Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 3/2003 (červen 2003)
Datum: 16.6.2003
Rozšířené obory: nízkoenergetické domy, zateplování
obrázek titulky

Ing. Dalibor Skácel
Kolektorová plocha
Doplnění článku Sluneční energie z minulého čísla AE, opravený graf a doplněný text.

Ing. Vladimír Žďára, CSc.
Každá stavba začíná zodpovídáním dotazů
Odpověď našeho předního odborníka na nízkoenergetické domy na nejčastějších 20 otázek těch z nás, kteří by takový dům chtěli postavit, ale nevědí jakou zvolit koncepci a co by měli dále od svého architekta požadovat.

Petr Nimmrichter, KONEX Šumperk
Dům pro solárko-solárko pro dům
Solární systém instalován svépomocí v roce 1988 souběžně s výstavbou RD. V témže roce byl také systém uveden v činnost a od té doby funguje k plné spokojenosti majitele dodnes. Náklady na jeho provoz či údržbu jsou minimální a došlo pouze k výměně regulace za typ SDR1 (solární diferenciální regulátor).

VacuSol
Trubicové vakuové kolektory
Trubicový vakuový kolektor je obecně nejúčinnějším typem slunečních kolektorů.

Mgr. Roman Juriga
Centrum pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie při Pravoslavné akademii ve Vilémově
Centrum pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie při Pravoslavné akademii Vilémov chce lidem, kterým není osud světa a života na Zemi lhostejný, přiblížit známou,leč často z pochybných důvodů opomíjenou alternativu využívání obnovitelných energetických zdrojů a alternativu energetických technologií, které jsou jenom ztěží mocensky zneužitelné.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Solární fotomontáže
Ukázka řešení malých i velkých solárníchh systémů na stávajících domech v případě, kdy se kdokoliv z "rozhodovacího řetězce" obává znehodnocení vzhledu těchto domů. Možné koncepce řešení, praktické zkušenosti.

Akad. arch. Aleš Brotánek
Nahrazovat neekologické plýtvání energiemi plýtváním ekologickým?
Rozbor následujícího problému: podpora solárních systémů, tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu směřuje prostředky ke zdroji tepla. Investice do velkého zdroje tepla před tím, než dojde ke změně vlastností stavby (zateplení) je nesmyslně vynaložená investice. Budoucnost směřuje k nízkoenergetickým domům se spotřebou tepla 50 kWh/m2 za rok! Výkony zdrojů tepla mohou být menší.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Česká solární (ne)serióznost podruhé
Odpověď na otázky položené v minulém čísle AE. Sluneční kolektor může poskytovat celou škálu výkonů, ovšem v závislosti na požadovaté teplotě vyráběného tepla. To už je problém pro projektanta solárního systému, konkrétní objekt a velikost našich vložených peněz. Se sluneční energií je nutné "žít v souladu", jinak budou původní technické výpočty neplatné.

Ing. Luděk Frkal
Zelené domy se už staví
První informace v AE o zelených domech v zahraničí byla v AE302 s tím, že se něco podobného připravuje i u nás. Dnešní článek je už reportáž ze stavby ekosídliště Jižní Chlum na předměstí Zlína.

Ing. Dalibor Skácel
Větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem
Jindřichovicím pod Smrkem se podařilo zrealizovat projekt dvou větrných elektráren od firmy Enercon E40 o výkonu 2 x 600 kW. Pokud se nevyskytnou komplikace spojené zejména s energetickým potenciálem lokality, bude se jednat o průlomovou instalaci větrných elektráren v ČR. Dosavadní instalace v ČR byly zatím vždy menších výkonů anebo velmi nešťastnými řešeními spojenými s technickými, legislativními a ekonomickými problémy, což vedlo ke skepsi a nedůvěře v toto odvětví, které zaznamenává v Evropě a ve světě značný rozvoj.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Cestující domy
Neúplný přehled koncepcí domů stavěných "v továrně" a dopravovaných na místo nikoliv stavby, ale "složení" za uplynulých 100 let. Z pěti koncepcí jsou i dvě české, přičemž jedna z nich je světová rarita: obytná část domu vyjede za hezkého počasí ze země na terén a na noc nebo při nevhodném počasí zajede opět pod zem.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Lovíme Slunce nikoliv kolektorem, ale fotoaparátem
Řešení problému fotografování zapadajícího Slunce za krajinnou dominantou nikoliv zdlouhavým pozorováním v přírodě, ale okamžitým výpočtem.

