Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program
Archiv článků autora: Dalibor Skácel


11.4.2011
Ing. Dalibor Skácel, Katedra energetických zařízení - TU Liberec

Evropská a národní politika a trendy podporující rozvoj a využívání obnovitelných zdrojů energie způsobily v poslední době velký rozmach instalací solárních systémů pro ohřev TV a přitápění v rodinných domech i u nás. O tom, zda to má smysl, jaké z toho plynou problémy, co od takovýchto systémů můžeme očekávat a jak lze tyto systémy optimalizovat, je tento příspěvek.

7.5.2007
Ing. Dalibor Skácel

Obnovitelné zdroje energie a jejich zavádění s sebou přinášejí řadu netechnických komplikací, plynoucích z jedinečnosti tohoto nově a dynamicky se rozvíjejícího odvětví. A realizace těchto projektů s sebou přináší řadu problémů ve vazbě mezi dodavatelem a investorem. OZE a zamyšlení autora.

18.2.2003
Renewable Energy Journal, přeložil Dalibor Skácel

Växjö, malé město v jižním Švédsku vybudovalo pravděpodobně jednu z největších kogeneračních jednotek na biomasu na světě. Využívá cirkulační fluidní technologii má jmenovitý výkon 38 MWe elektrických a 66 MW tepelných. Od roku 1997 šetří městu 50 000 m3 ropy ročně.

21.3.2002
Dalibor Skácel

Pojem, který známe z termodynamiky, lze chápat i jinak - z pohledu denního života a jeho uspořádání.

7.9.2001
Ing. Dalibor Skácel

Článek původně uveřejněný v časopise Alternativní energie je zaměřen na moderní a progresivní technologie posledních let, tepelná čerpadla a kogeneraci. Je určen pro ty z Vás, kteří si teprve chcete udělat základní představu o těchto obnovitelných zdrojích energie.

27.2.2001
Ing. Dalibor Skácel

Nejužívanější, nejpohodlnější a nejcennější forma energie, bez které se dnes neobejde žádná domácnost je elektrická energie. Každý byt, dům či chalupa je dnes připojena k elektrické síti. Pravidelně nám chodí účty, které přímo souvisí s touto službou a lidé ač naříkají nad provozními náklady svých domácností ani nevědí kolik elektrické energie spotřebuje ten či onen spotřebič a kolik je stojí kWh elektrické energie. 
 
Reklama