Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků autora: Ing. Marek Bláha


11.5.2017
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha

Tepelná čerpadla s chladivem CO2, jsou stále v Evropě novinkou. V roce 2016 bylo v ČR instalováno první CO2 čerpadlo určené speciálně pro přípravu teplé vody o výkonu 30 kW. Dlouhodobé měření parametrů potvrdilo předpokládané hodnoty a ukázalo, že tato technologie dosahuje výrazně vyšších úspor než jakákoliv jiná tepelná čerpadla.

21.5.2012
Ing. Marek Bláha, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Provozovatel tepelného čerpadla využívajícího jako chladivo F-plyny, má povinnost zajistit u tepelného čerpadla pravidelnou kontrolu těsnosti chladicího okruhu. Provedení těchto prohlídek kontroluje Česká inspekce životního prostředí a v případě jejich neplnění, může uložit pokutu až do výše 2 mil. Kč. Podle stanoviska Ministerstva životního prostředí, zaslaného Asociaci pro využití tepelných čerpadel, se tato povinnost vztahuje i na majitele tepelných čerpadel v rodinných domech.

31.10.2011
Ing. Marek Bláha, Tepelná čerpadla IVT s.r.o.

V posledních několika letech se stala tepelná čerpadla v České republice velmi populární. Jen v roce 2010 jich u nás bylo instalováno přibližně 6 500 s celkovým výkonem 82 MW. Zkušenosti s touto technologií jsou ale mnohem delší. V průmyslu se tepelná čerpadla využívala již před rokem 1989 a přesně před dvaceti lety bylo instalováno pravděpodobně první tepelné čerpadlo v rodinném domě v tehdejším Československu.

4.7.2011
Ing. Marek Bláha, Tepelná čerpadla IVT s.r.o.

V květnu 2011 byla zveřejněna závěrečná zpráva z projektu monitorujícího chování tepelných čerpadel v reálných podmínkách, který prováděla německá agentura Fraunhofer ISE. Prezentované výsledky přesvědčivě ukazují, jaké reálné úspory mohou uživatelé od jednotlivých systémů tepelných čerpadel očekávat. V tomto článku shrnujeme celkové výsledky a doporučení, která z projektu vyplynula.

11.10.2010
Ing. Marek Bláha, TEPELNÁ ČERPADLA IVT s.r.o.

Dlouhodobý a detailní test tepelných čerpadel prokázal, že kvalitní zařízení, která odebírají teplo ze země, dokážou v nových domech v průměru ušetřit 74 % energie na vytápění a ohřev vody. Naměřený průměrný roční topný faktor (SPF) se pohyboval v závislosti na zvoleném systému tepelného čerpadla a typu topného systému od 2,6 do 3,8.

28.1.2010
Ing. Marek Bláha, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Současný trh s tepelnými čerpadly nabízí množství výrobků, které jejich dodavatelé označují jako levná, případně s vynikajícím poměrem výkon/cena (myšleno nízká cena a nízký výkon). Vyplatí se takové zařízení pořídit nebo ne? Místo planých debat na téma co je předražené a co levné, nabízíme krátkou exkurzi do nedávné historie, protože "vše zde již bylo".

15.6.2009
Ing. Marek Bláha, Asociace pro využití tepelných čerpadel

V dubnu 2009 proběhl průzkum u majitelů tepelných čerpadel s plošnými kolektory. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak se tyto zdroje tepla chovají na konci relativně studené zimy a zároveň zjistit, jak je to s rozšířenými mýty o vymražení země kolem kolektoru, ovlivnění vegetace, nutné letní odstávce kolektoru a případné devastaci zahrady.

10.11.2004
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti

V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.

1.7.2004
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti

Vývoj technologie tepelných čerpadel jde výraznými kroky kupředu a překračuje hranice, které se ještě nedávno zdály nezdolatelné.

16.9.2003
Ing. Marek Bláha

Využití tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domů se již i u nás stalo běžnou záležitostí. Vždyť jen v loňském roce bylo těchto úsporných zařízení v České republice instalováno více než 1 200. Samo použití tepelného čerpadla nemusí vždy znamenat, že je v objektu energie využívána efektivně. Bohužel efektivitu provozu tepelného čerpadla nelze bez instalace drahých měřičů spolehlivě změřit tak jako například spotřebu pohonných hmot při provozu osobního vozu, kde si každý sám dokáže jednoduše spočítat, kolik jeho auto "žere".

14.9.2001
Ing. Marek Bláha

V prosinci loňského roku vyšel na serveru Topinfo.cz článek Tepelná čerpadla na šumavské vesnici. Slíbili jsme v něm, že po ukončení topné sezóny přineseme vyhodnocení konkrétních výsledků. V posledním čísle časopisu Alternativní energie ale vyšel článek, jehož autor - Ing. Marek Bláha - toto vyhodnocení již provedl a navíc perfektním způsobem. Na základě souhlasu autora i vydavatele časopisu Vám proto předkládáme článek upravený pro internetovou publikaci. Dozvíte se z něj mimo jiné i to, že spotřeba tepla v obecních objektech poklesla po instalaci tepelných čerpadel ze 740 000 kWh na 136 700 kWh, tedy o 83%. 
 
Reklama