Na tiskové konferenci ERÚ poprvé veřejně vystoupí všichni členové Rady ERÚ

Datum: 21.11.2017 9:16  |  Autor: redakce

Tisková konference ERÚ je naplánována na 24. 11. 2017 a mimo jiné se očekává oznámení nárůstu regulovaných cen elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora.

Tisková konference ERÚ se bude konat 24. listopadu 2017 a avizována jsou tato témata:
  • Priority Rady ERÚ po 100 dnech ve funkci,
  • cenová rozhodnutí ERÚ, která stanoví regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

Vladimír Outrata, předseda rady ERÚ, na začátku listopadu uvedl, že regulovaná složka ceny plynu vzroste příští rok proti letošku podle odhadů o 2,8 %.

Kolega Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky ČTK k tématům avizované tiskové konference

1) Jaký nárůst nebo pokles regulovaných cen elektřiny a plyny podle Vás ERÚ v pátek oznámí? Co to bude znamenat pro ceny pro konečné spotřebitele?

Očekávám nárůst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 Kč za rok (zvýšení ceny o více než jedno procento) při průměrné roční spotřebě 3 000 kWh a v jednotarifu.
U plynu by oznámené zvýšení ceny znamenalo růst celkových nákladů za plyn zhruba o 0,7% u průměrné roční spotřeby 20 MWh/rok, což by přineslo zvýšení celkových ročních nákladů na plyn kolem 200 Kč.

2) Očekáváte pro příští rok pokles nebo růst celkových cen pro spotřebitele (domácnosti). O kolik? Co dalšího bude mít na vývoj cen vliv?

Očekávám podobný nárůst celkových cen i pro rok 2019. Nárůst bude zapříčiněn nárůstem regulovaných cen, ceny za komoditu se pravděpodobně nebudou hromadně měnit. Vliv na nárůst cen bude mít inflace u regulovaných objektů.

3) Doporučil byste v současné době lidem fixaci cen elektřiny a plynu? Na jak dlouho? Proč?

Doporučení závisí na nabídkové ceně, u aktuálně levných nabídek bych fixaci ceny doporučil na obvyklou dobu dvou let. Doporučil bych ji proto, protože většina nabídek bez závazku jsou cenově méně výhodnější a tyto ceny mohou růst.

4) Může být páteční zveřejnění cen podle Vás ještě něčím zajímavé? Čím?

Překvapení je málo pravděpodobné, protože rozhodnutí reflektuje většinou předcházející dění v energetice. Větší rozhodnutí zejména u elektřiny musí předcházet diskuze a dlouhodobější příprava.

Text ČTK - Analytici: Příští rok lidem zdraží elektřina a možná i plyn

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu, možný je i růst cen plynu. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Hlavním důvodem je podle nich růst velkoobchodních cen energií na burzách. Analytici uvedli, že růst cen pro konečné zákazníky má u elektřiny činit několik procent, u plynu budou ceny stagnovat nebo stoupnou jen mírně. Většímu nárůstu cen podle nich brání mimo jiné velká konkurence dodavatelů.

Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek oznámí výši regulované části ceny energií. Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé ji určují sami.

"V obou komoditách, elektřině i plynu, si lidé patrně připlatí a na tomto růstu se bude podílet jak o něco vyšší regulovaná složka cen, tak posilování cen tržních u silové složky konečné ceny. Ve prospěch spotřebitelů by měl hovořit silnější kurz koruny, ale je otázkou, zda jej dodavatelé do cen mohou znatelně promítnout," řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že celkově očekává růst cen v řádu nižších jednotek procent.

Předseda rady ERÚ Vladimír Outrata na začátku listopadu uvedl, že u plynu stoupne regulovaná složka pro příští rok podle předběžných odhadů zhruba o tři procenta. Předpokládanou výši regulované části ceny elektřiny neuvedl. V srpnovém rozhovoru s ČTK uvedl, že regulované ceny energií stanované ERÚ se pro příští rok příliš měnit nebudou.

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler očekává růst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. "Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 korun za rok při průměrné roční spotřebě 3000 kilowatthodin," uvedl.

Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého se zákazníkům nyní vyplatí zafixování cen. "Doporučujeme nyní uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, protože současné koncové ceny energií jsou na historickém minimu," řekl ČTK.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor naopak uvedl, že fixaci cen obecně nedoporučuje. "Přesto připouštím, že v současné situaci se fixace u elektřiny může vyplatit, očekávám totiž, že nárůst burzovních cen se ještě se zpožděním bude promítat i do cen roku 2019. V každém případě by si ale zákazník měl pečlivě přečíst, zda nepodepisuje kromě nízké ceny i neúměrnou sankci za předčasné ukončení smlouvy," dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur za MWh.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Kolik obchodníků nabízí plyn za nižší ceny, než jsou Indikativní ceny ERÚ

17.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Nedávno Energetický regulační úřad zveřejnil nové indikativní ceny plynu na třetí čtvrtletí. Protože úřad zveřejňuje ceny již více jak dva roky, připomeňme si historii těchto cen, proč byly zavedeny, k čemu mají sloužit a jak se indikativní ceny plynu vyvíjely.
diskuse: 1 příspěvek, 18.06.2018 13:43

Jak informovat zákazníka o zvýšení ceny, změně podmínek a přiznání distribučních sazeb

10.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Výkladová stanoviska mají za cíl ukázat cestu, jakou by Energetický regulační úřad chtěl, aby dodavatelé vůči zákazníkům postupovali, aby se tímto způsobem vykládal zákon. Nyní regulátor vydává výkladové stanovisko k postupu informování zákazníka v případech zvýšení ceny, změny podmínek a přiznání distribučních sazeb.

Trh energií a dodavatelé - aktuálně ve zkratce

9.6. 6:53   Zákazník se může bránit tím, že se o smlouvy zajímá, čte je a nebojí se ozvat, říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energí TZB-info, pro Penize.cz a Finance.cz. více >>>

Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích po šesti letech od zavedení

2.6.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Energetický regulační úřad vydal tiskovou zprávu o vydání tzv. Vzorového kodexu, který by si mohli zavést obchodníci jako doplněk stávajícího Etického kodexu z roku 2016. Zdá se však, že je to jakási výhybka, jak přijmout kodex a přitom nepodepsat ten původní.
diskuse: 1 příspěvek, 13.06.2018 14:24

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 16. TÝDEN 2018

22.4. 11:30   Zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno v 16. týdnu ve velkoodběru i maloodběru zdražil. více >>>
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVláda by měla v říjnu od MMR mít návrh zákona o sociálním bydleníJak omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách?Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevíráníProdejní ceny bytů v ČR ke konci března vzrostly o 16 procent