Vytápění a obnovitelné zdroje v doprovodném programu Aqua-thermu Praha

Datum: 21.2.2016  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Téma vytápění a obnovitené zdroje energie je tradičně nejsilnějším tématem mezinárodního veletrhu Aqua-therm Praha. A není tomu jinak ani na 21. ročníku, který se koná od úterý 1.3. do čtvrtka 4.3.2016 v PVA Letňany.

V doprovodném programu se proto tato témata objeví několikrát:

STŘEDA 2.3.2016

Doprovodný program v kongresovém sále v hale II ve středu začíná od 10.30 blokem věnovaným energetické náročnosti, ve kterém jsou za OZE a vytápění 2 přednášky zahraničních expertů na aktuální témata, která řeší odborná veřejnost.

 • Z oboru OZE to bude přednáška Energetické štítky pro tepelná čerpadla v Evropě a jak ovlivňují tepelná čerpadla energetickou náročnost budov a životní prostředí. Přednášet bude zástupce evropské asociace EHPA z Německa. Přednáška bude simultánně tlumočena.
 • S přednáškou Budovy s nulovou potrebou energie v SR přijede prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., EUR ING president ZSVTS ze Technické univerzity z Bratislavy. Mohlo by se zdát, že máme na přizpůsobení se novým požadavkům na budovy dostatek času, ale termín pro realizaci budov s nulovou potřebou energie se blíží. 2020 není zase tak daleko. Kdy se začne projektovat budova, která se bude podle nových požadavků již kolaudovat?
Nenechte si ujít nové podmínky pro výrobky a otopné soustavy.

ČTVRTEK 3.3.2016
Podrobný program najdete v již zveřejněném článku Kotlíková dotace - přichází fáze realizace
Doprovodný program reaguje na aktuální situaci a s přednáškami, otázkami a odpověďmi na ně přijdou odborníci z praxe, zástupci výrobců, zkučebny i Ing. Jakub Hrbek, ředitel Odboru řízení národních programů a Ing. Bohdan Polák, ředitel Odboru ochrany ovzduší a OZE, SFŽP ČR.

PÁTEK 4.3.2016

Páteční program je rozdělen do tří bloků, které na sebe navazují a částečně se prolínají.

10.30 – 12.30 - Vytápění, regulace a teplá voda

Pořadatel: TZB-info ve spolupráci se sekcí Vytápění Společnosti pro techniku prostředí
Odborný garant: prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

 • Použitelnost a chování otopných těles se sériovým zatékáním: Prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.,FS ČVUT Praha
 • Výhody pohonu čerpadel s elektronicky komutovaným motorem ECM - Ing. Pavel Synáč, Wilo
 • Regulace otopné soustavy po zateplení – Ing. Vladimír Galád, TEPLO CZ
 • Návrh zásobníku teplé vody s ohledem na volbu zdroje tepla a zařízení pro přípravu teplé vody vs. Ekodesign - Ing. Roman Vavřička, Ph.D., FS ČVUT Praha
 • Plynové kondenzační kotle v nerekonstruovaných otopných soustavách rodinných domů a bytů – Ing. Pavel Kvasnička, Bosch Termotechnika
  • Měřiče tepla - historie měření až po současnost - Ing. Peter Holyszewski, Enbra

12:30 – 13:30 - Nový energetický koncept budov

Pořadatel: TZB-info ve spolupráci s Fenix Trading

Představení pilotního projektu administrativní budovy v Jeseníku. Účelem projektu je ověřit spolupráci střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „smart grid“ tak, aby byla prokázána výhodnost tohoto řešení pro provozovatele energetické soustavy i pro uživatele.
Vizí je vytvoření podmínek pro vznik nového tarifu (objekty s domovními bateriemi), kdy v dobách nadbytku energie budou baterie dobíjeny za zvýhodněných podmínek ze sítě a v době špiček potom naopak zajistí úplný, čí částečně autonomní provoz objektu. Do pracovní skupiny, která má za úkol vyhodnocovat získané údaje, vyslaly své experty i MPO, MŽP a ERÚ. O informace z projektu projevil zájem i předseda představenstva ČEPS. Na TZB-info můžeme sledovat on-line přenos ze stavby nového objektu.

 • Představení projektu, cíle a aktuální stav projektu Ing. Vladimír Svozil, Fenix Trading
 • Představení energetického hodnocení budovy - Ing. Miroslav Urban Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov.
  Navržené využití FV panelů a pečlivě zvolené stavební řešení umožnilo i budovu, která bude elektricky vytápěna hodnotit jako mimořádně energeticky úspornou v kategorii A v souladu s platnou legisaltivou
 • Řízení soustavy vzhledem k výrobě elektřiny, distribuční síti i elektrickému vytápění - Ing. Jan Včelák, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov.
  Nový přístup k budově i regulaci umožňuje vytvořit z budovy aktivní prvek energetického systému s novými možnostmi efektivního využití energie v budově i dalšími subjekty (provozovatel DS, obchodník s energií…).

13.30 – 16.00 - Obnovitelné zdroje energie, tepelná čerpadla

Pořadatel: TZB-info

 • Solární FV systémy pro přípravu TV - Ing. Martin Grygar, Družstevní závody Dražice
 • Nové trendy v oblasti vytápění objektů pomocí tepelných čerpadel - Marek Bezouška, odborný referent a školitel Viessmann
 • Energetické štítkování tepelných čerpadel - sezónní topný faktor SCOP - Ing. Antonín Kolbábek - AVTČ a SZÚ (Strojírenský a zkušební ústav)
 • Fotovoltaika pro budovy - technologie, integrace, ceny - Ing. Ladislava Černá, Laboratoř diagnostiky fotovoltaických systémů, FEL ČVUT

Další akce s tématikou vytápění a OZE

 • Ve středu od 12.30 se v kongresovém sále v hale II bude konat seminář EU's energy and environmental strategy and its impact to HVAC world. Seminář bude zkoumat, jak použít a rozvinout inovativní stavební technologie ke zlepšení energetické účinnosti evropských budov, a bude diskutovat o technologických úkolech, kterým čelí regiony a města při plánování a realizaci rozsáhlých energetických renovací. Seminář zaměřený na praxi zdůrazní inovativní systémová řešení a dobré příklady chytrých a udržitelných budov a okrsků.
  Seminář organizuje Evropská federace společností pro techniku prostředí REHVA a přednášky významných odborník ze zahraničí vede vystoupení prof. Ing.Karel Kabele CSc., prezidenta REHVA na téma Kvalita vnitřního prostředí v energeticky účinných a inteligentních budovách. Přednášky jsou simultánně tlumočeny.

 • Ve středu od 15.00 hodin proběhne v kongresovém sále v hale II tisková konfrence AVTČ, na které budou prezentovány výsledky kulatého stolu, který se konal za účasti zástupců EHPA, AVTČ a MŽP ČR, SFŽP ČR.

Vstup na Aqua-therm i doprovodný program je na základě registrace zdarma.


 

Hodnotit:  

Datum: 21.2.2016
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


 
 
 

Aktuální články na ESTAV.czStředočeskému kraji chybějí peníze na opravy kulturních památekJak na realizaci exteriérového podhledu ze sádrovláknitých desek Powerpanel H2O?Akustické vlastnosti kamenné vlny ocenili také návštěvníci Colours of Ostrava