Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ERÚ udělil rekordní pokutu

Datum: 18.3.2019 20:11  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce, podle tiskové zprávy ERÚ

Rozhodnutí popisující jednotlivá pochybení čítá přes sedmdesát stran. Prokazuje například užití agresivní obchodní praktiky, kdy společnost požadovala úhrady za služby, i když neměla uzavřené platné smlouvy. V desítkách dalších případů dodavatel nepravdivě informoval operátora trhu, že má písemný souhlas k převodu spotřebitele nebo že k uzavření smlouvy došlo v prostorách obvyklých k podnikání, ačkoliv to nebyla pravda.

Počtem největší skupinu porušení zákona, u víc než jedenácti set odběrných míst, tvoří pochybení při zrychleném převodu spotřebitelů poté, kdy konkurenční dodavatel pozbyl možnost dodávat energie [1]. STABIL ENERGY s.r.o. v danou chvíli neměl fyzicky k dispozici uzavřené smlouvy, jak tvrdil. Spotřebitele navíc vůbec neinformoval o tom, že žádost o převod podal.

„V jediném správním řízení bylo této společnosti prokázáno 1 179 přestupků, ať už proti zákonu o ochraně spotřebitele nebo energetickému zákonu. Pochybení se přitom dopouští opakovaně. Okolnostem a četnosti pochybení odpovídá i výše pokuty čtyři miliony korun," vysvětluje Jan Pokorný, radní ERÚ.

Součástí spisu jsou přepisy částí telefonických hovorů, které dokreslují okolnosti, za kterých probíhal telefonický prodej. Mnohé spotřebitele nezachránila ani důvodná opatrnost. Vyptávali se na veškeré souvislosti včetně toho, zda je souhlas se zasláním písemných podkladů k něčemu nezavazuje. Jednoznačné odpovědi se nedočkali, zato následoval účelově položený dotaz telefonisty: „Souhlasíte takhle s tou distančně uzavřenou smlouvou za těchto podmínek?" Stačilo, když spotřebitel odvětil: „Já myslím, že jo." V kontrastu s tím působí fakt, že STABIL ENERGY s.r.o. později některým zákazníkům neuznal odstoupení od smlouvy, které mu bylo zasláno písemně a včas.

„Pokuta je důležitým vzkazem směrem k dodavatelům i spotřebitelům, že když Rada ERÚ hovoří o vyčištění trhu od nekalých praktik, nejde o plané sliby. Samozřejmě jsme se nezaměřili na jedinou společnost. Jen od loňského léta prošly rukama úřadu desetitisíce smluv, další kontroly i sankční řízení probíhají neustále. Pokud dodavateli prokážeme porušení zákona o ochraně spotřebitele, můžeme uložit až pětimilionovou pokutu," dodává radní Jan Pokorný.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2019

20.4. 19:50   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 16. týdnu uzavřeno 117 kontraktů na dodávku 807,6 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 823,9 milionu korun. více >>>
Zdražování proudu pokračovat, energetický trh v roce 2019, Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info

Zdražování elektřiny bude pokračovat, situace na energetickém trhu v roce 2019

20.4.2019 | redakce
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 %, plyn zdražil téměř o 30 %. Roční kontrakty elektřiny v NN vzrostly meziročně o 43 %, zemního plynu o 27,3 %. Prostor pro otázky k energetickému trhu v roce 2019.

Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze ČMKB byly v 1. čtvrtletí rekordní

16.4. 21:00   Letošní první čtvrtletí bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) zatím nejúspěšnějším začátkem roku od otevření trhu s energiemi. více >>>

2018: Nejvíce podání spotřebitelů v historii

16.4. 20:38   13 489 spotřebitelů se loni se svým podáním obrátilo na Energetický regulační úřad. Meziročně se jejich počet zvýšil o 14,4 %. Rok od roku přitom roste i složitost řešení. více >>>

Skauti jsou úspěšní, překročili hranici 15 tisíc odběrných míst

13.4.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Skauti mají se svou sítí odběratelů elektřiny a plynu úspěch, na jaře překročili hranici 15 tisíc odběrných míst. Měsíčně až 500 nových uživatelů a dohromady již 15 000 odběrných míst má Skautská energie, společný systém pro odběr elektřiny a plynu, do kterého se mohou přihlásit skauti a skautky, jejich rodiny i známí.

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

technická podpora výrobců