Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.
 

Zásady pro ochranu uživatele domovního vodovodu proti nákaze bakteriemi legionel

19.5.2008 | Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.
Podle zveřejňovaných statistik je zřejmé, že přes zvyšující se informovanost o infekci bakteriemi legionelami, počet legionelóz ve světě stále stoupá.
diskuse: 1 příspěvek, 06.02.2015 18:03

Zavádění nové terminologie pro teplou vodu a její důsledky

13.3.2006 | Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.
Zavedení a ustálení nové terminologie není jednoduché, protože vyžaduje změnu některých dlouholetých a vžitých označení. Nová terminologie však vnáší řád do názvosloví pro teplou i studenou vodu, sjednocuje názvosloví v oboru zdravotní techniky a vytápění a je platná ve všech zemích EU.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:39

Ekologická a ergonomická hlediska při navrhování bytových koupelen (II)

11.7.2005 | prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.
Článek je pokračováním přehledu zařizovacích předmětů a okolností jejich použití. Tento díl je věnován vanám, sprchám, WC, bidetům a pisoárům. Článek shrnuje argumenty pro použití v kontextu současných požadavků na hygienu a úspory včetně novinek - například posledním "hitem" je akrylátová vana s vodotěsnými dvířky z plexiskla a s možností volby hydromasážního systému. Vana je pro seniory velmi bezpečná a ještě pohodlnější než sprcha.

Ekologická a ergonomická hlediska při navrhování bytových koupelen (I)

4.7.2005 | prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.
Velký výběr zdravotních zařizovacích předmětů umožňuje navrhovat zdravotnické komplety v libovolném rozsahu a podle účelu odpovídajícího požadavkům dnešního navrhování staveb. Článek se zabývá podrobně volbou dispozice bytové koupelny a toalety, druhy umyvadel, van, sprch, klozetů, pisoárů i bidetů.

Technická zařízení v nově vznikajících kategoriích budov

20.2.2004 | prof. Ing. V. Skokan, DrSc.
Ve všech oborech technických zařízení budov dnes probíhá kvalitativní vývoj v navrhování i provádění. Všechny profese TZB sledují a spoluvytvářejí optimální vnitřní životní prostředí (interní mikroklima) pro uživatele bytových a občanských budov. Také v exteriéru se výrazně uplatňuje optimální řešení TZB (např. snížení zakouřenosti našich vesnic a čištění odpadních vod).

Bytové vodoměry a jejich význam (III)

20.9.2002 | Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.
Závěrečná část seriálu si všímá možností úspor vody, související legislativy a úhrady za vodu.
diskuse: 1 příspěvek, 12.09.2010 12:01

Bytové vodoměry a jejich význam (II)

13.9.2002 | Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.
Platnost údajů bytových vodoměrů, užívané druhy vodoměrů, možnosti ovlivnění údajů bytových vodoměrů konečným spotřebitelem a další, jsou témata druhého dílu seriálu.
diskuse: 4 příspěvky, poslední 18.12.2011 01:08

Bytové vodoměry a jejich význam (I)

6.9.2002 | Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.
První článek z třídílného seriálu, který komplexně popisuje legislativní i technickou problematiku měření spotřeby studené i teplé užitkové vody.

Problematika přesného stanovení množství teplé užitkové vody

28.12.2001 | Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.
Vědecky zpracovaná a popsaná metodika měření spotřeby umožňuje přesné určení potřeb TUV. Její využití přináší ekonomické a energetické úspory. Platí zde známý výrok Lorda Kelvina: "Dokud něco nezměříte a nevyjádříte v číslech, nemůžete říci, že o tom skutečně něco víte".
 

Témata 2019

CAD a BIM knihovny