Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceny energií 2019 - otázky pro ČTK

Datum: 26.11.2018 20:53  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny energií v příštím roce vzrostou. O kolik spotřebitelé zaplatí více? Otázky redaktora ČTK Radka Doležala.

Vzroste lidem v roce 2019 účet za elektřinu? O kolik procent? Kolik peněz si odhadem připlatí průměrná čtyřčlenná rodina v rodinném domě a v bytě 3+1?

Běžná rodina používající elektřinu pouze pro svícení a běžné spotřebiče odebere za rok přibližně 2 500 kWh. Většině domácností prodává elektřinu ČEZ se základními cenami podle produkt ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. V tomto případě taková rodina zaplatí v příštím roce o zhruba 1 330 Kč více než letos, což je o více jak 10 %. Na zvýšení plateb se podílí hlavně zvýšení cen dodavatele, ale i změna regulovaných cen.

Jak vypadá situace na trhu s plynem? Očekáváte růst cen pro domácnosti i zde? O kolik procent a peněz?

U plynu zatím nemám nové ceníky největšího dominantního dodavatele innogy, ale odhaduji nárůst cen podle nových ceníků jiných obchodníků. Při průměrné roční spotřebě plynu 20 MWh vzrostou náklady domácností o přibližně 2 600 Kč za rok. Což znamená zvýšení nákladů na plyn o téměř deset procent. Regulované ceny se na zvýšení nákladů příliš nepodílí, dokonce v distribuční oblasti E.ON klesnou.

Jaké jsou podle Vás důvody tohoto trendu? Kdy se může trend otočit?

Důvodem je růst velkoobchodních cen. Nemyslím si ale, že by velkoobchodní ceny elektřiny měly v příštích letech závratně růst. Pokud ale budou velkoobchodní ceny setrvávat na současné úrovni, pak lze počítat s dalším navyšováním cen pro domácnosti. Postupně bude narůstat podíl regulovaných cen, který působí proti případnému snížení cen elektřiny pro domácnosti.

Plyn je stále více světově obchodovanou komoditou a jeho ceny ovlivňuje politická situace. Protože se jedná o prostředníka při přechodu na nízkoemisní energetiku, není moc pravděpodobné razantní snižování jeho ceny.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Skupina ČEZ vydělala v prvním čtvrtletí 8,3 miliardy korun

15.5. 19:37   Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl v prvním čtvrtletí 19,3 mld. Kč, meziročně o 10 % více. Čistý zisk vzrostl o 14 % na úroveň 8,3 mld. více >>>

Jak se zvýší ceny elektřiny v důsledku odchodu německé energetiky od uhlí

11.5.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Společnost ICIS zveřejnila analýzu dopadu odstavení německých uhlených elektráren na ceny elektřiny v následujících letech. Ceny elektřiny porostou nejen v Německu, ale i v sousedních zemích.

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 18. TÝDEN 2019

5.5. 9:33   Roční kontrakty elektřiny zlevnily proti předchozímu týdnu v nízkém napětí o 2,6 procenta na 1370 Kč/MWh a cena ročních kontraktů zemního plynu klesla o 5,9 procenta na 538 Kč/MWh. na 538 Kč/MWh. více >>>

Rada ERÚ má nového předsedu a pátého člena

2.5. 20:38   Vedení Rady Energetického regulačního úřadu se ujal nový předseda, stávající člen Rady Jan Pokorný. Do funkce nastupuje také nový člen Rady, Ladislav Havel. více >>>

Nákup na komoditní burze je dnes standardním způsobem zajištění energie

2.5.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Komoditní burza je účelným a zároveň bezpečným nástrojem k nákupu energií pro instituce i samosprávy měst a obcí, shodli se účastníci konference nazvané Efektivní a bezpečné nákupy energií pro veřejnou a státní správu, kterou 24. dubna v Praze uspořádal Ekonomický deník.

Témata 2019

Vývoj ceny Plynu z první ruky

technická podpora výrobců