Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

Archiv článků autora:6.5.2024
Ing. Martin Šimko, PhD., prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Mgr. Daniel Szabó, Ing. Lukáš Živner, PhD., prof. Ing. Ján Takács, PhD.

Recenzovaný TZB-info doporučuje V článku je hodnotená spolupráca tepelného čerpadla vzduch/voda s veľkoplošnými vykurovacími systémami a sú stanovené sezónne výkonnostne faktory SPF. Meraním boli zistené SPF mierne lepšie ako udáva výrobca.

8.4.2024
Ing. Barbora Junasová, doc. Ing. Michal Krajčík, Ph.D., Ing. Martin Šimko, PhD., prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

Recenzovaný Požiadavky na energetickou náročnosť, nízke inštalačné náklady, tepelnú pohodu môžu byť výhodne splnené prevádzkou s relatívne nízkou teplotou vykurovacej vody v zimnom období, resp. vysokou teplotou chladiacej vody v lete pri využití podlahových, stropných, či stenových odovzdávacích prvkov.

Pohľad na novodobú výstavbu Rotterdamu, foto autor
25.6.2022
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava Katedra technického zariadenia budov

Na splnenie globálnych klimatických cieľov a vykonávanie dohody EÚ Zelená dohoda sa v roku 2022 zmení regulačné prostredie týkajúce sa prevádzky budov, dekarbonizácie a energetického prechodu v roku 2022.

18.10.2021
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava Katedra technického zariadenia budov

Recenzovaný Autor popisuje systematický postup vedoucí ke zpracování energetického auditu a uvádí přehled potřebných podkladů. Zpracování auditu a provedení navržených opatření je základní předpoklad úspor. Bez následného vyhodnocování výsledků a úprav provozních režimů atp. se však očekávaný úsporný efekt nemusí dostavit.

5.3.2018
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava Katedra technického zariadenia budov

Recenzovaný Autor analyzuje podmínky, které pro zdroje tepla vytváří kritéria nuná ke splnění požadavků kladených na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB).

14.5.2012
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Ing. Jozef Bugáň

V současné době se klade velký důraz na úsporu energií a využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto je velmi důležitý správný návrh topného / chladicího systému, který by měl zároveň zajistit příznivý tepelný stav vnitřního prostředí - tepelnou pohodu. Teplovodní podlahové vytápění je progresivní způsob vytápění, který na jedné straně snižuje provozní náklady, na druhé straně však vytváří ideální rozložení teplot.

14.11.2011
Ing. Hana Pustayová, prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

Po realizaci energeticky úsporných opatření (zateplení obvodového pláště, výměna oken, hydraulické vyregulování vytápění, atd.) se sníží spotřeba energií na vypočtenou úroveň, na které sa udrží několik roků. Vyhodnocením množství ENCON projektů se zjistilo, že po 1 roce až 2 letech spotřeba energie začne znovu stoupat. 
 
Reklama