XV. ročník Infothermy 2008 - Seriózní a objektivní pohled na vytápění malých a středních objektů

Datum: 3.1.2008  |  Autor: Ing. Libor Kostelný - ředitel výstavy  |  Organizace: Agentura INFORPRES s.r.o.

Umístění XIV. ročníku mezinárodní topenářské výstavy Infotherma na ostravské Výstaviště Černá louka, v lednu loňského roku, dalo této největší specializované topenářské výstavě zaměřené na malé a střední objekty novou dimenzi.

Agentura INFORPRES s.r.o.
Riegrova 857
738 01 Frýdek-Místek 1

tel.:558 622 524
e-mail:
web:www.infotherma.cz

Větší a moderní prostory ostravského výstaviště umožnily přijat 50 nových vystavovatelů a větší prostory věnovat poradenství a odbornému doprovodnému programu. Velice vstřícná spolupráce byla i s magistrátem města Ostravy s vedením a pracovníky Výstaviště Černá louka a dalšími spolupracovníky.

XV. ročník Infothermy se proto uskuteční 14. - 17. ledna 2008, opět v Ostravě na Výstavišti Černá louka.

Přes 320 domácích a zahraničních vystavovatelů a institucí se bude snažit reagovat na rozhodující problém při vytápění malých a středních objektů, a to je pro řadu domácností neúnosně vysoká cena ušlechtilých paliv. Výběr vystavovatelů a jejich exponátů je proto výlučně zaměřen na problematiku modernizace vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů.

Připravit za současné politické a ekonomické situace úzce specializovanou topenářskou výstavu, která by návštěvníkům odpověděla na otázku čím se budou do budoucna vytápět rodinné domy a další malé a střední objekty není vůbec jednoduché. Místo dlouhodobé seriózní státní energetické koncepce, jejichž součástí musí být i vytápění rodinných domků v nichž žije polovina národa, jsme svědky politických kompromisů a prosazování nejrůznějších lobbistických tendencí, často podporovaných státními a evropskými dotacemi.

Nepoučili jsme se z důsledků, které většinou mají nekoncepční a tendenční dotace. Stačí připomenout dřívější dotace a subvence na paliva a energie, jejichž důsledkem byla výstavba "nezateplených", nejen rodinných domů, ale i celých sídlišť.

Miliardy byly promrhány přes státní dotace na elektrické přímotopy, anebo v nedávné době na plošné plynofikace, které často leží nevyužité, neboť cena ušlechtilých paliv enormně roste a je pro velkou část obyvatelstva ekonomicky neúnosná.

"Zaručeným receptem" opět podporovaným dotacemi, je v současné době představa, že rodinné domky by se měly plošně vytápět biomasou. Nic proti biomase a využívání obnovitelných zdrojů. Na všech předcházejících ročnících Infothermy i na připravovaném XV. ročníku jim bude věnována maximální pozornost a prostor, ať již na výstavních plochách v poradenství i na odborném doprovodném programu. V rámci serióznosti a objektivity se však bude hovořit o všem dalším, co s jejich produkcí a využitím souvisí. Pokud někdo uvažuje o plošném vytápění rodinných domků biomasou, měl by především vědět, jaké jsou skutečné možnosti její výroby v naší republice, případně v okolních státech, za kolik se bude biomasa produkovat a hlavně kolik se při jejich výrobě, zpracování, přepravě a skladování spotřebuje ušlechtilé energie. Zatím jen víme, že z roku na rok se zvýšil vývoz palivového dřeva na dvojnásobek, a že ve velkém se vyváží i dřevní odpad a pelety. Důvodem jsou vyšší dotace na využívání biomasy v okolních státech než u nás. Opět jsme u slova dotace, tentokráte z evropského hlediska. Nikomu nevadí kolik se například spotřebuje pohonných hmot, zatížení komunikací jen na přepravu této biomasy a jaký je skutečný dopad na ekologii.

Jedním z důvodů, proč může k takovéto situaci docházet, je právě absence dlouhodobé seriózní státní energetické koncepce. Jsme přesvědčeni, že máme dostatek odborných kapacit, které jsou schopny takovouto koncepci připravit a určitě takovéto materiály existují, ale schází zřejmě dostatek politické vůle, odvahy a erudice je předložit, vysvětlit, zdůvodnit a nechat ji schválit.

Na uplynulých XIV. ročnících Infothermy si ceníme především toho, že jsme se snažili nepodlehnout momentálním tendencím a především v poradenství a odborném doprovodném programu jsme upozorňovali na všechny úskalí jednotlivých směrů ve vytápění rodinných domků.

V tomto duchu je také připravován XV. ročník Infothermy 2008.Novinkou XV. ročníku Infothermy bude rozsáhlá vstupní expozice "To nejlepší z roku 2007", přes kterou budou návštěvníci procházet do jednotlivých pavilónů. Měla by být sukusem toho nejlepšího, a to nejen od vystavovatelů, ale i například z výzkumných a vývojových pracovišť, projekčních ateliérů, odborných a vysokých škol a dalších institucí. Do této prestižní expozice bylo vybráno 65 domácích a zahraničních firem a společností.

Změnu dozná i poradenství, které by mělo být směrováno do Diskusního a poradenského klubu. Účastníci výstavy by zde měli diskutovat s předními špičkovými odborníky na témata, které souvisí se zaměřením výstavy. Další novinkou na výstavě Infotherma 2008 bude i Fideofórum - festival videoklipů, krátkých filmů a videoprezentací firem související s nomenklaturou výstavy.

Hlavní odborný doprovodný program se uskuteční v Kongresovém centu na výstavišti. Kromě celostátní tiskové konference zde bude celá řada seminářů, přednášek a vyhlášení výsledků solární ligy ČR.

Infotherma 2008 se bude konat pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva zemědělství ČR.

Mediálními partnery je třiatřicet odborných časopisů, novin a internetových portálů, které se věnují vytápění, úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů z nejrůznějších pohledů na tuto tématiku.

 

Hodnotit:  

Datum: 3.1.2008
Autor: Ing. Libor Kostelný - ředitel výstavy   všechny články autora
Organizace: Agentura INFORPRES s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco