Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění větrání instalace

logo časopisu VVI - odborný časopis Společnosti pro techniku prostředí určený především pro projektování a studium.
Ročníky:  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000 

Obsah čísla 4/2008 (září 2008)
Datum: 24.9.2008

INFORMACE

Bašta, Hemerka
Kvalita vnitřního prostředí je náš cíl. Představujeme Ústav techniky prostředí FS ČVUT v Praze

HEMZAL
Technologické centrum Ziehl-Abegg

LAJČÍKOVÁ
Stavební veletrhy Brno 2008


VĚTRÁNÍ - KLIMATIZACE

POLÁCH
AirQualitizeur - nový produkt z řady AL-KO Lufttechnik
Nezbytnost energetických úspor a potřeba zajistit kvalitu vzduchu dostatečnou intenzitou větrání větraných a klimatizovaných místností jsou protichůdnými požadavky. Nový výrobek (AirQ) k řízení kvality vzduchu a jeho teploty umožňuje dosáhnout souladu při splnění obou požadavků a splňuje také požadavek na individuální regulaci v každé zóně. Při aplikaci v systémech s proměnným průtokem vzduchu (VAV) umožňuje dosahovat výrazných úspor energie. Uvedeny jsou příklady použití AirQ a dosažitelné výsledky.


VĚTRÁNÍ - KLIMATIZACE - CHLAZENÍ

VYTLAČIL
Výpočet výkonu chladicího zdroje tepelnými uzlovými modely
Popis metody způsobu výpočtu časového průběhu chladicího výkonu v závislosti na požadovaném průběhu teploty vnitřního vzduchu. Základem řešení je syntéza zátěžové veličiny v dynamickém modelu. Tepelný uzlový model zahrnuje relevantní tepelné kapacity a odpory. Příklad uvádí výpočet chladicího výkonu v klimatizované místnosti budovy s lehkým obvodovým pláštěm. Uvedený postup vede k určení maximálního výkonu i spotřebované energie. Příklad je doplněn o grafy znázorňující závislost maximálního výkonu zdroje na různých hodnotách tepelných kapacit zahrnutých v modelu.


VĚTRÁNÍ - KLIMATIZACE - NOVÉ VÝROBKY

ČEJKA
Digitální kompresory skrol v klimatizaci
Klimatizační zařízení se stále více osazují různými typy rotačních kompresorů, mezi kterými převládají spirálové. Pístové kompresory - zejména hermetické jsou postupně zcela vytlačovány a ve výrobních programech řady výrobců klimatizace již vůbec nejsou uvedeny. Společnost Copeland jako jeden z největších výrobců chladivových kompresorů nabízí ve svém programu rotačních kompresorů několik typových řad vhodných zejména pro klimatizační zařízení. Digitální typ spirálový kompresor s plynulou regulací výkonu je významný přínos k úspoře energie v klimatizačních zařízeních.


VYTÁPĚNÍ

BAŠTA
Normovaný stupeň využití v praxi
S rostoucími náklady na vytápění hledáme i nové možnosti jak přistupovat k optimálnímu a hodnověrnému hodnocení provozu kotlů. Zatímco účinnost je hodnota získaná za přesně daných jmenovitých provozních parametrů kotle v laboratorních ideálních podmínkách, od normovaného či ročního stupně využití kotle jsme si slibovali zohlednění reálných provozních podmínek. U nás se však, na rozdíl od Německa a Rakouska, ani používání normovaného stupně využití příliš nerozšířilo. Text se tak snaží nejen znovu upozornit na jednotlivé hodnotící parametry provozu kotle ale i na jistá úskalí stanovení normovaného stupně využití včetně vlivu proměnného průtoku vody kotlem.


VYTÁPĚNÍ - KLIMATIZACE

PETLACH
Klimatizace a větrání divadelních sálů - rekonstrukce
V tomto článku, který volně navazuje na článek téhož autora " Projektování zařízení techniky prostředí v kulturních objektech" uveřejněného ve VVI č. 4 a 5/2007, seznamuje autor čtenáře s projektovým řešením rekonstrukce techniky prostředí v některých pražských divadlech. Šlo o rekonstrukce divadelních sálů v historických i moderních budovách, které samozřejmě přinášely obtíže nebo i značná omezení při řešení modernizace vzduchotechnických zařízení. Navržená řešení mohou být tak návodem při projektování dalších rekonstrukcí divadel, i když každá rekonstrukce si většinou vyžaduje vlastní tvůrčí řešení.


VYTÁPĚNÍ - CHLAZENÍ

ZMRHAL
Kapilární rohože v praktických aplikacích
Jedním ze sálavých klimatizačních systémů, který umožňuje zajištění tepelného komfortu bez vysokých nároků na spotřebu energie, je systém s kapilárními rohožemi. Kapilární systém je možné použít prakticky v jakékoliv budově a to jak pro vytápění tak pro chlazení. Nízká stavební výška konstrukce s kapilárním systémem umožňuje široké využití pro novostavby i rekonstrukce budov. Autor popisuje různé možnosti využití kapilárních rohoží v praktických aplikacích a uvádí příklady realizací.


NORMALIZACE

JIŘÍK
ČSN 73 4201:2008 Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv
Autor seznamuje odbornou veřejnost s novelizovanou a rozsáhle revidovanou českou technickou normou. Akcentuje některé nové a podstatné změny při navrhování, provádění a kontrole komínů a kouřovodů, které platí od 1. února 2008. Článek je doplněn několika důležitými obrázky. Normu samotnou je možno hodnotit jako velmi podrobnou a dobře srozumitelnou. Tím je vytvořen předpoklad, že se nový technický dokument může stát účelným a kvalitním pomocníkem při projektování, realizaci i kontrole tak důležitých prvků ve stavbě, jakým komíny a kouřovody jsou.


NORMY

LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy


Z PRAXE PRO PRAXI

ŠIMÁNEK
Návštěva ve firmě Trox Hesco


FIREMNÍ INFORMACE

Flowair Bohemia
Vodní vytápěcí jednotky od firmy Flowair

Swegon
Ochrana proti kondenzaci v klimatizačních systémech s chladicími trámci

Testo 435 - profesionální měřicí přístroj pro klimatizační zařízení

ČE-Nova
Otázky čistoty a hygieny vzduchotechnických zařízení a jejich rozvodů, resp. co dýcháme v budovách?


ZPRÁVY

Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 4/2008


PŘÍLOHA

ZÁLEŠÁK
Nejistota měření teploty v průmyslu - vliv snímače

 
 
Reklama