Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Vladimír Stupavský
   1  2  3  4   

Směrnice o Ekodesignu pro kotle a kamna na tuhá paliva

6.11.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
V polovině října 2014 proběhlo závěrečné jednání a hlasování regulačního výboru pro Ekodesign o podobě výsledných parametrů části Směrnice o Ekodesignu. Ta určuje, jaké parametry musí splňovat kotle a interiérová topidla uváděná na trhy Evropské unie. V druhé části článku je popsána kombinace aktuální legislativy vedoucí k doporučení, jaké kotle pořizovat.
diskuse: 5 příspěvků, poslední 20.07.2015 10:31

Výhrady Evropské komise k dotacím na uhelné kotle z nového OPŽP

21.10.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Z připomínek Evropské komise k návrhu nového Operačního programu životní prostředí pro období 2014 - 2020 mimo jiné vyplývá, že Komisi se nelíbí plán výměny kotlů spalujících uhlí za nové rovněž uhelné kotle. MŽP chce o připomínkách s Bruselem dále jednat.

Výběr ze zahraničních kotlů na tuhá paliva před topnou sezónou 2014–2015 (II)

3.10.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Před topnou sezónou se tradičně konal veletrh FOR THERM. I letos zde byla k vidění velká nabídka zahraničních kotlů a kamen na tuhá paliva.

Topení dřevem v interiérech

29.9.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Mít doma svůj vlastní krb nebo kamna chce stále více Čechů. Interiérová topidla jsou již řadu let v kurzu, jenom v roce 2013 se v České republice prodalo více jak 22 tis. různých interiérových topenišť především na dřevo. Asi čtvrtina z nových majitelů pak volila krb nebo kamna s teplovodním výměníkem, tedy takový zdroj, který dokáže vytápět celý byt nebo nízkoenergetický dům. Někteří také sáhli po vůbec nejkomfortnějším způsobu využití dřeva v interiérech – automatických kamnech na dřevní pelety.

Výběr z českých kotlů na tuhá paliva před topnou sezónou 2014–2015 (I)

26.9.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Kdo měl možnost si projít veletrh FOR THERM, nemohl přehlédnout velkou nabídku kotlů a kamen na tuhá paliva. Výrobci zde vystavovali přes stovku nejrůznějších modelů topidel na tuhá paliva.

Redakční návštěva: Areál srubových a hliněných domů Libchavy

28.8.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
V dnešní redakční návštěvě představujeme Koučink akademii a Apartmány na vršku v obci Libchavy na Orlickoústecku. Samotný areál je složený z komplexu srubových staveb a dalších budov využívajících pro konstrukci a zařízení převážně přírodní materiály a postupy.

Stavíme zásobník na pelety – jak na to?

28.7.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Ti, kteří zvolili nejkomfortnější způsob dopravy paliva a přikládání do kotle – celosezónní peletové silo –, mají několik možností: nechat si zásobník vybudovat specializovanou firmou, zakoupit konstrukci, z níž se peletové silo sestaví, nebo si ho vybudovat svépomocí.
diskuse: 1 příspěvek, 24.02.2019 10:44
fotovoltaika v Rakousku

Popis trhu s obnovitelnými energiemi v Rakousku

21.7.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.
diskuse: 22 příspěvků, poslední 01.08.2014 23:17

Kotlíkové dotace v roce 2014

28.5.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
V roce 2014 vstoupí nebo již vstoupilo do Společného programu na podporu výměny kotlů neboli Kotlíkových dotací min. 5 krajů. Příjmy žádostí již proběhly v Moravskoslezském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Očekává se příjem žádostí v Plzeňském a Středočeském kraji.

Velká Británie přišla s novou formou podpory obnovitelných zdrojů tepla

26.5.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Zatímco u nás právě běží Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace, ve Velké Británii přišli s celosvětově unikátním programem RHI. Chápou, že pro efektivní dodavatelské řetězce není možné dotační programy otevírat a zase uzavírat. Jedinou podmínkou je test energetické efektivity domu. Jeden dům může získat pouze 1 dotaci.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 18.01.2016 19:13
dřevěné pelety

Moderní využití energie ze dřeva

5.5.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
V rámci veletrhů TECHAGRO a BIOMASA konaných na přelomu března a dubna 2014 se uskutečnily série přednášek, jejichž společným jmenovatelem bylo moderní a efektivní využití energie ze dřeva. Mezi ostatními tématy dominovala dvě nejvíce probíraná – dřevní štěpka a dřevěné pelety
dřevěné pelety

Nově na TZB-info: aktualizovaný přehled cen pelet

28.4.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Na portálu TZB-info patří mezi nejvyhledávanější nástroje Porovnání nákladů na vytápění a Ceny paliv a energií. Nový přehled se zaměřuje na aktualizované ceny pelet, stabilní dodavatele a rozlišuje kvalitu pelet.

