Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceny energií 2019 - otázky pro ČTK

Datum: 26.11.2018 20:53  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny energií v příštím roce vzrostou. O kolik spotřebitelé zaplatí více? Otázky redaktora ČTK Radka Doležala.

Vzroste lidem v roce 2019 účet za elektřinu? O kolik procent? Kolik peněz si odhadem připlatí průměrná čtyřčlenná rodina v rodinném domě a v bytě 3+1?

Běžná rodina používající elektřinu pouze pro svícení a běžné spotřebiče odebere za rok přibližně 2 500 kWh. Většině domácností prodává elektřinu ČEZ se základními cenami podle produkt ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. V tomto případě taková rodina zaplatí v příštím roce o zhruba 1 330 Kč více než letos, což je o více jak 10 %. Na zvýšení plateb se podílí hlavně zvýšení cen dodavatele, ale i změna regulovaných cen.

Jak vypadá situace na trhu s plynem? Očekáváte růst cen pro domácnosti i zde? O kolik procent a peněz?

U plynu zatím nemám nové ceníky největšího dominantního dodavatele innogy, ale odhaduji nárůst cen podle nových ceníků jiných obchodníků. Při průměrné roční spotřebě plynu 20 MWh vzrostou náklady domácností o přibližně 2 600 Kč za rok. Což znamená zvýšení nákladů na plyn o téměř deset procent. Regulované ceny se na zvýšení nákladů příliš nepodílí, dokonce v distribuční oblasti E.ON klesnou.

Jaké jsou podle Vás důvody tohoto trendu? Kdy se může trend otočit?

Důvodem je růst velkoobchodních cen. Nemyslím si ale, že by velkoobchodní ceny elektřiny měly v příštích letech závratně růst. Pokud ale budou velkoobchodní ceny setrvávat na současné úrovni, pak lze počítat s dalším navyšováním cen pro domácnosti. Postupně bude narůstat podíl regulovaných cen, který působí proti případnému snížení cen elektřiny pro domácnosti.

Plyn je stále více světově obchodovanou komoditou a jeho ceny ovlivňuje politická situace. Protože se jedná o prostředníka při přechodu na nízkoemisní energetiku, není moc pravděpodobné razantní snižování jeho ceny.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Indikativní ceny pro první čtvrtletí 2019

2.12. 9:49   Energetický regulační úřad stanovuje indikativní ceny plynu za účelem usnadnit zákazníkům orientaci v cenách. Indikativní ceny se mění každé čtvrtletí. více >>>

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 48. TÝDEN 2018

2.12. 9:42   Cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno ve 48. týdnu stoupla. více >>>

ERÚ zveřejnil regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2019

1.12.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Regulované ceny v elektroenergetice na hladině velmi vysokého a vysokého napětí klesnou o 4 %, resp.o 2,2 %, na hladině nízkého napětí dojde k navýšení v průměru o 2,1 %. Regulované ceny v plynárenství pro velkoodběratele porostou přibližně o 0,5 %, pro maloodběratele klesnou téměř o 2,5 %, v průměru za obě kategorie dojde k poklesu o 0,6 %.
diskuse: 1 příspěvek, 07.12.2018 14:15

Nepoptávejte energie na základě starých ceníků, počkejte si na nové

30.11. 7:40   Lidé poptávají elektřinu nebo plyn na základě starších ceníků. Máme obavy, že jim nový obchodník brzy sdělí, že vybraný ceník bude obsahovat vyšší ceny a zákazníci budou zklamáni. více >>>