Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zkušenosti s využíváním infrakamery

Sdružení Energy Centre České Budějovice vlastní infrakameru, kterou lze kontrolovat stavby, respektive jejich tepelné izolace. Proto jsme často zváni k mnoha případům, kde majitel objektu, nešťastný, že jeho nový dům se nechová tak, jak by měl, se nesmíří s problémy, ale pozve si nás, abychom mu řekli, co je špatně. Případů, které se k nám dostanou, je sice v poměru k tomu, kolik domů se staví, málo, ale i my si samozřejmě občas vyhledáváme novostavby a sledujeme, jak jsou u nich obvyklé problémy řešeny. Výsledek zjištění je : Z 95% nijak.

Obvyklé problémy novostaveb

Případ první - Z čeho to stavíte?
Většina novostaveb, ať již se nám to líbí či nikoliv, je zděná, často z cihelných bloků. Zde bohužel nastává mnoho problémů. Prvním z nich je, že výrobce předepisuje, že stavba se má zdít na tepelně izolační maltu, což se obvykle neděje. Výsledkem je pak velké množství tepelných mostů, které dokáží snížit tepelně izolační vlastnosti nové zdi na minimum. A to již nemluvíme o takových nešvarech, jako je příliš silné promaltovávání spár, různé dobetonávky a dozdívky. Druhým problémem u takto zděných staveb je to, že stavba poměrně dlouho vysychá (malty, omítky, betony...) a tak vlhkost sníží opět tepelně izolační vlastnosti zdí o notný kus. Konečně třetím hlavním problémem zděných staveb je to, že se při stavbě obvykle neřeší tepelné mosty. Klasickým příkladem může být osazení eurookna či plastového okna do obvodové zdi pomocí montážní polyuretanové pěny. U téměř žádné novostavby jsme neviděli zaizolování ostění oken, a tak teplo může jednoduše z vnitřku přejít okolo pěny do zdiva, 5 cm okolo pěny putovat zdí směrem ven a zde už nic nebrání, aby se v zimě šířilo do prostoru. Zde v tomto případě tedy máme okolo oken pouze 5 cm zdiva, které nás odděluje od exteriéru. Obdobný případ je u věnců, základů, překladů...

Případ druhý - Fouká vám na hlavu?
Opět lze říci, že většina novostaveb má zděné přízemí, ale podkroví je již lehká dřevěná konstrukce. Dělají se tak i nástavby na staré panelové či zděné domy. A zde může nastat velký problém - vzduchová netěsnost. Při netěsných tepelných izolacích může být vnější vzduch tlakem a sáním větru hnán dovnitř. Vytopit pak tento prostor je velmi obtížné. Setkal jsem se již s případem, kdy jsme zjistili, že do místnosti fouká nejen netěsnostmi okolo oken, ale velmi výrazně elektrickou zásuvkou a, což nás překvapilo, i okolo lustru. Protože zásuvka byla v ložnici blízko postele, tak vytrubkování elektrorozvodů způsobovalo za větrných nocí silný průvan okolo spáčovy hlavy.
Infiltrace vzduchu do místnosti je jistě velmi nepříjemná, ale dá se poměrně jednoduše odhalit a částečně i řešit. Setkali jsme se však i s horšími případy, kdy sice nefoukalo do místnosti, ale pouze mezi tepelnou izolaci a vnitřní sádrokarton. V mnohých případech se pak dalo mluvit o tom, že obyvatele bytu od vnějšího vzduchu oddělovalo pouze 12 mm sádrokartonu. A to jistě není ta správná tepelná izolace.

Případ třetí - Ach ti projektanti.
Abychom neuváděli jen příklady, na kterých se z valné míry podepsaly realizační firmy, můžeme si uvést i jeden krásný příklad z projektové praxe. Budoucí majitel výstavního rodinného domu chtěl mít v podkroví trochu otevřenější dispozici. Projektant, aby mu vyhověl a pochopitelně i snížil náklady na realizaci, tudíž naprojektoval krov místo klasicky ze dřeva z ocelových nosníků. Při projektování se však držel postupu, jako by projektoval ze dřeva. A tak také navrhl tepelnou izolaci mezi ocelové krokve. Výsledkem bylo, že plocha ocelových pásnic byla větší, než plocha radiátorů a pochopitelně tak účinné chlazení nebylo možné v zimních měsících vytápěním přebít. Toto je jistě velmi do očí bijící případ chybného projektování. Máme však ve svém archivu i jiné případy. Mimochodem víte, že odhadem je okolo 90% projektů novostaveb provedených chybně a neodpovídají našim závazným normám na tepelné izolace?

Infraobrázek běžného okna rodinného domu.
  • Jsou patrné tepelné úniky spárami mezi jednotlivými cihelnými bloky (nebyla použita tepelně izolační malta)
  • Je patrná dozdívka hůře izolujícím materiálem vpravo vedle okna, druhá řada cihel od okenního překladu a vlevo vedle okna třetí řada cihel od překladu.
  • Ztužující obvodový věnec silně vyzařuje teplo a je tudíž špatně tepelně izolovaný.
  • Světlejší (studenější) místo nad oknem znamená, že zde teplo uniká i ostěním, směrem dolu.
  • Teplejší místo pod okenním parapetem naznačuje polohu radiátoru, naopak studenější vlevo značí, že je zde z interiéru tepelná izolace (přistavená skříň, knihovna....)
 
 
Reklama