Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jedno z nejstarších a jedno z nejmladších solárních zařízení na přípravu teplé užitkové vody v České republice

Naše Slunce je jenom obyčejná hvězda. Na noční obloze můžeme vidět pouhým okem tisíce takových hvězd. Pro život na Zemi je Slunce ze všech hvězd ve vesmíru nejdůležitější. Slunce je k Zemi mnohomilionkrát blíže než ostatní hvězdy. Proto dostáváme od Slunce nesrovnatelně více energie než od ostatních hvězd dohromady.
Naše Slunce - Josip Kleczek
Snad nejstarší na území ČR, stále pracuje, je prospěšné, za dobu své existence přineslo svým uživatelům a životnímu prostředí mnoho užitku. Při jedné exkurzi někdo poznamenal "to je malý zázrak", 24 roků v provozu bez poruchy. Není to žádný zázrak. Je to příklad důsledného lidského myšlení a práce nejen projektanta a dodavatele, ale zvláště uživatele a jeho zájmu o provoz tohoto ekologického zařízení, které využívá sluneční energii na přípravu teplé užitkové vody (TUV) pro dnešní závod "Mechanické dílny Kojetín".

Několik otázek na zástupce provozovatele Ing. Jiřího Zavadila:
V současné době vystupuje stále více otázka pro širokou odbornou i laickou veřejnost v ČR, jak je účelné využívat obnovitelné zdroje energie. Jsou to zvláště otázky ekonomické návratnosti, provoz a údržba zařízení a v neposlední řadě vliv na životní prostředí. Vaše firma má prokazatelně v provozu 24 let bez zastavení solární zařízení na přípravu 8 000 l TUV. Můžete odpovědět na uvedené otázky?
Každý správný investor se ptá, jaká bude ekonomická návratnost vložené investice. V našem závodě jsme z hodnocení provozu došli k závěru, že za dobu 24 let provozu došlo k reálné úspoře 1 008 000 kWh, což představuje 42 000 kWh ročně. Vyjádřit tuto úsporu ve finančních hodnotách by nebylo přesné, poněvadž v prvních letech provozu solárního zařízení byl bivalentní zdroj energie LTO, nyní zemní plyn. Vyjádřená úspora představuje cca 66 % fosilního paliva. Při proměnných cenách energie za 24 let jsme vyhodnotili ekonomickou návratnost včetně minimálních nákladů na provoz a údržbu 2,4 krát. Do tohoto hodnocení však není zahrnuta úspora za snížení emisní zátěže hlavních škodlivin a tím vliv na životní prostředí.

A co údržba, jaké jsou nároky na odbornost, sledujete náklady na rok provozu?
Údržba je v průběhu ročního provozu minimální. Někdy se projevuje netěsnost ve spojích mezi jednotlivými kolektory. Řešením propojení před 24 lety byly plastové hadice. Tento spoj sice vymezuje velmi dobře dilatace trubkových rozvodů kolektorů, ale musí být prováděna pravidelně kontrola.
Jsme však přesvědčeni, že se nám vyplatilo věnovat solárnímu zařízení pozornost, kterou zabezpečuje zaškolený topič, který je zároveň profesí elektrikář. Sledované náklady na údržbu za jeden rok nepřesáhnou částku 5 000 Kč.

Jako dlouhodobý úspěšný uživatel můžete dnešním malým i velkým podnikatelům doporučit využívání sluneční energie?
Odpovídám odpovědně ano. Zvláště v začínající době soustavného zvyšování cen za energii a stálého tlaku na zlepšování životního prostředí je to řešení velmi prospěšné pro každého uživatele. Osobně znám některé případy i malých podnikatelů, kteří využívají sluneční energii pro přípravu TUV s úspěchem a spokojeností. Technologie pro výrobu komponentů v této době jsou podstatně dokonalejší a s delší životností. Přesto jsem přesvědčen, že naše zařízení při drobné údržbě např. venkovních izolací, nátěru ocelových konstrukcí dokončí úspěšně třetí desetiletí a tím provoz celých 30 let.