Češi nakupují kotle – výrobci se předhánějí s novinkami

25.3.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Nedávno skončil Aquatherm v nové podobě, jenž se snažil rehabilitovat kdysi dominantní veletrh topenářské techniky, dodejme, že úspěšně. Vystavené kotle na tuhá paliva v počtu značně převyšovaly ostatní exponáty. Společnými jmenovateli se stávají vysoké emisní třídy 4. nebo 5., automatický provoz, komfort v ovládání, důraz na ekologii a úspora paliva.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 16.04.2014 10:43

Biomasa a bioplyn ve fázi II. - období podotační

24.2.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Na programu konference byl přehled legislativních novinek v bioenergetice v roce 2014 a konkrétní témata jako hledání skutečných majitelů fotovoltaických elektráren, zastavení výstavby bioplynových stanic, popis hlavních trhů s peletami, budoucnost cíleně pěstované biomasy.
diskuse: 7 příspěvků, poslední 03.03.2014 07:41
Pelety

Budoucnost využití biomasy – postřehy z listopadové konference o energetickém využití biomasy

6.1.2014 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Akční plán pro biomasu počítá disponibilní plochu ve 3 variantách vzhledem k míře soběstačnosti ČR v potravinách. Plocha rychle rostoucích dřevin stabilně roste, z pohledu celkové energetické produkce je zapojení mizivé. Registrací popelů podle zákona je lze vyjmout z kategorie odpadů a následně mohou být aplikovány jako hnojivo.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 11.01.2014 06:15

Pelety a automatické kotle – popis trhu ke konci roku 2013

25.11.2013 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Trh s dřevěnými peletami rostl, což je pochopitelné díky návaznosti na růst trhu s kotli a kamny na biomasu. Naopak trh s agropeletami postupně upadá. Pelety ze zemědělské produkce, resp. agroplety jsou zcela jiný typ paliva, nežli dřevní pelety. Jde o průmyslové palivo, které se ve většině případů nehodí pro vytápění domácností.

Jak vybrat kotel na pelety?

2.10.2013 | Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Na letošním veletrhu FOR THERM se návštěvníci ptali především na úsporné vytápění a doporučení k nákupu kotlů. V případě tuhých paliv do hry vstupuje jednoduché vodítko: Zákon o ochraně ovzduší od 1. ledna 2014 zakazuje prodávat kotle 1. a 2. emisní třídy.

Zajímavosti z doprovodného programu For Arch 2013

21.9.2013 | Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Ing. Milan Bechyně, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce
Dnes končí veletrh For Arch 2013 a jeho souběžné veletrhy For Therm, For Wood, Bazény, sauny a spa, For Waste a FS Days. Doprovodný program nabídl množství zajímavých informací např. o výběru kotle, renovacích bytových domů, stavbě rodinného domu z pohledu právníka a další.
fotovoltacká elektrárna, větrná elektrárna, vedení vysokého nepětí

Senát posvětil ukončení podpory obnovitelných zdrojů

13.9.2013 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Senát Parlamentu České republiky dnes dopoledne definitivně schválil zásadní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jedná se o návrh zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů. Tímto krokem se fakticky zastavuje možnost čerpat provozní podporu pro nově vybudované elektrárny využívající obnovitelné zdroje energie.

Kotlíková dotace přehledně

9.9.2013 | Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Společný program na podporu výměny kotlů, tzv. Kotlíková dotace, se rozšiřuje do různých krajů ČR. Cílem Kotlíkových dotací je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů na tuhá paliva. Týká se tzv. lokálních topenišť do tepelného výkonu 50 kW. Dotace je poskytována na různé typy kotlů a platí pouze pro výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové efektivní nízkoemisní zdroje.
   1  2  3  4   

Témata 2019

technická podpora výrobců