Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Technická místnost ukrývá nejčastěji technologii zajišťující vytápění domu - zázemí pro kotel

Pod označením "technická místnost" najdeme v projektové dokumentaci většinou prostor skrývající technické zázemí domu, tedy většinou kotel, zásobník teplé vody, případně vodárnu či technologii tepelného čerpadla. V domech vytápěných tuhými palivy na ni zpravidla přímo navazuje nezbytný sklad uhlí a dřeva. V moderních domech má technická místnost s plynovým či elektrickým kotlem poměrně skromné plošné nároky, alternativní způsoby vytápění však mají na tuto místnost specifické požadavky.

Nevzhledné a šeré uhelny a sklady topiva pro kotle na tuhá paliva vystřídaly moderní plynové kotelny a kotle s designem běžných čistých domácích spotřebičů. Stávají se často poměrně elegantní součástí koupelen, komor či spíží. Tento trend posledních let úzce souvisí s masivní státní podporou ekologického způsobu vytápění a především na vesnicích vedl k postupnému odklonu od vytápění tuhými palivy. V současné době však s postupným zvyšováním ceny za plyn dochází k opačnému trendu a mnoho domácností se znovu vrací k tuhým palivům, především k uhlí, které v celkovém porovnání vychází nejvýhodněji. Výrobci na nejistý trh s energiemi a nestabilní ekonomiku reagují flexibilně nabídkou kotlů, které dokáží spalovat několik druhů paliv.

Každopádně nejvhodnějším řešením je vyhradit kotli samostatnou místnost v suterénu, u nepodsklepených domů pak v přízemí, vzácněji v podkroví domu. Ačkoliv nás výrobci přesvědčují o čistotě provozu kotle reklamními obrázky, které v kotelně názorně dokumentují spokojený pobyt celé rodiny včetně batolat ležících na zářivé a bílé podlaze, nedejme se přesvědčit. Provoz moderních plynových či elektrických kotlů je opravdu čistý, přesto bychom místnost s kotlem neměli využívat pro jiné účely. Nevhodná je především kombinace kotelny s provozem prádelny a sušárny. Drobné kousky tkaniny, které se z prádla během praní uvolňují, se při jeho sušení dostávají do vzduchu, který si kotel přisává. Podle odborníků mohou tyto nepatrné kousky textilu poškozovat kotel a zkracovat jeho životnost.

Nasávání vzduchu potřebného ke spalování média uvnitř kotle je důvodem pro dostatečně dimenzované větrání místnosti. Ideálním řešením je přirozené větrání oknem, pokud jsme z finančních či technických důvodů nuceni umístit kotel do prostoru bez okna, například pod výstupní rameno schodiště, nezapomínejme na zajištění trvalého přívodu vzduchu. Nejjednodušším řešením je podříznutí dveří osazených bez prahu, kterým se těsně nad zemí vytvoří mezera. Druhou variantou je osazení mřížky na otvory přímo ve dveřním křídle. S potřebnou velikostí větracích otvorů poradí každý projektant-topenář, popřípadě dodavatelská firma. Co se týká odvětrání kotle, lety prověřeným a provozně bezproblémovým řešením zůstává jeho zaústění do komína a odvedení spalin dostatečně vysoko nad střešní rovinu. Výrobci však přišli i s alternativním řešením, nabídkou turbo kotlů, které lze odvětrat do nejbližší fasády bez nutnosti budovat komín.

Nezapomínejme také na snadný přístup do technické místnosti - cestu do sklepa nám usnadní dostatečně široké a dobře osvětlené schodiště s protiskluzovou úpravou stupňů. Velikost i té nejmenší technické místnosti by nám při otevření dveří měla umožnit nejen vstup do místnosti, ale také pohodlnou kontrolu chodu kotle.


Technická místnost situovaná v podkroví domu je řešením trochu neobvyklým,
nicméně při vytápění jinými než tuhými palivy se mu není třeba bránit
(foto: Rubner Haus)

Ačkoli výrobci moderních kotlů propagují využití technické místnosti i pro jiné účely
než jako kotelnu, odborníci takový postup nedoporučují
(foto: Rubner Haus)

 
 
Reklama