Základní údaje systému Kojetín:
sluneční kolektor SP 80/085 140 ks
jímací plocha kolektorů 120 m2
solární zásobník s vloženým
výměníkem OVS 2x 4000 l
8000 l
investiční náklady v roce 1976 ~ 450 000 Kč
projektant a dodavatel v roce 1976   OPS Kroměříž
konzultanti projektu Ing. Milan Ogoun
Prof. Ing. Karel Laboutka
zástupce investora z r. 1976 Ing. Antonín Konvička
Ing. Bohumil Vykoupil
dnešní provozovatel
Mechanické dílny Kojetín
Ing. Jiří Zavadil
Ing. Bohumil Vykoupil - ředitel

V ČR je více jak 6 000 obcí. Každá z nich dokáže řešit mnoho svých starostí. Jednou z nich je i obec Věžky v okrese Kroměříž. Její progresivní starosta Bedřich Gardavský se stejně smýšlejícím zastupitelstvem přináší pro své obyvatele nemálo výhod. Je známo, že se zde 2x do roka konají v areálu místního zámku výstavy "Floria" pro zahrádkáře, kam přijíždí zájemci z celé ČR. Jednou z posledních aktivit bylo postavení sedmibytového moderního objektu pro občany. To by nebylo nic tak mimořádného, avšak při pohledu na střechu je možné spatřit 6 prosklených zajímavých ploch "slunečních kolektorů", které jsou součástí celého důmyslného zařízení na přípravu teplé užitkové vody (TUV) pro 28 obyvatel domu. Je to jedno z nejmladších solárních zařízení na území ČR.

Několik otázek na pana starostu Bedřicha Gardavského:
Podle statistiky bylo v ČR v roce 1999 dáno do užívání více jak 18 000 bytových jednotek. V tomto množství bylo jistě i mnoho obdobných objektů jako v obci Věžky, ale dle našich informací jen velmi málo těch, ve kterých bylo využito sluneční energie pro ohřev TUV. Jsou to jistě náklady navíc. Proč jste se rozhodl k tomuto opatření?
Odpověď není tak složitá. Každý kdo sleduje systematický nárůst cen energie se musí zamyslet, jak v příštích letech může ušetřit za energii, kterou pro svoji denní potřebu spotřebuje. To je i energie na přípravu teplé užitkové vody (TUV). Bylo by nesprávné, abychom svým spoluobčanům, kteří v tomto domě bydlí, nedokázali zajistit možnost snížení nákladů za jejich bydlení. Každý byt má také kompletní měření spotřeby energie na vytápění, přípravu TUV, což přináší další šetření energií.

O Vás je pane starosto známo v celém regionu okresu Kroměříž, že jste profesně dlouho pracoval jako odborník - servisní technik pro plynové spotřebiče, jaké máte zkušenosti se čtyřměsíčním provozem solárního zařízení pro 28 obyvatel domu?
Doba čtyř měsíců není tak dlouhá, abychom do důsledku mohli poznat všechny klady nebo zápory tohoto zařízení. Musím však konstatovat, že za uvedené období v porovnání se spotřebou zemního plynu na ohřev TUV v zimních měsících, je prokazatelná úspora více jak 80 %. Přesné údaje budeme vědět na základě vyhodnocení měření. Tyto výsledky chceme zveřejňovat pro ostatní starosty obcí včetně dalších provozních údajů. Chci však zdůraznit, že mé rozhodnutí na solární zařízení v tomto domě podpořily také mé osobní zkušenosti v rodinném domě. Zde provozuji již 3 roky samotížné solární zařízení na 160 l TUV pomocí 2 kusů (3m2) slunečních kolektorů EKOSTART. V letošním roce (jaro, léto) málokdy poklesla teplota vody v zásobníku pod 70 °C.

Pochopitelně o této investici muselo také jednat zastupitelstvo obecního úřadu, jaké máte zkušenosti z těchto jednání?
Nejsme velká obec, ale naše zastupitelstvo je pružné a na velmi dobré úrovni. Po předložení "studie řešení" od dodavatele a následného vysvětlení např. ekonomických úspor pro obyvatele domu, pozitivního vlivu na životní prostředí, byl celý projekt zastupitelstvem schválen.

