Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Vladimír Stupavský

Archiv článků autora:9.10.2015
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pro výměnu nevyhovujících kotlů je připravena dotace v celkové výši 9 miliard korun na období 2015 až 2020. Nové kotlíkové dotace nabídnou žadateli až 127 tis. korun pro výměnu kotlů v rodinných domech. Moderní zdroje určené pro dotaci musíte vybírat pouze z oficiálního seznamu dotovaných zdrojů tepla.

17.7.2015
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V Jihomoravském kraji nedaleko dálnice D1 se nachází obec Zálesná Zhoř s osvíceným panem starostou, který se již před několika lety rozhodl pomoci místním obyvatelům i životnímu prostředí. Starosta Petr Žák a zastupitelstvo připravili vlastní obecní dotaci pro výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za automatické kotle vyšší emisní třídy.

16.7.2015
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.

25.4.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V minulých měsících proběhly v Berlíně a Welsu důležité energetické konference, které se věnovaly významu dřevních pelet a jejich úloze ve vytápění. Byly zde představeny detailní popisy světových trhů s peletami a především podrobné analýzy produkce a spotřeby certifikovaných ENplus pelet ve světě za uplynulý rok.

18.4.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V rámci Operačního programu Životní prostředí je připraveno 9 miliard korun, které uspokojí žadatele pro výměnu zhruba 80 tisíc kotlů v celé České republice. 17. dubna 2015 to přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec při návštěvě Moravskoslezského kraje.

21.3.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

S přibývajícím počtem instalací peletovým kotlů a kamen v České republice se množí řady servisních techniků a můžeme se také pochopitelně setkat s rozdílnou kvalitou služeb a instalací. Z tohoto důvodu byl na konci roku 2014 jmenován Krajským soudem v Brně první soudní znalec pro krbová kamna, krby, kotle a sporáky na pelety pan Michal Nejezchleb.

19.3.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Trh s kotli na tuhá paliva je v poslední době podrobován legislativnímu tlaku na zvyšování účinnosti a bezpečnosti kotlů, stejně jako nižší tvorbě emisí znečišťujících látek. Postupné zpřísňování limitů vyvrcholí v roce 2020, kdy se budou smět prodávat pouze kotle splňující podmínky Ekodesignu, které jsou srovnatelné s nejvyšší 5. emisní třídou.

27.1.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Aktuálně jsou k dispozici výsledky světových trhů s peletami a především detailní analýzy produkce a spotřeby certifikovaných ENplus pelet ve světě za uplynulý rok. V následujícím článku popíši hlavní trendy v peletářské branži především z pohledu Evropy, která je určujícím trhem pro domácí vývoj odvětví.

12.1.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Na konci roku 2014 se členské státy EU shodly na parametrech směrnice 2009/125/ES pro Ekodesign kotlů a interiérových topidel uváděných na trhy Evropské unie. Následným krokem je zavedení a schválení pravidel označování těchto topidel v „Evropské směrnici 2010/30/EU o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku“, zkráceně ve Směrnici o ekolabelingu.

17.11.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Od 1. listopadu 2014 vstoupily v platnost nové mezinárodní normy pro tuhá biopaliva ISO 17225 pro pelety, brikety, štěpku a dřevo. Jedná se o soubor sedmi norem, který nahrazuje původní evropské normy EN 14961, dnes již neplatné.

6.11.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info

V polovině října 2014 proběhlo závěrečné jednání a hlasování regulačního výboru pro Ekodesign o podobě výsledných parametrů části Směrnice o Ekodesignu. Ta určuje, jaké parametry musí splňovat kotle a interiérová topidla uváděná na trhy Evropské unie. V druhé části článku je popsána kombinace aktuální legislativy vedoucí k doporučení, jaké kotle pořizovat.

21.10.2014
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Z připomínek Evropské komise k návrhu nového Operačního programu životní prostředí pro období 2014 - 2020 mimo jiné vyplývá, že Komisi se nelíbí plán výměny kotlů spalujících uhlí za nové rovněž uhelné kotle. MŽP chce o připomínkách s Bruselem dále jednat.

29.9.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Mít doma svůj vlastní krb nebo kamna chce stále více Čechů. Interiérová topidla jsou již řadu let v kurzu, jenom v roce 2013 se v České republice prodalo více jak 22 tis. různých interiérových topenišť především na dřevo. Asi čtvrtina z nových majitelů pak volila krb nebo kamna s teplovodním výměníkem, tedy takový zdroj, který dokáže vytápět celý byt nebo nízkoenergetický dům. Někteří také sáhli po vůbec nejkomfortnějším způsobu využití dřeva v interiérech – automatických kamnech na dřevní pelety.

28.8.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V dnešní redakční návštěvě představujeme Koučink akademii a Apartmány na vršku v obci Libchavy na Orlickoústecku. Samotný areál je složený z komplexu srubových staveb a dalších budov využívajících pro konstrukci a zařízení převážně přírodní materiály a postupy.

28.7.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Ti, kteří zvolili nejkomfortnější způsob dopravy paliva a přikládání do kotle – celosezónní peletové silo –, mají několik možností: nechat si zásobník vybudovat specializovanou firmou, zakoupit konstrukci, z níž se peletové silo sestaví, nebo si ho vybudovat svépomocí.

21.7.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.

28.5.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V roce 2014 vstoupí nebo již vstoupilo do Společného programu na podporu výměny kotlů neboli Kotlíkových dotací min. 5 krajů. Příjmy žádostí již proběhly v Moravskoslezském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Očekává se příjem žádostí v Plzeňském a Středočeském kraji. 
 
Reklama