Schema z patentového spisu z USA z 28. 4. 1891 (letos už 110 let!).

Ing. Miroslav Nepraš
Solární elektrokola poprvé v České republice
Technický i obrazový popis jednoduchého řešení pomocného elektromotorku pohánějící u kola zadní kolo "přes" paprsky (dráty). Zavěšení akumulátoru na kostře kola s možností jeho dobíjení ze sítě nebo z velkého či malého fotovoltaického panelu, který se však nevozí ssebou.

Neue Energie 4/2000
Vodní energetiku učinit přívětivou pro ryby
Rozhovor s rybářským biologem Manfredem Holznerem o jeho studii přirozeného chování rybích tahů nejvíce postižených tzv. tažných ryb. Cílem řešení není odvést vodu energetice, ale jak se má energetika přizpůsobit rybám.

Neue Energie 4/2000
Zvěř se nenechá větrnými turbínami rušit
Výsledky studie 22 km2 území v Dolním Sasku a Brémách s celkem 36 větrnými elektrárnami. Rušivý podnět nelze zcela vyloučit, největším zdrojem rušení je ale doba výstavby. Zvěř se blízkosti VE nevyhýbá, během 1 měsíce až 5 let si všechny druhy zvěře v revírech přivykly. Přesto existují výjimky.

AQUAPOL
Magnetokineze - inovační ekologická technologie vysušování zdiva
Historie, princip magnetokineze, rozsah použití, funkční kontrola, životnost, záruka, rentabilita, cena a další, to jsou názvy kapitol oboru, bez kterého by bylo zbytečné tepelně izolovat vlhké zdivo.

Ing. Dalibor Skácel
Věže budoucnosti
Reportáž z největší větrné farmy v Austrálii. Článek je převzat z australského časopisu ReNew.

Mavel, a.s.
Alternativní energetika
Prezentace jednoho z největších českých výrobců technologie pro malé vodní elektrárny.

Ing. Karel Srdečný
Výtopna na biomasu - zdroj energie pro obec
Jednou z možností, jak zajistit ekologické a komfortní vytápění v obci, je výstavba centrálního zdroje tepla na biomasu. Příklady z Dešné v okrese Jindřichův Hradec a z rakouského Schenkenfelden jsou doloženy způsoby financování a technickými parametry.

RNDr. Josef Štekl, CSc.
Velké větrné elektrárny na území ČR
Rozbor větrné energetiky v podmínkách České republiky v porovnání se světovým trendem je doplněn popisem jednotlivých instalací větrných elektráren a sumarizací stavu VE v České republice.

Ing. Dalibor Skácel
Jste závislý na svém osobním automobilu a chcete snížit náklady na vaši osobní přepravu?
Stoupající ceny pohonných hmot zaujímají v našich rozpočtech výrazné postavení. Každý z nás, kdo používá denně osobní automobil, utrácí za jeho provoz nezanedbatelnou část svého příjmu. Přemýšlíme nad tím, jak omezit počet ujetých kilometrů, snížit počet jízd, nebo alespoň řídit vozidlo úsporně. Článek naznačuje několik základních přístupů, jak ušetřit finanční prostředky v této oblasti.

Ing. Dalibor Skácel
Energie mořských vln
Dvě třetiny naší planety je pokryto oceány, vodní plochou, která je v neustálém pohybu. Energetický potenciál vodních vln a slapových jevů je možno transformovat na elektrickou energii. Využitím kinetické energie mořských vln se zabývá tento příspěvek.

Větrná energie č. 14
Provozní náklady větrných elektráren v SRN
Německý institut pro větrnou energii (DEWI) z Wilhelmshavenu vypracoval Studii o uskutečněných nákladech při využívání větrné energie v Německu. Tento odborný posudek poukazuje na vysoké ceny oprav a provozní náklady.

Ing. Petr Ševčík
Optimalizace provozu vodních elektráren
Příspěvek se zabývá optimalizací a nastavením technologie MVE pro efektivnější využití energetického potenciálu dané lokality.

Ing. Dalibor Skácel
Větrná energie
Základní a zjednodušené odvození výkonu větrné elektrárny. Potenciál větrné energie v Evropě, na moři při pobřeží a v České republice.

Jan Müler, Dalibor Skácel
Malá vodní elektrárna v Jizerských horách
Reportáž z MVE v Jizerských horách.

 
 
Reklama