Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceny energií 2019 - otázky pro ČTK

Datum: 26.11.2018 20:53  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny energií v příštím roce vzrostou. O kolik spotřebitelé zaplatí více? Otázky redaktora ČTK Radka Doležala.

Vzroste lidem v roce 2019 účet za elektřinu? O kolik procent? Kolik peněz si odhadem připlatí průměrná čtyřčlenná rodina v rodinném domě a v bytě 3+1?

Běžná rodina používající elektřinu pouze pro svícení a běžné spotřebiče odebere za rok přibližně 2 500 kWh. Většině domácností prodává elektřinu ČEZ se základními cenami podle produkt ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. V tomto případě taková rodina zaplatí v příštím roce o zhruba 1 330 Kč více než letos, což je o více jak 10 %. Na zvýšení plateb se podílí hlavně zvýšení cen dodavatele, ale i změna regulovaných cen.

Jak vypadá situace na trhu s plynem? Očekáváte růst cen pro domácnosti i zde? O kolik procent a peněz?

U plynu zatím nemám nové ceníky největšího dominantního dodavatele innogy, ale odhaduji nárůst cen podle nových ceníků jiných obchodníků. Při průměrné roční spotřebě plynu 20 MWh vzrostou náklady domácností o přibližně 2 600 Kč za rok. Což znamená zvýšení nákladů na plyn o téměř deset procent. Regulované ceny se na zvýšení nákladů příliš nepodílí, dokonce v distribuční oblasti E.ON klesnou.

Jaké jsou podle Vás důvody tohoto trendu? Kdy se může trend otočit?

Důvodem je růst velkoobchodních cen. Nemyslím si ale, že by velkoobchodní ceny elektřiny měly v příštích letech závratně růst. Pokud ale budou velkoobchodní ceny setrvávat na současné úrovni, pak lze počítat s dalším navyšováním cen pro domácnosti. Postupně bude narůstat podíl regulovaných cen, který působí proti případnému snížení cen elektřiny pro domácnosti.

Plyn je stále více světově obchodovanou komoditou a jeho ceny ovlivňuje politická situace. Protože se jedná o prostředníka při přechodu na nízkoemisní energetiku, není moc pravděpodobné razantní snižování jeho ceny.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Rekordní počet změn dodavatelů elektřiny

9.2.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Ke konci ledna je již známá statistika počtu změn dodavatelů evidovaná u Operátora trhu s elektřinou. Zákazníci v roce 2018 měnili dodavatele elektřiny nejvíce od začátku liberalizace. Změny dodavatelů plynu byly nejvyšší za poslední čtyři roky, ale rekordní počty nebyly překonány.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 15.02.2019 14:47

Zprávy burzovního trhu: 5. týden 2019

6.2. 6:51   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 5. týdnu uzavřeno 5 kontraktů na dodávku 32,1 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 21,3 milionu korun. více >>>

Loni změnilo dodavatele elektřiny přes půl milionu lidí

4.2. 6:32   Po dlouhém období poklesu cen elektřiny a zemního plynu nastal obrat. Není to tomu tak dávno kdy ceny elektřiny i plynu trhaly rekordy, byly na mnohaletých minimech. Uplynulo relativně velmi krátké období a vše je jinak. více >>>

ČMKB v roce 2018: Burzovní trh dále posílil roli centrálního tržního místa pro nákupy energií

29.1. 20:32   Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu pro konečné zákazníky. více >>>

Zájem o vytápění zemním plynem roste, lidé zprovozňují nevyužívané přípojky

29.1. 20:21   Za poslední dva roky několikanásobně vzrostl počet aktivovaných nevyužitých přípojek zemního plynu. Nejvíce aktivací je ve Středočeském a Jihomoravském kraji. více >>>