Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotel budoucnosti, který láká svou cenou

Rozhovor s generálním ředitelem firmy Protherm Ing. Jiřím Hlavsou o novince veletrhu - stacionárním kondenzačním kotli Lev.


Ing. Jiří Hlavsa

Stacionární kondenzační kotel s přípravou TUV v zásobníku se může pochlubit symbolem lva. Lev znamená sílu a energii. Dá se říci, že i Váš produkt má tyto vlastnosti?
Budu velice stručný. Jeho maximální účinnost je 108 %. Tato výhoda logicky může stimulovat zákazníka k tomu, že vymění svůj stávající zastaralý kotel za náš výrobek, který se svou cenou blíží cenám běžných kotlů.

Čím je stacionární kondenzační kotel zajímavý?
Princip kondenzačních kotlů známe více než 100 let, ale jeho doba přišla teprve v nedávných letech, kdy jsme svědky zvyšování cen energií zejména plynu, jehož cena neustále stoupá. Chtěl bych zdůraznit, že je schopen ušetřit až 17 % paliva oproti běžným kotlům a až 33 % paliva oproti zastaralým modelům.

Jak k tomuto efektu dochází?
Výrazné úspory paliva může majitel tohoto kotle docílit tím, že zařízení využívá nejen výhřevnosti paliva, jak je tomu u běžných kotlů, ale kotel chytře využívá část kondenzačního tepla páry obsaženého ve spalinách. A celý tento proces probíhá v moderně konstruovaném integrovaném kondenzačním výměníku.


novinka firmy Protherm i s plyšovým symbolem

pracovní schéma kondenzačního kotle

Můžete se stručně zmínit o zásobníku TUV?
Kotel má v sobě zabudovaný 95ti litrový dvojitě smaltovaný ocelový zásobník na teplou užitkovou vodu. Zásobník je vybaven antikorozní ochrannou hořčíkovou elektrodou. Polyuretanová izolace o tloušťce 30 mm snižuje tepelné ztráty na minimum. Jednoduchým doinstalováním externích spínacích hodin lze navolit dobu kdy se bude voda v zásobníku nahřívat a tím snížit náklady na ohřev TUV. Vývod na zapojení cirkulačního okruhu ocení i ten nejnáročnější uživatel, který chce mít vždy okamžitě teplou vodu.
Expanzní nádoba na TUV tlumí rázy v rozvodech, vyrovnává účinky teplotní roztažnosti vody a tím odpadá nepříjemné odkapávání vody jako u běžných zásobníků.

Řekl jste, že se Váš produkt blíží cenám běžných kotlů. Znamená to, že jeho modernost a vysoká kvalita v ceně zahrnuta není?
Za tento kotel zákazník zaplatí 39.500,- Kč. Proti tomu srovnatelným modelem je klasický litinový kotel s ohřevem vody za 37.400,- Kč, takže rozdíl činí přibližně 2.000,- Kč. Domnívám se, že tato částka je zanedbatelná, protože již za první rok provozu zákazník na vytápění ušetří kolem 2.800,- Kč oproti kotlům klasické konstrukce. Za pět let provozu se tato částka blíží již hranici 20.000,- Kč při spalování zemního plynu.

 
 
Reklama