Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 6/2008 (prosinec 2008)
Datum: 15.12.2008
Rozšířené obory: solární energie - fotovoltaika, bioplyn, větrné elektrárny, dotace a legislativa
obrázek titulky

Jaroslav Peterka
Aqua-therm 2008
Obrazová reportáž z letošního Aqua-thermu poprvé v novém areálu PVA Letňany. Vybrané exponáty oceněné v soutěži o nejlepší exponát veletrhu Aqua-therm, které nejvíce zapadají do náplně Alternativní energie.

Cenové rozhodnutí ERÚ pro rok 2009
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2008 ze dne 18. listopadu 2008, kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů. Kompletní cenové tabulky a stanovené podmínky.

Jiří Dvořák
ERUleta výkupních cen
Komentář autora k vydaným výkupním cenám ERÚ pro rok 2009. Pro elektrárny zprovozněné v příštím roce výkupní ceny poprvé klesnou o cca 5 %. Autor komentuje stav, kdy jsou na trhu fotovoltaické panely s garantovaným výkonem po dobu 25 let, zatímco pevná výkupní cena je garantována po dobu životnosti výrobny tj. 20 let. Dále popisuje koncepci dotací poskytovaných zájemcům o OZE (nejčastěji sluneční kolektory) v 5 českých městech a jedné obci.

Nechte střechu vydělávat
Proč uvažovat o zřízení fotovoltaické elektrárny? Nově vzniklá tzv. střešní burza vyhledává vhodné střechy českých domů pro pronájem investorům, kteří na nich zrealizují FVE. Pronájem se řeší formou věcného břemene. Střechy vyhledává střešní makléř, sjednává s majitelem nájemní podmínky, zajistí zápis věcného břemene a solární dodavatelé si již v burze vybírají nejvhodnější střechy pro své realizace.

Zdeněk Kučera
Národní divadlo využívá slunce
Na střeše provozní budovy Národního divadla v Praze byla postavena fotovoltaická elektrárna o výkonu 22 kW. Po celkové opravě střechy byla na ni položena multifunkční povlaková střešní krytina EVALON - Solar s integrovanými fotovoltaickými články o ploše 544 m2. Pokud platí nápis na oponě ND Národ sobě, je to možná i nová výzva pro důslednou péči o naše životní prostředí.

Zdeněk Kučera
Nový rekordman FVE
Firma SLUNETA uvedla v říjnu do provozu FVE o výkonu 2,1 MW s plánovaným ročním výkonem 2 244 MWh, která pokryje spotřebu 410 průměrných rodinných domů. Koncepce řešení, další parametry FVE, parametry fotovoltaických modulů a centrálních měničů.

Milan Tomeš
Novinky ve fotovoltaice
Ústav Frauenhofer ISE v německém Freiburgu oznámil rekord v dosažené účinnosti přeměny světelné energie na elektrickou z 37,6 % na 39,7 % včetně dalších parametrů. Byly použity vícepřechodové fotočlánky v koncentračních fotovoltaických aplikacích. Další zajímavostí je první použití třívrstvých amorfních plastových fotovoltaických panelů americké firmy UNI-SOLAR upravené italskou firmou TEGOLA pro spojení s asfaltovou šindelovou krytinou na rodinném domě v České republice.

Firemní prezentace
Slnečné kolektory pre väzenský bitúnok v Sabovej
Informace o realizaci nové solární soustavy pro vězeňské zařízení ve Slovenské republice. Bylo použito 60 ks plochých vakuových kolektorů firmy Thermo/solar Žiar ze Žiaru nad Hronom. Předpokládaná úspora zemního plynu na přípravu TV je 50 - 60 %.

Zdroj PRE
Podpora OZE v Praze
Popis projektu Spolu pro Prahu, který zastřešuje Magistrát hlavního města Prahy. Bezplatné poradenství na hospodárné využití elektřiny v domácnostech v pražském paláci ADRIA. Zákaznické e-centrum PRE umožňuje každému odběrateli elektřiny pomocí tzv. internetové samoobsluhy prohlédnout veškerá svá zákaznická data a podle potřeby i některá změnit. Následuje popis ekologické elektřiny - speciální sazba PREKO a výběr realizace FVE na rodinném domě v Praze, který získal ze získaných prostředků této sazby dotaci.

Dalibor Skácel
Fotovoltaika versus fototermika
Autor rozvádí staronový problém: jaké jsou výhody a nevýhody, postavím-li si na vlastní střeše menší solární soustavu pro přípravu TV nebo celou střechu využiji pro FVE. Dokumentuje i příklady kombinovaného (společného) využití střechy pro uvedené účely. Článek je doplněn celou řadou zajímavých čísel a závěrů.

Jaroslav Peterka
Sluneční kolektory a kotle na pelety
Popis a rozbor energetické koncepce v soukromém museu majitelky německé firmy na výrobu čokolády RITTERSPORT. Na střeše jsou použity vakuové trubicové kolektory, které produkují teplo společně s TČ země-voda. Záložním zdrojem jsou 3 kotle na pelety. Každý kotel má výkon 56 kW a zásobník pelet 3 tuny, který postačí na 3 dny provozu. Dále je na střeše velká FVE a střešní světelný most pro regulaci osvětlení exponátů v galerii.

