Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nepoptávejte energie na základě starých ceníků, počkejte si na nové

Datum: 30.11.2018 7:40  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Lidé poptávají elektřinu nebo plyn na základě starších ceníků. Máme obavy, že jim nový obchodník brzy sdělí, že vybraný ceník bude obsahovat vyšší ceny a zákazníci budou zklamáni.

Denně sleduji poptávky v Kalkulátoru cen energií TZB-info a mrzí mne, že lidé, když jim jejich dodavatel oznámí, že bude elektřina nebo plyn od nového roku dražší, hledají levnější energie u nás. To, že hledají a že hledají právě u nás není důvodem k pesimismu, vybrali si nás jako zdroj nezávislých informací, zdroj prověřený roky. Tato důvěra sice potěší, ale mrzí mne a dokážu si představit to zklamání, když si vyberou produkt dodavatele, o kterém se domnívají, že je dobrý, cenově výhodný nebo, že s ním dokonce ušetří a nový dodavatel jim za pár dnů oznámí, že zdražuje. Oni pak zjistí, že by možná i ušetřili, kdyby dodavatele vůbec neměnili.

Zdražení velkoobchodních cen elektřiny i plynu je tak velké, že se dotkne téměř všech zákazníků, kteří dosud nemají fixované ceny. Jediná otázka je, zda změny nastanou nyní nebo během prvních měsíců příštího roku.

Chtěl bych proto upozornit, že ceníky s datem platnosti od 1.1.2018 nebo starší bez fixace ceny budou během několika dnů změněny. Vybírejte prosím z ceníků, které byly zveřejněny v říjnu a později. V této době, na rozdíl od let minulých, doporučuji se pokusit zafixovat cenu energie ještě na základě letošních ceníků na co nejdelší dobu, několik málo možností ještě zbývá.

Pro ty, kteří se nechtějí vázat, by měli vybírat z nových nabídek až příští týden, protože během tohoto víkendu bude s velkou pravděpodobností probíhat zveřejňování nových ceníků.

Změna dodavatele je jednoduchá, stačí sepsat smlouvu s novým, vybraným dodavatelem a ten vše zařídí.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Rekordní počet změn dodavatelů elektřiny

9.2.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Ke konci ledna je již známá statistika počtu změn dodavatelů evidovaná u Operátora trhu s elektřinou. Zákazníci v roce 2018 měnili dodavatele elektřiny nejvíce od začátku liberalizace. Změny dodavatelů plynu byly nejvyšší za poslední čtyři roky, ale rekordní počty nebyly překonány.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 15.02.2019 14:47

Zprávy burzovního trhu: 5. týden 2019

6.2. 6:51   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 5. týdnu uzavřeno 5 kontraktů na dodávku 32,1 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 21,3 milionu korun. více >>>

Loni změnilo dodavatele elektřiny přes půl milionu lidí

4.2. 6:32   Po dlouhém období poklesu cen elektřiny a zemního plynu nastal obrat. Není to tomu tak dávno kdy ceny elektřiny i plynu trhaly rekordy, byly na mnohaletých minimech. Uplynulo relativně velmi krátké období a vše je jinak. více >>>

ČMKB v roce 2018: Burzovní trh dále posílil roli centrálního tržního místa pro nákupy energií

29.1. 20:32   Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu pro konečné zákazníky. více >>>

Zájem o vytápění zemním plynem roste, lidé zprovozňují nevyužívané přípojky

29.1. 20:21   Za poslední dva roky několikanásobně vzrostl počet aktivovaných nevyužitých přípojek zemního plynu. Nejvíce aktivací je ve Středočeském a Jihomoravském kraji. více >>>