Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Postřehy ze semináře "Počítač pro vzduchotechniky"


Dne 11.10.2001 proběhl v kongresovém sále Klubu techniků seminář "Počítač pro vzduchotechniky". Tento seminář volně navazoval na seminář "Počítač pro topenáře", organizovaný v minulém roce. Oba semináře vznikly na základě spolupráce Společnosti pro techniku prostředí a IBPSA - CZ. Cílem semináře bylo poskytnout jeho účastníkům co nejvíce informací o možnostech využití výpočetní techniky v oboru větrání a klimatizace. Semináře se zúčastnilo 99 účastníků.



Již během sestavování programu se ukazovalo, že zvolená problematika je velmi široká a bylo obtížné najít v rámci jednodenního semináře dost prostoru pro všechny přednášející. Proto byla délka jednotlivých příspěvků výrazně omezena a detailní informace mohli účastníci získat při individuálních konzultacích u stánku jednotlivých vystavovatelů.

V úvodu semináře byla představena IBPSA - CZ. IBPSA - CZ vznikla v roce 1997 po úspěšné konferenci Building Simulation organizované v Praze. Zabývá se počítačovými simulacemi budov a zařízení techniky prostředí. Hlavní činností IBPSA je organizování konferencí či seminářů a spolupráce na grantech a programech. V rámci úvodu byly prezentovány i nové aktivity vzešlé ze spolupráce STP, IBPSA - CZ a internetového portálu TZB-info. První z aktivit vedoucích k rozšíření informací o možnostech výpočetní techniky a počítačových simulací v našem oboru je elektronický katalog programů pro vzduchotechniku a topenáře. Cílem katalogu je poskytnout zájemcům aktuální informace nejen o rozsáhlých profesionálních programech nabízených pro projektanty a realizační firmy, ale i o užitečných prográmcích a knihovnách, které mohou výrazně zjednodušit práci. Proto přivítáme jakékoliv informace o dostupných SW.

Na semináři byla představena programová linka KMP , která obsahuje kompletní řadu programů potřebných pro projektování systémů větrání a klimatizace, od výpočtu tepelných ztrát až po vazbu na kreslení a rozpočtování.

Značná část semináře byla věnována zpracování výkresové dokumentace. Byly prezentovány čtyři programy:

  • Cadkon/TZB 2D - tato nadstavba AutoCADu je českého původu a je technologicky vyvíjena hlavně pro použití s AutoCADem LT, i když podporuje i tvorbu řezů a vkládání informací o 3D zobrazení.
  • PIT - jedná se o nadstavbu AutoCADu, která existuje jak v plné 3D verzi, tak v LT 2D verzi a obsahuje několik modulů. Program byl vyvinut v Německu, ale má plnou podporu v České republice. Mezi jeho výhody patří využití rozhraní IFC pro obousměrnou komunikaci s výpočtovými programy.
  • VzProCAD - je profesionální graficko databázový systém tuzemského původu, určený ke zpracování úplné projektové dokumentace vzduchotechniky ve 3D s podporou grafického editoru AutoCAD. Kromě nástrojů pro 3D kreslení umožňuje i provádění některých výpočtů a zpracování rozpočtu.
  • CADLink byl vyvinut pro projektanty TZB, ale lze ho využít i pro správu budov. Oproti předchozím programům vychází z komplexní 3D definice budovy a systému a není nadstavbou AutoCADu ani jiného kreslicího programu. Výhodou globálního přístupu je možnost využití dynamického modelování energetických bilancí, čímž se CADLink řadí mezi simulační programy, i když zůstává zachován uživatelský komfort komerčního SW.
  • Zástupce firmy Carrier představil na semináři program pro výpočet hodinové zátěže HAP, který podobně jako simulační programy vychází z podrobných (hodinových) klimatických dat a umožňuje detailní analýzy tepelné zátěže budov a návrh klimatizace.

    Větrání kotelen a koncentrace škodlivin řeší software firmy ProTech, která je známá řadou programů vyvíjených především pro oblast vytápění.

    Pro návrhy větrání kuchyní se úspěšně používá program zpracovaný firmou Atrea podle směrnice VDI 2052. Při řešení klimatizace je významným pomocníkem i aplikace h-x diagram, kterou nabízí firma CIC Jan Hřebec . Výhodou dvou posledně zmiňovaných programů je i to, že je lze získat zdarma.

    Oblast využití výpočetní techniky v rámci měření a regulace je velmi rozsáhlá. Příspěvek zástupců firmy Johnson-Controls podal základní přehled o trendech v této oblasti, především v souvislosti s využitím výpočetní techniky pro monitorování rozsáhlých vzduchotechnických systémů.

    Na semináři byla prezentována i řada firemních programů, které umožňují jak výběr vhodného zařízení s detailními informacemi, tak současně nabízejí i zpracování řady výpočtů spojených s jeho návrhem. Prezentovány byly programy firem Elektrodesign , Multivac , CIC Jan Hřebec , Trox a on-line katalog firmy VTS clima .

    Ve sborníku naleznete i příspěvek o zkušenostech s využíváním rozsáhlého 3D návrhového a kreslicího programu v praxi projektanta vzduchotechniky.

    Kromě programů pro projekční praxi byly prezentovány i možnosti využívání simulačních programů pro návrh systémů větrání a klimatizace, a to dvěma příspěvky z fakulty strojní ČVUT. Jeden z nich se zabýval počítačovými simulacemi energetických bilancí a druhý počítačovou mechanikou tekutin (CFD).



    Katalog výpočetních programů a pomůcek


    Vzhledem k tomu, že seminář byl většinou účastníků hodnocen jako úspěšný, předpokládá se pokračování v cyklu seminářů zabývajících se touto tématikou. Rozšíření spektra informací o existujících programech by měl výrazně napomoci i elektronický katalog.

    Proto Vás prosíme, věnujte pár minut a přispějte do něj informací o programech, které ve Vaší firmě vyvíjíte, distribuujete nebo užíváte.

    Dotazník ke katalogu počítačových programů pro vzduchotechniku
    Dotazník ke katalogu počítačových programů pro vytápění



     
     
    Reklama