Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Česko by se pro Čínu mělo stát vstupní branou do EU

Kontakty by v konečném důsledky měly vést také k tomu, že Česká republika bude hrát roli jakési vstupní brány pro čínské podnikatele v rámci Evropské unie.

Premiér Sobotka jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v hlavním městě Srbska během summitu 16 zemí střední a východní Evropy a Číny.
"Shodli jsme se s předsedou čínské vlády, že je důležité, aby vztahy mezi Českou republikou a Čínou měly několik vrstev," řekl Sobotka. Jde podle něj například o vztahy ekonomické, kulturní, zdravotnickou spolupráci nebo oblast dialogu o lidských právech a právním státě. "Chceme v takovýchto mnohovrstevnatých vztazích s Čínou pokračovat i v příštích letech," poznamenal také premiér.

"Všechny tyhle kontakty, které mají řadu vrstev a mnoho vrstev, by v konečném důsledky měly vést také k tomu, že Česká republika bude hrát roli jakési vstupní brány pro čínské podnikatele, pro Čínu v rámci Evropské unie," nechal se dále slyšet český premiér.

Projednávaná spolupráce se týkala například letecké dopravy mezi Prahou a Šanghají, státních návštěv, zdrvotnictví a moderních technologií, jako třeba technologického veletrhu, který se uskuteční v Šanghaji a ČR bude hlavním partnerem.

Oba premiéři se dnes podle Sobotky dotkli také otázky dialogu o právním státu. "Ten dialog může přispívat k vzájemnému pochopení, abychom lépe chápali svůj pohled na svět, své hodnoty, které vyznáváme," podotkl Sobotka, podle něhož byl letošní rok zlomovým pro česko-čínské vztahy.


Návštěvníci české expozice na veletrhu zemí CEEC, foto MPO ČR
 
 
Reklama