Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Čína

"Kontakty mají mnoho vrstev a měly by v konečném důsledky vést také k tomu, že Česká republika bude hrát roli jakési vstupní brány pro čínské podnikatele, pro Čínu v rámci Evropské unie," řekl koncem roku 2014 český premiér Bohuslav Sobotka.

How to Prepare for Trade Fairs in China

Participating in a trade fair is an effective way to explore a new international market. It helps your company better understand the market and its competitive landscape, enhance brand visibility, and find new clients or potential partners. However, to leverage the experience to the best interest of your company, you need to develop a detailed plan and make careful preparation.

To find out how to select the best trade fairs in China for your company and make the right preparation, read our new article that provides before, during and after event tips.

If you are interested in joining a trade fair in China this year, check out our Exhibitions Database.

 • Ten Steps to Access China’s Fast-moving Consumer Goods (FMCG) Market - webinar video on YoutTube
 • Tapping into China’s Green Tech Market: Business Opportunities and Challenges for SMEs - view the webinar video on YouTube

 • Shanghai Smart Home Technology (SSHT)/ Shanghai Intelligent Building Technology (SIBT)
  Date: 3 – 5 Sep 2018
  Venue: Shanghai New International Expo Centre, Shanghai, China
  Website: www.building.messefrankfurt.com.cn

Developing a business in China raises many questions:
 • How can I export my products to China?
 • How to find an agency to distribute my products?
 • What issues should I look out for before signing a contract?
 • How do I avoid business scams?
 • What are the procedures to import my products to China?
 • How can I recruit staff?

We are here to help you save time, money and provide reassurance that you have the right information to support your business decisions. Contact China experts to get support for your business.


Practical China Legal Guides for Small Businesses
On Sales Contracts, Chinese Turnover Tax, Employee Handbook and Reporting Rules
Check out the EU SME Centre's China Legal Essentials guides to learn how to minimise business risks in China, save your tax costs, streamline internal HR rules and carry out proper reporting to avoid penalties for non-compliance.


Mohlo by vás zajímat


6.11.2016Messe Frankfurt (Shanghai) Co Ltd
Veletrh se konal souběžně s veletrhem Shanghai Intelligent Building Technology (SIBT) od 31. srpna do 2. září 2016 v Shanghai New International Expo Centre. Na veletrzích se představilo 240 vystavovatelů ze 14 zemí a regionů. Veletrhy navštívilo rekordních 23 210 odborných návštěvníků, což je nárůst o 13 % oproti loňskému roku.
21.8.2016Messe Frankfurt (Shanghai) Co Ltd
Joining forces with one of China’s leading smart home industry organisations, the China Smart Home Industry Alliance (CSHIA), Shanghai Smart Home Technology (SSHT) will return to the Shanghai New International Expo Centre from 31 August – 2 September 2016. This year’s edition will once again run concurrently with Shanghai Intelligent Building Technology (SIBT). The two shows are expected to attract 240 companies to exhibit throughout an increased exhibition space of 16,000 sqm.
28.7.2016Messe Frankfurt (Shanghai) Co Ltd
Veletrh ISH a CIHE v Číně oslavil 20. výročí s rekordní účastí vystavovatelů a návštěvníků. Na veletrhu byly vystaveny technologie HVAC od předních světových značek. V rámci veletrhu proběhlo více než 70 doprovodných akcí, které nabídly nové trendy v oboru.
22.4.2016Ing. Jan Schindler, redakce
V několika posledních letech se obchod se zemním plynem mění. Zemní plyn se stává stále více komoditou, kterou lze dopravit relativně snadno na druhou část světa. Objevují se nová ložiska, nové přepravní kapacity. Tyto možnosti ovlivňují ceny, které ještě nedávno byly v jednotlivých regionech různé. Zpráva obchodníků s LNG popisuje stav obchodu s LNG v roce 2015.
19.3.2016redakce s využitím ČTK
Česká společnost HE3DA, která vlastní patent na 3D lithiové velkokapacitní baterie, vybuduje v Horní Suché na Karvinsku centrum, kde vyvine pět technologických linek na výrobu těchto baterií.
10.2.2016Messe Frankfurt (Shanghai) Co Ltd
Tepelná čerpadla jsou v Číně na vzestupu v souvislosti s vládní politikou energetických úspor, která podporuje vývoj a používání obnovitelných zdrojů energie. V roce 2016 se poprvé veletrhu ISH China & CIHE zúčastní asociace KNX, která představí mezinárodní komunikační standardy, inteligentní řídicí technologie a trendy v průmyslu.
9.8.2015EU SME Centre
China’s changing talent pool and growing market competition pose new challenges for European business and SMEs in particular. To better tackle the challenges and continue success in a more volatile environment, having a strong and effective leadership team becomes even more important.
7.8.2015EU SME Centre
From an average of 10 percent annual GDP growth in the years after China joined the World Trade Organisation in late 2001, the prediction for 2014 is 7.4 percent. Implied in the drop is the need for the Chinese economy to restructure itself.
5.8.2015EU SME Centre
The Chinese economy is changing. From the average 10% GDP growth that the post-WTO years heralded, the prediction for GDP growth in 2014 is 7.4% and this is predicted to fall further to between 6 to 7% by 2020. This is not a bad thing, especially for SMEs from the EU.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


VIDEA 
 
Reklama