Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Milan Hampl
 

Týden FM 2016, foto redakce

Jaký byl letošní Týden facility managementu?

18.11.2016 | Ing. Milan Hampl, prezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.
Smart Facility Management byl motem letošního TFM a všech jeho akcí. A tak se přímo nabízí otázka: „Jak SMART byl letošní TFM“? Podle prvních ohlasů SMART byl. Posouzení tohoto faktu je v daném okamžiku bezprostředně po skončení konference subjektivní.

BIM 5D – určení, odhady a analýzy nákladů (část 2)

22.8.2016 | Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.
V první části tohoto článku jsme se zabývali klasifikací produkce, českými a zahraničními klasifikačními systémy a jejich významem a funkcí v BIM aplikacích. V této části bych rád čtenáři představil nástroje, již dnes dostupné pro nákladové funkce nad BIM modelem, a to nejprve zahraniční (je jich více) a posléze produkty či plány českých softwarových firem.

BIM 5D, ceny a klasifikace produkce (část 1)

16.5.2016 | Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.
BIM ze své podstaty obsahuje precizně zpracovaná data o množstvích, výměrách a skladbě jednotlivých prvků tvořících stavbu. V angličtině se takový report nazývá QTO (Quantity Take Off). Začneme-li však studovat, jakou další podporu ke správnému odhadu ceny BIM model rozpočtářům poskytuje, budeme zklamáni.

Zamyšlení nad Průkazy energetické náročnosti a vliv PENB na cenu nemovitosti

25.4.2013 | IKA BUILDOG, s.r.o., Ing. Milan Hampl
Nebudeme zde opakovat, kdo a kdy bude povinen nechat PENB zpracovat, neboť na toto téma již bylo napsáno mnoho článků. Bez ohledu na to, co si myslíme o nutnosti vyžadovat zdánlivě smysluplné věci zákonem, požadavek na nový PENB zde prostě je. Zkusme si rozebrat, zda si negativní ohlas opravdu zaslouží.

Komplexní model stavby z pohledu FM

3.12.2012 | Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA, spol. s r.o.
Životní cyklus výstavby často končí zhotovením, ale nejdůležitější částí je opomenuté užívání. Obvykle se fáze užívání nazývá Facility managementem. Ztotožňuje-li někdo BIM s jedním SW řešením, nebo 3D projektováním, zdaleka nepostihuje celou šíři problematiky a výsledkem je menší část dostupného profitu.

Šetrnost budov a Facility management

5.7.2011 | Ing. Milan Hampl, IKA DATA spol. s r.o.
Zelené budovy (Green/Sustainable buildings) mnohem hospodárněji využívají klíčové zdroje, jako jsou energie, voda, materiály a území. S lepším využíváním přirozeného světla, s lepší kvalitou personalizovatelného vnitřního prostředí tyto budovy zvyšují efektivitu a komfort prostředí a nepoškozují zdraví uživatelů.
 

Témata 2019

CAD a BIM knihovny