Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bezpečně do nového roku

Datum: 31.12.2017  |  Autor: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Končí starý rok a čeká nás rok nový – lepší – šťastnější. Různé země a národy slaví příchod nového roku různě. V Irsku klepají chlebem o dveře, aby ho bylo dost i příští rok. V Dánsku pro štěstí rozbíjí porcelán a v Rumunsku hladí malá jehňata. Češi jsou zvyklí o půlnoci políbit přátele, přiťuknout si skleničkou sektu, popřát si mnoho štěstí a odpálit ohňostroj.

© James Thew - Fotolia.com
© James Thew - Fotolia.com

Stále rostoucí obliba zábavní pyrotechniky se projevuje i na výjezdech hasičů koncem kalendářního roku. Zatímco dlouhodobý denní průměrný počet požárů je 49. 31. prosince v roce 2016 hořelo 96krát a v roce 2015 dokonce 121krát.

Nejvíce požárů při novoročních oslavách vzniká ve velkých městech a v prvních hodinách po půlnoci. Požárů způsobených 1. ledna 2017 (0:00 – 3:00) hořící pyrotechnikou bylo 40. Nejčastěji hořely travní porosty, okrasné keře u domů a kontejnery s odpadem. V posledních letech dochází i k zapálení věcí na balkonech, k požárům zaparkovaných automobilů nebo plochých střech domů od zalétlých světlic.

Nejčastější příčinou vzniku požárů je lidská nedbalost: zanedbání bezpečnostních předpisů, nesprávná obsluha výrobků, používání otevřeného ohně a kouření.

Příklady novoročních požárů:

 • Tři jednotky hasičů vyjížděly pár minut po půlnoci 1. ledna 2017 k požáru střechy panelového domu v Brně, který byl způsoben zábavní pyrotechnikou. Sedm osob muselo být v noci evakuováno ze svých domovů.
 • V Mostě pyrotechnika způsobila 15 min po půlnoci požár osobního automobilu Ford Mondeo v plném rozsahu, ke kterému vyjela jedna jednotka hasičů.
 • Škodu ve výši přes 100 000 Kč napáchala pyrotechnika na vzrostlém plotu z okrasných tújí a přilehlém zahradním domku v Brně – Ivanovicích.
 • V Holešově si škodu na uskladněném stavebního řezivu a solárních kolektorech způsobil sám majitel neopatrným používáním zábavní pyrotechniky.
 • Zábavní pyrotechnika může být velmi nebezpečná při odpalování v blízkosti domů. Takový případ řešili hasiči v Obrnici. Zalétlá pyrotechnika zapálila izolaci na fasádě bytového domu. Jednotka hasičů je likvidovala pomocí vysokotlakého proudu.

Jaká jsou základní doporučení pro zacházení se zábavní pyrotechnikou?

 1. Zábavní pyrotechniku nakupujeme v kamenných obchodech, s českým návodem k použití, značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pyrotechniku navlhlou či s otevřeným obalem nikdy nekupujeme.
 2. Doma skladujeme pyrotechniku na suchém místě, mimo dosah dětí a ne v blízkosti krbů a svíček – tedy otevřeného ohně, kde by mohlo dojít k iniciaci pyrotechniky.
 3. Před odpálením si řádně přečteme celý návod k použití pyrotechniky. Pro jistotu si připravíme silnou pracovní rukavici a vodu na uhašení.
 4. S pyrotechnikou je možné manipulovat na volném prostranství, minimálně 100 metrů od nejbližšího obydlí. Zábavní pyrotechniku nesmí odpalovat děti bez dozoru dospělých a podnapilé osoby, které nejsou schopny zajistit předepsaný směr vypouštění pyrotechniky. Žádný z pyrotechnických výrobků není určen k používání uvnitř budov.
 5. Zábavnou pyrotechniku umísťujeme na pevnou vodorovnou plochu a vždy odstoupíme do bezpečné vzdálenosti. Nikdy neodpalujeme výrobky z ruky.
 6. Při selhání pyrotechniky vyčkejme min 10 min a poté výrobek rozmočme ve vodě.
 7. Po skončení ohňostroje výrobky zalijme vodou a odklidíme papírové zbytky, které by se mohly vznítit.
 8. Poučme své děti o nebezpečích, které jim hrozí, pokud se budou snažit rachejtle odpalovat samy bez dozoru, příp. pokud budou použitou pyrotechniku sbírat ze země a snažit se ji znovu použít.
 9. Pozor také na petardy, které nejsou nebezpečné z požárního hlediska, ale při nevhodném odpálení mohou nenávratně poškodit sluch.

Hasiči doporučují: Pokud si chcete udělat radost větším ohňostrojem, svěřte jeho realizaci odborníkům a zajděte se podívat na ohňostroj pořádaný vaší obcí.

Veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku bez úrazů, požárů a nehod přeje Hasičský záchranný sbor České republiky.

 

Hodnotit:  

Datum: 31.12.2017
Autor: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČRSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2019

Partneři - Požární bezpečnost staveb

technická podpora výrobců

Odborní garanti

plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D.
Ministerstvo vnitra ČR
generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Redakce TZB-info natočila