Na tiskové konferenci ERÚ poprvé veřejně vystoupí všichni členové Rady ERÚ

Datum: 21.11.2017 9:16  |  Autor: redakce

Tisková konference ERÚ je naplánována na 24. 11. 2017 a mimo jiné se očekává oznámení nárůstu regulovaných cen elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora.

Tisková konference ERÚ se bude konat 24. listopadu 2017 a avizována jsou tato témata:
  • Priority Rady ERÚ po 100 dnech ve funkci,
  • cenová rozhodnutí ERÚ, která stanoví regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

Vladimír Outrata, předseda rady ERÚ, na začátku listopadu uvedl, že regulovaná složka ceny plynu vzroste příští rok proti letošku podle odhadů o 2,8 %.

Kolega Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info, odpovídal na otázky ČTK k tématům avizované tiskové konference

1) Jaký nárůst nebo pokles regulovaných cen elektřiny a plyny podle Vás ERÚ v pátek oznámí? Co to bude znamenat pro ceny pro konečné spotřebitele?

Očekávám nárůst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 Kč za rok (zvýšení ceny o více než jedno procento) při průměrné roční spotřebě 3 000 kWh a v jednotarifu.
U plynu by oznámené zvýšení ceny znamenalo růst celkových nákladů za plyn zhruba o 0,7% u průměrné roční spotřeby 20 MWh/rok, což by přineslo zvýšení celkových ročních nákladů na plyn kolem 200 Kč.

2) Očekáváte pro příští rok pokles nebo růst celkových cen pro spotřebitele (domácnosti). O kolik? Co dalšího bude mít na vývoj cen vliv?

Očekávám podobný nárůst celkových cen i pro rok 2019. Nárůst bude zapříčiněn nárůstem regulovaných cen, ceny za komoditu se pravděpodobně nebudou hromadně měnit. Vliv na nárůst cen bude mít inflace u regulovaných objektů.

3) Doporučil byste v současné době lidem fixaci cen elektřiny a plynu? Na jak dlouho? Proč?

Doporučení závisí na nabídkové ceně, u aktuálně levných nabídek bych fixaci ceny doporučil na obvyklou dobu dvou let. Doporučil bych ji proto, protože většina nabídek bez závazku jsou cenově méně výhodnější a tyto ceny mohou růst.

4) Může být páteční zveřejnění cen podle Vás ještě něčím zajímavé? Čím?

Překvapení je málo pravděpodobné, protože rozhodnutí reflektuje většinou předcházející dění v energetice. Větší rozhodnutí zejména u elektřiny musí předcházet diskuze a dlouhodobější příprava.

Text ČTK - Analytici: Příští rok lidem zdraží elektřina a možná i plyn

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu, možný je i růst cen plynu. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Hlavním důvodem je podle nich růst velkoobchodních cen energií na burzách. Analytici uvedli, že růst cen pro konečné zákazníky má u elektřiny činit několik procent, u plynu budou ceny stagnovat nebo stoupnou jen mírně. Většímu nárůstu cen podle nich brání mimo jiné velká konkurence dodavatelů.

Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek oznámí výši regulované části ceny energií. Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé ji určují sami.

"V obou komoditách, elektřině i plynu, si lidé patrně připlatí a na tomto růstu se bude podílet jak o něco vyšší regulovaná složka cen, tak posilování cen tržních u silové složky konečné ceny. Ve prospěch spotřebitelů by měl hovořit silnější kurz koruny, ale je otázkou, zda jej dodavatelé do cen mohou znatelně promítnout," řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že celkově očekává růst cen v řádu nižších jednotek procent.

Předseda rady ERÚ Vladimír Outrata na začátku listopadu uvedl, že u plynu stoupne regulovaná složka pro příští rok podle předběžných odhadů zhruba o tři procenta. Předpokládanou výši regulované části ceny elektřiny neuvedl. V srpnovém rozhovoru s ČTK uvedl, že regulované ceny energií stanované ERÚ se pro příští rok příliš měnit nebudou.

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler očekává růst regulovaných ceny elektřiny a plynu v rámci předchozího oznámení regulátora. "Pro zákazníky to znamená zvýšení celkových účtů za elektřinu zhruba o 200 korun za rok při průměrné roční spotřebě 3000 kilowatthodin," uvedl.

Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého se zákazníkům nyní vyplatí zafixování cen. "Doporučujeme nyní uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, protože současné koncové ceny energií jsou na historickém minimu," řekl ČTK.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor naopak uvedl, že fixaci cen obecně nedoporučuje. "Přesto připouštím, že v současné situaci se fixace u elektřiny může vyplatit, očekávám totiž, že nárůst burzovních cen se ještě se zpožděním bude promítat i do cen roku 2019. V každém případě by si ale zákazník měl pečlivě přečíst, zda nepodepisuje kromě nízké ceny i neúměrnou sankci za předčasné ukončení smlouvy," dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur za MWh.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

ZPRÁVY BURZOVNÍHO TRHU: 11. TÝDEN 2018

18.3. 12:00   Roční kontrakty zemního plynu i elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno proti loňskému roku zlevnily. více >>>

Proběhla aukce Dtestu, známe vítěze

14.3. 15:30   Aukce úspěšně proběhla 8. března 2018. Podle pořadatele se vítězem stali čeští spotřebitelé.  více >>>

První model mikroelektrárny na biomasu jde do ostrého provozu

14.3. 14:10   Mikroelektrárna Wave není větší než běžný kotel a umí dodávat teplo a elektřinu jen za pomoci biomasy. Jde o první zařízení svého druhu na světě. více >>>

Obchodní inspekce varuje před triky prodejců energií

13.3. 16:18   Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před prodejci, kteří nabízejí změnu dodavatele energií za "výhodnějších" podmínek a k tomu úsporné žárovky jako dárek. více >>>

Cena a emoce

10.3.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Při výběru dodavatele a v různých diskuzích se lidé ptají, zda ten či onen dodavatel je seriozní, zda má vstřícné obchodní podmínky a je možno s ním uzavřít smluvní vztah. Je těžké jmenovat konkrétního dodavatele a říci, že je skvělý, nebo že je potřeba se mu vyhnout. To musí posoudit každý zákazník sám. O peníze jde ale především, proto se podívejme na to, jak dodavatelé prezentují svoje ceny.
diskuse: 1 příspěvek, 12.03.2018 13:26
 
 

Aktuální články na ESTAV.czÚřad nařídil demolici hotelu Imperátor, po vlasníkovi bude vymáhat náklady na demoliciJak se vyrábí sádrokarton u MělníkaRozsah použití tepelného čerpadla a topný systém VI.Jak nepochybit při výběru tepelného čerpadla