Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program
Archiv článků autora: Ing. Milan Hampl


Týden FM 2016, foto redakce
18.11.2016
Ing. Milan Hampl, prezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.

Smart Facility Management byl motem letošního TFM a všech jeho akcí. A tak se přímo nabízí otázka: „Jak SMART byl letošní TFM“? Podle prvních ohlasů SMART byl. Posouzení tohoto faktu je v daném okamžiku bezprostředně po skončení konference subjektivní.

22.8.2016
Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.

V první části tohoto článku jsme se zabývali klasifikací produkce, českými a zahraničními klasifikačními systémy a jejich významem a funkcí v BIM aplikacích. V této části bych rád čtenáři představil nástroje, již dnes dostupné pro nákladové funkce nad BIM modelem, a to nejprve zahraniční (je jich více) a posléze produkty či plány českých softwarových firem.

16.5.2016
Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.

BIM ze své podstaty obsahuje precizně zpracovaná data o množstvích, výměrách a skladbě jednotlivých prvků tvořících stavbu. V angličtině se takový report nazývá QTO (Quantity Take Off). Začneme-li však studovat, jakou další podporu ke správnému odhadu ceny BIM model rozpočtářům poskytuje, budeme zklamáni.

25.4.2013
IKA BUILDOG, s.r.o., Ing. Milan Hampl

Nebudeme zde opakovat, kdo a kdy bude povinen nechat PENB zpracovat, neboť na toto téma již bylo napsáno mnoho článků. Bez ohledu na to, co si myslíme o nutnosti vyžadovat zdánlivě smysluplné věci zákonem, požadavek na nový PENB zde prostě je. Zkusme si rozebrat, zda si negativní ohlas opravdu zaslouží.

3.12.2012
Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA, spol. s r.o.

Životní cyklus výstavby často končí zhotovením, ale nejdůležitější částí je opomenuté užívání. Obvykle se fáze užívání nazývá Facility managementem. Ztotožňuje-li někdo BIM s jedním SW řešením, nebo 3D projektováním, zdaleka nepostihuje celou šíři problematiky a výsledkem je menší část dostupného profitu.

5.7.2011
Ing. Milan Hampl, IKA DATA spol. s r.o.

Zelené budovy (Green/Sustainable buildings) mnohem hospodárněji využívají klíčové zdroje, jako jsou energie, voda, materiály a území. S lepším využíváním přirozeného světla, s lepší kvalitou personalizovatelného vnitřního prostředí tyto budovy zvyšují efektivitu a komfort prostředí a nepoškozují zdraví uživatelů. 
 
Reklama