Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak to vypadá s novými ceníky elektřiny a plynu v letošním roce?

Datum: 19.1.2019 1:59  |  Autor: redakce

Cena elektřiny na burzách za poslední dva roky narostla tak významně, že toto zvýšení se nevyhnutelně muselo projevit i u cen pro domácnost, odpovídal Ing. Jan Schindler na dotaz Lidových novin.

Jak to vypadá s novými ceníky elektřiny a plynu v letošním roce? Dá se nějak říci, jak velká část dodavatelů v posledních měsících zdražila a zda už se zdá, že je zdražování u konce? - tak zněly dotazy redakce Lidových novin.

„Cena elektřiny na burzách za poslední dva roky narostla tak významně, že toto zvýšení se nevyhnutelně muselo projevit i u cen pro domácnost,“ řekl k tomu Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info.

„Většina (97%) dodavatelů elektřiny promítla nárůst velkoobchodních cen do cen pro domácnosti. Pouze několik málo obchodníků zatím plně nezohlednila ve svých cenících nárůst cen, protože mají nakoupenou levnější elektřinu z minulých let nebo se jedná o jejich obchodní strategii. Ale i ti pravděpodobně zvýší svoje ceny v průběhu prvního pololetí tohoto roku. Zdražení oddálili pouze ti zákazníci, kteří mají zafixovanou cenu. Ty zdražení čeká po vypršení závazku,“ pokračoval Ing. Schindler.

„Většina nejvýznamnějších velkých obchodníků zvýšila ceny plynu pro domácnosti. K zvýšení ceny plynu pro domácnosti se odhodlalo asi 80% obchodníků. Na rozdíl od elektřiny ale není zvýšení cen plynu pro domácnosti tak jednoznačné a významné. Existuje skupina velkých alternativních dodavatelů, kteří se zatím nerozhodli zvyšovat ceny plynu. Vzhledem k ne tak razantnímu zvýšení velkoobchodní ceny plynu jako u elektřiny a s přihlédnutím k současné stagnaci či poklesu ceny plynu na burzách zatím nepředpokládám, že by se plyn domácnostem měl v průběhu tohoto roku dále zdražovat,“ uzavírá Ing. Schindler.


Poradenské středisko o cenách elektřiny a plynu a nákladech na vytápění na výstavě Infotherma 2019

Poradenství o aktuálních cenách elektřiny a plynu můžete využít i na blížící se výstavě Infotherma 2019 v Ostravě, kde kolega Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, bude po celou dobu výstavy.

Otevřeno denně od 9.00-18.00 hod.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Budoucnost plynu – zvýší se ceny plynu?

21.4.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Trh s plynem se mění. Díky silně se rozvíjející dopravě plynu tankery se plyn stává komoditou s celosvětovou tvorbou cen. V blízké budoucnosti budou mít rozhodující vliv na cenu jiné mocnosti, než dnes. Jaké jsou trendy, s čím se počítá a vzrostou ceny plynu vlivem jeho nedostatku pro nás spotřebitele?
diskuse: 3 příspěvky, poslední 21.04.2019 11:32

Pražská energetika zvyšuje ceny elektřiny

20.4. 21:38   Dominantní pražský dodavatel elektřiny Pražská energetika a.s. oznámil zvyšování ceny elektřiny pro stávající zákazníky, kteří mají ceník produktové řady PRE PROUD KOMFORT. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2019

20.4. 19:50   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 16. týdnu uzavřeno 117 kontraktů na dodávku 807,6 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 823,9 milionu korun. více >>>
Zdražování proudu pokračovat, energetický trh v roce 2019, Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info

Zdražování elektřiny bude pokračovat, situace na energetickém trhu v roce 2019

20.4.2019 | redakce
Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno vzrostla meziročně o více než 40 %, plyn zdražil téměř o 30 %. Roční kontrakty elektřiny v NN vzrostly meziročně o 43 %, zemního plynu o 27,3 %. Prostor pro otázky k energetickému trhu v roce 2019.

Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze ČMKB byly v 1. čtvrtletí rekordní

16.4. 21:00   Letošní první čtvrtletí bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) zatím nejúspěšnějším začátkem roku od otevření trhu s energiemi. více >>>

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

CAD a BIM knihovny