Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.

Archiv článků autora:13.3.2006
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Zavedení a ustálení nové terminologie není jednoduché, protože vyžaduje změnu některých dlouholetých a vžitých označení. Nová terminologie však vnáší řád do názvosloví pro teplou i studenou vodu, sjednocuje názvosloví v oboru zdravotní techniky a vytápění a je platná ve všech zemích EU.

11.7.2005
prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.

Článek je pokračováním přehledu zařizovacích předmětů a okolností jejich použití. Tento díl je věnován vanám, sprchám, WC, bidetům a pisoárům. Článek shrnuje argumenty pro použití v kontextu současných požadavků na hygienu a úspory včetně novinek - například posledním "hitem" je akrylátová vana s vodotěsnými dvířky z plexiskla a s možností volby hydromasážního systému. Vana je pro seniory velmi bezpečná a ještě pohodlnější než sprcha.

4.7.2005
prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.

Velký výběr zdravotních zařizovacích předmětů umožňuje navrhovat zdravotnické komplety v libovolném rozsahu a podle účelu odpovídajícího požadavkům dnešního navrhování staveb. Článek se zabývá podrobně volbou dispozice bytové koupelny a toalety, druhy umyvadel, van, sprch, klozetů, pisoárů i bidetů.

20.2.2004
prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Ve všech oborech technických zařízení budov dnes probíhá kvalitativní vývoj v navrhování i provádění. Všechny profese TZB sledují a spoluvytvářejí optimální vnitřní životní prostředí (interní mikroklima) pro uživatele bytových a občanských budov. Také v exteriéru se výrazně uplatňuje optimální řešení TZB (např. snížení zakouřenosti našich vesnic a čištění odpadních vod).

13.9.2002
Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.

Platnost údajů bytových vodoměrů, užívané druhy vodoměrů, možnosti ovlivnění údajů bytových vodoměrů konečným spotřebitelem a další, jsou témata druhého dílu seriálu.

6.9.2002
Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.

První článek z třídílného seriálu, který komplexně popisuje legislativní i technickou problematiku měření spotřeby studené i teplé užitkové vody.

28.12.2001
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Vědecky zpracovaná a popsaná metodika měření spotřeby umožňuje přesné určení potřeb TUV. Její využití přináší ekonomické a energetické úspory. Platí zde známý výrok Lorda Kelvina: "Dokud něco nezměříte a nevyjádříte v číslech, nemůžete říci, že o tom skutečně něco víte". 
 
Reklama