V letošním roce byly vydány povzbuzující státní programy na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Využil jste je a s jakými zkušenostmi?
Využili jsme státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2000. Statní fond životního prostředí vydal pro všechny jednotné podmínky, co musí splnit. Všechny informace jsou na příslušných okresních úřadech - referátech životního prostředí. Náš okresní úřad v Kroměříži mi poskytnul veškerou metodickou pomoc. Výsledek je pozitivní. Na investiční náklad 175 000 Kč bylo poskytnuto 70 000 Kč státní dotace, 70 000 Kč bezúročné půjčky se splatností 10 let. Obecní úřad nese v okamžitých přímých nákladech 35 000 Kč. Tyto podmínky jsou výhodné. Při životnosti zařízení min. 30 let lze předpokládat velké úspory v provozních nákladech. Přesto musím upozornit, že vyřizování všech dokladů pro SFŽP je náročné a zdlouhavé. Chápu, že se jedná o finanční zdroje ze "státní pokladny", ale jsem přesvědčen, že je možný pružnější a povzbuzující postup pro další uživatele.

Kdo byl dodavatelem celého zařízení a jaké jsou Vaše zkušenosti?
Dodavatelem byl EKOSOLARIS, a.s. Kroměříž. Je to firma s dlouhodobou tradicí. Již v minulých letech, kdy jsem pracoval jako servisní technik plynových topidel, jsem studoval se zájmem technologie využívání sluneční energie. Tato firma má v této technologii dobré výsledky. Dodávka byla na velmi dobré úrovni a v termínu.

"Světlo je všude a ti, co hledají, zapomínají, že světlo je také v nich."
František Drtikol
Vaše další plány v oblasti obnovitelných zdrojů energie?
V prvé řadě považuji za svoji povinnost informovat své kolegy starosty z obcí regionu okresu Kroměříž a celého nového regionu Zlín o zkušenostech s provozem solárního zařízení v naší obci Věžky. Doufám, že se podaří uskutečnit společně s referátem životního prostředí okresního úřadu Kroměříž ještě v tomto roce první informační setkání.
Již první měsíce provozu u nás bylo několik exkurzí. Nejvíce si vážím zájmu mladých lidí. Věřím, že se podaří také v naší obci uskutečnit krátký seminář při příležitosti výstav Floria o účelném využívání sluneční energie.
Pokud dojde v naší obci k rekonstrukci nebo výstavbě nových objektů, budu se vždy snažit uplatnit v nich využití obnovitelných zdrojů energie. Jsem stále přesvědčen, že to není požadavek pro budoucí generace, ale okamžité řešení pro přítomnost. Důkazem toho je využívání obnovitelných zdrojů energie u našich sousedů v Rakousku i Německu.

Základní údaje:

sluneční kolektor EKOSTART THERMA   6 ks
jímací selektivní plocha kolektorů 9 m2
solární nerez zásobník typu ROLF 400 l
bivalentní zdroj - akumulační plynový
zásobník
280 l
měřící zařízení energetického zisku Pollucom 2
automatická elektronická regulace TER 3
hnací jednotka EKOSOLARIS
topné médium SOLAREN - (nemrznoucí kapalina)
investiční náklad 175 000 Kč
dodavatel EKOSOLARIS, a.s. Kroměříž
servis EKOSOLARIS, a.s. Kroměříž
zahájení provozu 11. 5. 2000
zahájení měření energetického zisku 10. 6. 2000

Graf č. 1
Skutečná doba slunečního svitu v jednotlivých měsících v hodinách na různých lokalitách (Praha, České Budějovice, Hradec Králové, Brno)
Graf č. 2
Skutečné množství sluneční energie průměrně dopadající na 1 m2 v České republice, uvedené v kWh-2 a v MJm-2 (Zdroj - ČHMÚ 1998)

palivo SO2 NO2 CO2 CxHx prach
černé uhlí 3,00 0,18 330,00 0,75 0,75
hnědé uhlí 10,00 0,07 400,00 1,10 1,10
koks 2,00 0,25 380,00 0,10 0,18
velmi lehký topný olej 0,65 0,18 290,00 0,06 0,02
topný olej 1,50 0,21 290,22 0,04 0,12
zemní plyn - 0,18 200,00 0,04 -
dřevo - 0,07 300,00 0,80 1,35

 
 
Reklama