Ing. Jan Loukotka
Transparentní zateplení - fikce nebo budoucnost?
Kdo by se nepodivil tomu, že transparentní zateplení si nechal patentovat již v roce 1880 pan Morse, vynálezce Morseovy abecedy? Dnešní zateplovací systém Capatect Basic, realizovaný v severních Čechách, je vlastně topidlo vestavěné do vnější obvodové stěny objektu bez připojení kabelu či potrubí. Využívá pouze sluneční energii.

Ing. Petr Kopecký, EDDY Systém
Nízkoteplotní energeticky úsporný systém vytápění budov
Autor se zabývá popisem nového nízkoteplotního systému EDDY a na příkladu ukazuje energetickou bilanci kombinovaného zdroje tepla.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Sušice - další mezník
Letošní únorová kolaudace nízkoenergetického nízkonákladového bytového domu v Sušici proběhla tiskem již dříve. Dnes přinášíme celkové i dílčí obrázky a výpis zajímavých čísel z energetického auditu, který vypracoval SEVEn jako součást mezinárodního projektu UNDP/GEF.

Mgr. Jana Vozková, NIBE Industrier AB
Tepelná čerpadla mohou i větrat
Tepelná čerpadla jako moderní, ekologický a hlavně úsporný zdroj vytápění se již dostávají do povědomí široké veřejnosti. Málo se ale ví, že tepelná čerpadla dokáží nejen topit a ohřívat vodu, ale současně i větrat.

Zdeněk Svoboda
Palivové články krok po kroku
Další článek o technologickém pokroku v posledních letech. Vůdčí subjekty vývoje vodíkových technologií v Severní Americe a Japonsku, výsledky průzkumu o informovanosti v jednotlivých zemích EU, palivové články v nové literatuře.

Podle Thorkilda A. Jensena zpracoval Jan Novák
Kancelářská budova splňuje normy očekávané za 50 let
Další podrobnosti k článku v minulém čísle AE. Podrobný popis řešení nadzemního objektu se spotřebou energie na vytápění, elektrické spotřebiče a osvětlení 15 kWh/m2 za rok! Možnost kontroly na internetu. Pořizovací náklady nejsou nepřiměřené - pouze o 35 % vyšší.

Ing. Josef Raffay, Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Fotovoltaická elektrárna PRE po 1. roce provozu
Dominantní na této "elektrárně" není množství vyrobené elektřiny, ale množství informací, které reálně odpovídají na dotazy laiků i odborníků a lze je využít při návrhu podobných zařízení v Praze a okolí. Elektrárna se neskládá z jediného ideálně orientovaného pole na Slunce, ale z pěti menších polí, která jsou svislá, šikmá a vodorovná a navíc orientována na jih i na východ. Další informace z jiných poloh zajišťují snímače. Zisk z jednotlivých umístění je značně rozdílný a dokazuje, jak je důležitá optimální orientace.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Čeština versus OZE nebo OZE versus čeština?
Druhý z článků do společné diskuze s portálem TZB-info s názvem Rozumíme si?? Rozumíme si!! Seznam 32 sesbíraných slovních spojení používaných pro obnovitelné zdroje energie s doporučením písemného i slovního zkrácení do tvaru OZE (obnovitelné zdroje energie).

Ing. Dalibor Skácel
Bioplyn v Rakousku - velikost rozhoduje
V Rakousku produkuje 130 továren na bioplyn energii z energetických plodin a z odpadních kalů - trendem nových fermentačních stanic je: čím větší, tím lepší.

Dr. Neela Winkelmannová
Sada fólií "Větrná energie" i v češtině
Německý spolkový svaz pro větrnou energii Bundesverband WindEnergie e.V. (BWE) má na své webové stránce i informaci o sadě cca 50 fólií formátu A4 o větrné energetice. Tyto fólie jsou koncipovány jako ilustrační materiál pro přednášky, semináře, školení či školní výuku a osvětovou činnost. BWE svolila k překladu kompletní sady těchto fólií do češtiny v podobě české CD-ROM "Větrná energie".

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Hadicové absorbéry podruhé
Doplnění stejného článku z minulého čísla AE o horizontálním umístění absorbérů.

 
 
Reklama