Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 1/2005 (únor 2005)
Datum: 21.2.2005
Rozšířené obory: legislativa OZE, úsporné elektrospotřebiče, příprava TUV, polemika o větrných elektrárnách
obrázek titulky

Dr. Zdeněk Kučera, Ing. Ing. Jaroslav Peterka
Teplo domova hledáme na Pragothermu
Reportáž z nedávného veletrhu energie vytápění, úspor energie, TZB a ekologie představuje nové držitele Grand Prix a jejich oceněné výrobky, ale i další zajímavé exponáty, mezi něž patří i prototyp prvního českého automobilu na zemní plyn.

Dr. Zdeněk Kučera
Obnovitelné zdroje patří mezi priority Evropské unie
Na otázky redakce odpovídá ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek. Tvrdí, že dlouhá doba schvalování potřebného zákona na podporu OZE je zapříčiněna důvody ne věcnými, ale politickými.

Dr. Zdeněk Kučera
Budeme mít jeden z nejlepších zákonů OZE?
Článek přináší přehled doby od 23. 11. 2003 až po 11. února 2005, v níž se rodí zákon o podpoře OZE. Na doložených studiích dokládá podíl OZE v horizontu příštích 5 až 20 let.

Juraj Krivošík, SEVEn
Kupujete nový spotřebič? Nechte si poradit pomocí štítků.
Ze zákona musí být automatické pračky, sušičky prádla, ledničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, zdroje světla, ale v poslední době i klimatizační jednotky na dobře viditelném místě označeny štítkem, který obsahuje informace o provozních vlastnostech (tedy nejen o spotřebě elektřiny) daného výrobku. Povinnost označení se týká i prodeje prostřednictvím katalogů a internetu.. Štítek musí obsahovat třídu energetické účinnosti - indikační písmeno, světelný tok zdroje v lumenech, příkon ve wattech, střední dobu životnosti.

PRE - Pražská energetika
Virtuální poradenský dům
Virtuální dům poskytuje návštěvníkovi základní informace při volbě technologie vytápění i užití nejrůznějších elektrospotřebičů v libovolných místnostech obytného domu, včetně propočtu orientační roční spotřeby přístroje.

Tomáš Stingl
Největší hydrocentrála světa je Itaipu
Syn známého českého cestovatele navštívil největší hydroelektrárnu na světě s úctihodným výkonem 12 600 megawatt, kterou společně postavily Brazílie a Paraguay.

Dr. Zdeněk Kučera
Přehled čerpání financí z fondů EU
Od května loňského roku mají české firmy a instituce financovat své projekty z e strukturálních fondů. Některé finanční zdroje už jsou plně čerpány, ale u programů Úspory energie a Obnovitelné zdroje energie jsou přihlášeny pouze 3+3 subjekty. Jednou z příčin je i požadovaný energetický audit. MPO slibuje, že v letošním roce budou pro čerpání financí ze zmíněných kapitol OPPP nastaveny příznivější podmínky.

Ing. Jaroslav Peterka
Přípravu TUV přiblížit nejblíže místu spotřeby
Výrazné tepelné ztráty vznikají na dlouhých přívodech teplé vody od zdroje tepla k místu spotřeby. Autor našel dokument, v němž se touto problematikou zabývali technici už v roce 1929.

Ing. Karel Kabele, CSc, vedoucí Katedry TZB Stavební fakulty ČVUT
Vytápění sálavými panely
Odborník odpovídá na dotaz čtenáře, který pro svůj záměr hledá informace o výhodách sálavých infrazářičů. Výrobci deklarují malé pořizovací náklady ve srovnání s ostatními topnými systémy, úspory provozních nákladů proti přímotopným konvektorům (do vzduchu) cca 25 %, šetří místo, možnost umístění na stropě, variabilní provedení jako obraz, zrcadlo, žádné tepelné vrstvení vzduchu ve vytápěné místnosti, hygienické, nedochází k víření prachu, suché teplé zdivo, žádná tvorba kondenzace vody, odstraňuje plísně, žádný elektrosmog.

Dr. Zdeněk Kučera, Dr. Neela Winkelmannová
Větrné elektrárny - věc veřejná
Větrné elektrárny se stávají předmětem bouřlivých diskusí, padají argumenty pro i proti. Někteří oponenti argumentují německými zkušenostmi, ale ani jejich citace neodpovídají současným německým trendům.Větrné elektrárny se stávají předmětem bouřlivých diskusí, padají argumenty pro i proti. Někteří oponenti argumentují německými zkušenostmi, ale ani jejich citace neodpovídají současným německým trendům.

Ing. Jaroslav Peterka
Větrné elektrárny už při sledování TV nevadí
Jedním z argumentů proti VE bylo tvrzení , že točící se rotory ruší televizní signál. Řešením je kabelový nebo satelitní příjem televizního signálu.

