Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků autora: prof. Ing. Petr Hájek, CSc.


18.7.2022
Ing. Eliška Kafková, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Ing. Tomáš Vlach, Ing. Jakub Řepka, Ing. Richard Fürst, Fakulta stavební ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB, prof. Ing. Petr Hájek, CSc., MgA. Zuzana Jirkalová, ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Článek pojednává o možnostech kombinace vláknobetonu s textilním betonem, kde je sledován a porovnáván zejména rozdíl ve způsobu porušení vzorků textilního betonu vlivem přidané rozptýlené vlákenné výztuže. Jako vlákna zde byly použity čtyři běžně dostupné materiálové varianty s očekávaným různě výrazným vlivem na porušení, a to vlákna polypropylenová, ocelová mikrovlákna, polyvinylalkoholová a strukturální polypropylenové vlákno. Množství vláken bylo nejprve optimalizováno pro největší mechanický účinek a zároveň dobrou zpracovatelnost směsi. Textilní výztuž byla použita pouze z uhlíkových rovingů impregnovaných epoxidovou pryskyřicí s povrchovou úpravou výztuže jemným křemičitým pískem, a to ve dvou variantách lišících se množstvím textilní výztuže v průřezové ploše. U menšího množství textilní výztuže byl pozorován vliv vláken na porušení v tahu za ohybu a u většího množství textilní výztuže bylo očekáváno porušení smykem, tedy byl sledován vliv rozptýlených vláken na porušení vzorků textilního betonu posouvající silou. Zatěžovací zkouška byla provedena čtyřbodovým ohybem na vzorcích tenkých destiček se dvěma vrstvami textilní výztuže při horním a dolním povrchu.

9.8.2015
redakce podle podkladů architektonického ateliéru Petr Hájek Architekti

Rodinný dům jako opravdové umělecké dílo, to je dům Chameleon, nominovaný v loňském roce na prestižní cenu Mies van der Rohe. Dům stojí uprostřed zahrady a svými okny se rozhlíží na všechny strany. Zajímavá a netradiční je fasáda ze stříkané polyuretanové izolace.

27.7.2007
Prof. Ing. Petr Hájek, CSc., Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Ve dnech 24. až 26. září 2007 se bude konat v Praze mezinárodní konference CESB 07 PRAGUE (Central Europe towards Sustainable Building), která je součástí série konferencí konaných v roce 2007 v různých částech světa a zaměřených na udržitelnou výstavbu budov. 
 
Reklama