Firemní prezentace
Nové možnosti vytápění pro podnikání, obce a průmysl
Popis nového zařízení na spalování pelet rakouské firmy GUNTAMATIC - úspora až 20 % spalovaných pelet. Jediný kotel na trhu, do kterého se může vracet vratná voda o teplotě pouhých 38 °C.

Ctirad Bryol
Vytápění peletami
Popis kladů nového způsobu vytápění pomocí pelet. Toto spalování vychází velmi výhodně jak při posuzovaní emisí CO, tak emisí prachu. V tabulce jsou uvedeny provozní výsledky kotle jednoho českého výrobce, získané ve zkušebně SZÚ Brno. Odkaz na internetový portál německých kotlů na biomasu, na kterém lze získat v SRN dotace. V seznamu jsou uvedeny i české kotle.

Zdeněk Kučera, Jaroslav Peterka
Odpojení od dálkového zdroje tepla
Velmi vysoká cena dálkového tepla v Liberci a Jablonci nad Nisou je celorepublikově známá. To vede mnohé odběratele k záměru odpojit se od centrálního zdroje a vybudovat si vlastní zdroj tepla. Popisem i obrázky je dokumentován případ jednoho libereckého panelového čtyřpodlažního domu, který se takto odpojil a velmi vtipně vyřešil koncepci lokálního vytápění každého bytu vlastním plynovým nebo elektrickým kotlem, přičemž byly využity stávající radiátory. Veřejné mínění a pokles cen ropy vedly pro rok 2009 ke snížení ceny dálkového tepla.

Ondřej Bačík, Stanislav Krchňavý
Největší bioplynová stanice má výkon 21 MWel
Jedná se o stanici v německém státě Macklenburk-Vorpommern, umístěnou cca 15 km od hranic s Polskem. Stavba začala v roce 2006 a obsahuje 40 fermentorů a 40 kogeneračních jednotek. Může být využito více než 230 000 ha zemědělsky využitelné plochy a dodávky surovin jsou ošetřeny dlouhodobými smlouvami. Dominantními surovinami pro výrobu bioplynu je kukuřičná siláž a hovězí kejda.

Michal Dohányos
Jak zvýšit efektivnost bioplynové stanice?
Velmi zajímavý odborný praktický článek o zlepšení využití substrátu, které se projeví vyšší výrobou bioplynu. Popis teoretického řešení zvyšování efektivity anaerobní fermentace, rychlosti rozkladu, kvalitě a množství biomasy v reaktoru, výtěžnosti metanu. Vliv polysacharidů,ligninu, lipidů, proteinů. Vliv předúpravy a manipulace se surovinou pomocí různých popsaných metod.

Jan Kozák
Zásady provozování bioplynových stanic
Stručný popis zkušeností z uvádění bioplynové stanice do provozu, popis kontroly a řízení procesu fermentace, popis nejčastějších provozních problémů, závěr.

Michal Janeček
Stav větrné energetiky v ČR aneb zpráva o stavu větrné energetiky v Čechách
Rozbor vývojového trendu investorů realizovat nové VE. Ten je omezován celou řadou problémů, které jsou mnohdy zbytečné: špatné pověsti, nedostatek osvěty a komunikace, zpřísněné posuzování, politický postoj krajských úřadů. Malý přírůstek VE v tomto roce je důsledkem situace posledních dvou let. Velkou naději pro nápravu dávají závěry Nezávislé energetické komise, které využití OZE podporují.

Sergej van de Bilt, Hans Rijntalder
Přijetí a nepřijetí větrníků v Nizozemsku
Populární formou psaný článek o stavu rozvoje větrných elektráren v Holandsku, který je v poslední době omezován různými občanskými aktivitami. Rozbor tohoto stavu s uvedením možných řešení lze aplikovat i na naši republiku.

Jaroslav Peterka
Kuličkové šrouby pro obnovitelné zdroje energie
Název kuličkový šroub je nový technický pojem. Jeho princip spočívá v tom, že velké klasické tření mezi dříkem šroubu a maticí, které mnohdy přešlo až v trvalé zareznutí, je odstraněno kuličkami z kuličkových ložisek. Pohyb je dodanou sílou volnější, šrouby lze využít i tam, kde jsou trvale vystaveny působení atmosférických podmínek (výhoda pro OZE).

Zdeněk Kučera
Kolektory pro současné i budoucí energetické projekty
Nejedná se o kolektory sluneční, ale podzemní komunikace pod Prahou, ve kterých jsou uloženy podzemní inženýrské sítě, které známe z běžných výkopů komunikací. Popis historie výstavby, nosných kolektorů v centru města, centralizace systému dispečerského řízení a technologický vývoj monitoringu prostředí kolektorů.

Zdeněk Kučera
Budeme opisovat od sousedů?
Popis historie vzniku zákona č. 180/2005 Sb. pojednávající o podpoře výroby elektřiny z OZE. Část výroby tepla byla z tohoto zákona nakonec vyjmuta. Popis stávající situace, kdy neexistuje motivace a podmínky vyrábět a prodávat teplo z OZE, podobně jako elektřinu. Na pomoc přichází nový německý zákon o teple z OZE, který u našich sousedů začne platit od 1. ledna 2009. Následuje stručný přehled podmínek výroby tepla ze sluneční energie a vybrané diskusní příspěvky německých odborníků.

 
 
Reklama