Ing. Jaroslav Peterka
Sluneční cena udělena
Národní sekce evropského sdružení Eurodolar udělila sluneční ceny za rok 2004. Smyslem ocenění je uznání za propagaci a rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

INFORSE - Europe
Energetická politika EU
Evropská agentura zpracovala údaje, kterými se bude ve svých energetických programech řídit 25 členských států Evropské unie až do roku 2050.

Mgr. Adéla Horáková
Přehled událostí týkajících se právního rámce klimatických změn za rok 2005
Článek shrnuje nejdůležitější události týkající se ochrany klimatického systému v roce 2005. Mezi ně patří uvedení Kjótského protokolu v platnost od 16. února a zahájení činnosti tržních mechanizmů, mezi něž patří Systém obchodování s emisemi.

Viktor Laika
Čerpací spirála - čerpání bez elektrické energie
Autor vychází ze zkušeností zavlažování starých více než 2500 let. Pro dopravu vody do 200 metrů dlouhého kopce použil točícího se vodního kola a plunžrové pumpy a nebo ještě jednodušším způsobem - čerpací spirálou. Použití čerpací spirály je vhodné především na závlahy nebo pro dopravu vody do výše položených vodních nádrží jako např. bazénů, okrasných jezírek, rybníčků a rybích líhní.

Ing. Jiří Šála
Změny v požadavcích tepelné ochrany budov
Normy tepelné ochrany budov respektují revize částí ČSN, přebírá některé evropské normy a registruje vývoj požadavků v ostatních zemích Eus podobným klimatem. Normy upravují požadované a doporučované hodnoty součinitele prostupu tepla u bytových a nebytových objektů.

Irm Pontenagel
Podporovat biopaliva namísto zemního plynu
Autor polemizuje s rozhodnutím německé spolkové vlády o podpoře zemního plynu pro pohon motorových vozidel na úkor koncepce zavádění biopaliva pro automobily.

Zdeněk Kretek
Aktivní tepelné stěny
Systém aktivních tepelných clon použitelný ve skladech, továrních halách , velkých vstupních halách přináší význačné tepelné úspory s jednoduchou manipulací a krátkou cenovou návratností.

Ing. Jaroslav Peterka
Fotovoltaika a větrná energie
Autor se vrací k instalovaným zařízením větrných elektráren a fotovoltaických systémů a srovnává investiční náklady a dosažené výkony. Obě energetická média mají v našich geografických šířkách omezenou účinnost, ale přesto přinášejí jisté výsledky. Přikloníme se k názoru, že větrné elektrárny by v Česku měly být efektivnější než kupříkladu fotovoltaika?

Jiří Hlávka, Fytena
Praktické zkušenosti se spalováním biomasy
Konkrétní zkušenosti ze zavedení biokotle v zemědělském podniku se týkají výrazné úspory financí oproti dříve používanému vytápění plynem či dokonce LTO. Jediným problémem při využívání nové technologie je narušený trh s biomasou , který způsobilo povolení spoluspalování ve velkých energetických firmách.

Ing. Petr Pávek
Problémy s repasovanými větrnými elektrárnami
Autor má velké zkušenosti s investováním a provozováním větrných elektráren a varuje před neuváženým levným nákupem repasovaných turbin a také před chováním některých investorů, kteří tak napomáhají k vytváření negativních názorů veřejnosti na větrné elektrárny.

Dr. Zdeněk Kučera
Právo na informace
Článek se vrací k význam Zdejší občané se v regionálním referendu vyjádřili proti záměru zastupitelstva vybudovat v obci větrné elektrárny. Některé ekologické organizace, které se v této kauze velmi exponovali, plánují podobné akce v dalších lokalitách.

Ing. Břetislav Koč
Unikátní větrná turbína
V České republice je stále dost technických unikátů, z nichž se můžeme těšit jen díky mnoha nadšencům. Mezi technické památky patří i Halladayova větrná turbína v Ruprechtově na Moravě, z roku 1930, kdy byla postavena, díky současným majitelům opět funguje a její vzhled je dokonalý.

Dr. Zdeněk Kučera, Toytota Motors Czech
Toyota Prius - vůz s hybridním motorem
Mimořádná technologie, vyvíjená 40 let ve vývojových centrech automobilky Toyota, je srovnatelná s vozy s klasickými motory ve výkonu, rychlosti a dalších technických parametrech. Liší se čistotou provozu a podstatně menší spotřebou pohonných hmot.

Ing. Bohumil Horák VŠB- TU Ostrava
Nestor hornických věd Georgius Agricola shlížel na techniku budoucnosti
V laboratořích Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě se narodil HydrodenIX - vozítko s elektrickým pohonem využívající soustavy nízkoteplotních palivových článků s protonovou membránou. Toto řešení umožňuje využívat vodíku jako palivového plynu k výrobě elektrické energie využitelné pro pohon vozidla. Tato vozidla spotřebují 1 litr paliva až na 1800 km.

 
 
Reklama