Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak to vypadá s novými ceníky elektřiny a plynu v letošním roce?

Datum: 19.1.2019 1:59  |  Autor: redakce

Cena elektřiny na burzách za poslední dva roky narostla tak významně, že toto zvýšení se nevyhnutelně muselo projevit i u cen pro domácnost, odpovídal Ing. Jan Schindler na dotaz Lidových novin.

Jak to vypadá s novými ceníky elektřiny a plynu v letošním roce? Dá se nějak říci, jak velká část dodavatelů v posledních měsících zdražila a zda už se zdá, že je zdražování u konce? - tak zněly dotazy redakce Lidových novin.

„Cena elektřiny na burzách za poslední dva roky narostla tak významně, že toto zvýšení se nevyhnutelně muselo projevit i u cen pro domácnost,“ řekl k tomu Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info.

„Většina (97%) dodavatelů elektřiny promítla nárůst velkoobchodních cen do cen pro domácnosti. Pouze několik málo obchodníků zatím plně nezohlednila ve svých cenících nárůst cen, protože mají nakoupenou levnější elektřinu z minulých let nebo se jedná o jejich obchodní strategii. Ale i ti pravděpodobně zvýší svoje ceny v průběhu prvního pololetí tohoto roku. Zdražení oddálili pouze ti zákazníci, kteří mají zafixovanou cenu. Ty zdražení čeká po vypršení závazku,“ pokračoval Ing. Schindler.

„Většina nejvýznamnějších velkých obchodníků zvýšila ceny plynu pro domácnosti. K zvýšení ceny plynu pro domácnosti se odhodlalo asi 80% obchodníků. Na rozdíl od elektřiny ale není zvýšení cen plynu pro domácnosti tak jednoznačné a významné. Existuje skupina velkých alternativních dodavatelů, kteří se zatím nerozhodli zvyšovat ceny plynu. Vzhledem k ne tak razantnímu zvýšení velkoobchodní ceny plynu jako u elektřiny a s přihlédnutím k současné stagnaci či poklesu ceny plynu na burzách zatím nepředpokládám, že by se plyn domácnostem měl v průběhu tohoto roku dále zdražovat,“ uzavírá Ing. Schindler.


Poradenské středisko o cenách elektřiny a plynu a nákladech na vytápění na výstavě Infotherma 2019

Poradenství o aktuálních cenách elektřiny a plynu můžete využít i na blížící se výstavě Infotherma 2019 v Ostravě, kde kolega Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, bude po celou dobu výstavy.

Otevřeno denně od 9.00-18.00 hod.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Rekordní počet změn dodavatelů elektřiny

9.2.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Ke konci ledna je již známá statistika počtu změn dodavatelů evidovaná u Operátora trhu s elektřinou. Zákazníci v roce 2018 měnili dodavatele elektřiny nejvíce od začátku liberalizace. Změny dodavatelů plynu byly nejvyšší za poslední čtyři roky, ale rekordní počty nebyly překonány.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 15.02.2019 14:47

Zprávy burzovního trhu: 5. týden 2019

6.2. 6:51   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 5. týdnu uzavřeno 5 kontraktů na dodávku 32,1 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 21,3 milionu korun. více >>>

Loni změnilo dodavatele elektřiny přes půl milionu lidí

4.2. 6:32   Po dlouhém období poklesu cen elektřiny a zemního plynu nastal obrat. Není to tomu tak dávno kdy ceny elektřiny i plynu trhaly rekordy, byly na mnohaletých minimech. Uplynulo relativně velmi krátké období a vše je jinak. více >>>

ČMKB v roce 2018: Burzovní trh dále posílil roli centrálního tržního místa pro nákupy energií

29.1. 20:32   Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu pro konečné zákazníky. více >>>

Zájem o vytápění zemním plynem roste, lidé zprovozňují nevyužívané přípojky

29.1. 20:21   Za poslední dva roky několikanásobně vzrostl počet aktivovaných nevyužitých přípojek zemního plynu. Nejvíce aktivací je ve Středočeském a Jihomoravském kraji. více >>>