Předsedkyně ERÚ vyzývá dodavatele: uvádějte na fakturách datum ukončení smlouvy

Datum: 17.1.2017 7:19  |  Autor: Ing. Jan Schindler, podle tiskové zprávy ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší ročně tisíce stížností na nekorektní jednání dodavatelů energií. V současnosti se množí zejména podněty od spotřebitelů, kteří chtějí ukončit smlouvu a ptají se svého dodavatele, kdy mohou odejít bez sankcí.

Nárok na tuto informaci řeší energetický zákon, ale také nový Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem, který vydal ERÚ. „Etický kodex funguje na principu dobrovolnosti. Pod předchozí verzi se ale podepsala naprostá většina dodavatelů energií a jedno z ustanovení řeší právě tuto situaci,“ vysvětluje Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, a dodává: „posláním Kodexu je kultivovat tržní prostředí. Transparentní jednání společností a informování spotřebitele je přitom základním předpokladem zdravé konkurence."

V mnoha zemích Evropské unie, například v Německu či ve Velké Británii, dodavatelé píší termín nejbližšího možného ukončení dodávek bez sankcí přímo do vyúčtování. Zákazník je informován pravidelně, nemusí se na nic doptávat. ERÚ má stejné ambice i v České republice, do legislativy se mu je ale zatím dostat nepodařilo, i když se o to pokoušel.

„Dochází tak k paradoxní situaci, kdy jedna a tatáž firma měří úplně odlišným metrem zákazníkům v České republice a v zahraničí,“ říká Alena Vitásková. „ERÚ proto využívá aktualizace Etického kodexu, kterou právě vydává. Požadavek zveřejnit datum nejbližšího možného ukončení smluv na fakturách je jedním z jeho nových ustanovení,“ popisuje novinky Alena Vitásková.

„Všichni slušní dodavatelé energií by svůj podpis měli připojit pod aktualizovaný Etický kodex, ať už minulý podepsali, či nikoliv. Dají tak dobrovolně najevo svou vůli chovat se k zákazníkům slušně, slušněji, než jim nakazuje samotný zákon. Zároveň radím zákazníkům, aby při výběru nového dodavatele energií vždy přihlíželi k tomu, zda jimi vybraná společnost Etický kodex podepsala.“ Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem včetně jeho signatářů najdou spotřebitelé pod tímto odkazem. ERÚ pomáhá spotřebitelům a podporuje zdravé konkurenční prostředí i dalšími prostředky. Lidé, kteří chtějí ušetřit na dodávkách elektřiny, mohou použít nezávislý srovnávač nabídek přímo na webu úřadu. Od letoška ERÚ publikuje také indikativní cenu plynu, která má lidem ukázat, za kolik plyn prodává obchodník s přiměřenou marží.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Smlouva na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu – výhody a úskalí

18.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Uzavírání smlouvy na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu je novou hybnou silou na našem energetickém trhu pro domácnosti a pro malé firmy. Jaké postavení má obchodník a jaké zákazník? V čem spočívá záludnost takových smluv a jak se může zákazník bránit?

ČEZ začal nabízet ekologický produkt pro motoristy Zelenou elektřinu

15.2. 6:01   Nový produkt od ČEZ Prodej „Elektřina pro dobíjení“ zaručuje motoristům výhodné ceny elektřiny doma i na cestách. více >>>
14.2. 7:43   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů, tedy v průměru 28 kontraktů denně. více >>>

IV. čtvrtletí 2017 v energetice: Růst výroby elektřiny, nižší spotřeba plynu

13.2. 6:22   Energetický regulační úřad zveřejnil statistiky elektroenergetiky a plynárenství za poslední čtvrtletí loňského roku. více >>>

Změny dodavatelů v roce 2017 – úspěšní, neúspěšní, trendy

11.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Po propadu v počtu změn dodavatelů v několika předcházejících letech již druhým rokem počty zákazníků, kteří změnili dodavatele, opět rostou. Jaký byl vývoj počtu změn v posledních letech, jaké trendy dominují současným trhem? Kdo je nejúspěšnějším a kdo se drží na chvostu pelotonu?
diskuse: 1 příspěvek, 13.02.2018 18:38
 
 

Aktuální články na ESTAV.czStovky let zapomenutá technologie pomáhá chránit stavby proti zemětřeseníVIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlínyPřeživší pádu vilémovského mostu: Podpěry klenby se uvolňovalyJaký druh vytápění zvolit v nízkoenergetických a pasivních domech?