Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Jaroslav Dufka


29.5.2019
Ing. Jaroslav Dufka

Podlahové vytápění patří do skupiny velkoplošných otopných soustav. Teplo pro vytápění místnosti je dodáváno sáláním a konvekcí. V podlaze je zabudovaná značná část vytápěcí soustavy. Pro řadu výhod se podlahové vytápění buduje jak v obytných místnostech, v rodinných i bytových domech, tak místnostech užitkových, v obchodech, průmyslu atd., a v současnosti mnohem častěji, než tomu bylo dříve. Běžná je dnes také kombinace několika různých způsobů vytápění, při čemž podlahové vytváří základní část.
V případě, že je podlahové vytápění řešeno teplovodní formou, lze jeho funkci distribuce tepla do místností otočit na odvádění tepla z místností a pak slouží k chlazení.

27.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Zabezpečovací prvky a jejich zapojení je různé v závislosti na druhu ohřívače a množství ohřívané vody. Napojení odvodního potrubí pojistného ventilu na kanalizaci musí být zajištěno tzv. volným výtokem ve smyslu ČSN EN 1717.

20.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

U průtočného ohřevu se ohřátá voda ihned spotřebovává. Akumulační ohřev vody volíme zejména pokud není k dispozici dostatečně vydatný zdroj tepla. U dálkového ohřevu se voda ohřívá mimo objekt ve výměníkové stanici. U vícestupňového ohřevu se voda ohřívá z několika zdrojů tepla.

13.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

V průměru každý obyvatel ČR spotřebuje denně asi 40 litrů teplé vody. Na její ohřev se spotřebuje přibližně 2,2 kWh tepelné energie. TV by neměla mít při odběru proměnnou teplotu. Jaké jsou průtoky a tepelný výkon při používání průtokových ohřívačů pro různé míchací baterie?

6.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Zvolený způsob ohřevu a druh použitého ohřívače závisí zejména na dostupnosti paliva, potřebě vody v čase. Jaké jsou náklady na ohřev vody, jak vybrat velikost zásobníku a jak číst energetický štítek spotřebiče?

25.1.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Autor podává obecný přehled programů a projektů, kterými lze podpořit činnost středních odborných škol při zkvalitňování výuky oboru instalatér a TZB. Na příkladu střední školy pak ukazuje konkrétní příklady využití některých programů.

27.5.2005
Střední odborná škola Otrokovice, Ing. Jaroslav Dufka

V roce 2000 bylo SOŠ, SOU a U Otrokovice jmenováno Cechem topenářů a instalatérů regionálním centrem pro vzdělávání žáků v oboru instalatér. Zástupci školy se zúčastňují zasedání CTI a informace předávají ostatním školám ve Zlínském kraji, kde se učí instalatéři.

3.10.2002
Ing. Jaroslav Dufka

Tento článek předkládá čtenářům základní informace o kuchyňských odsavačích par, určených pro použití v bytech nebo rodinných domech, nikoliv ve velkokuchyních nebo vývařovnách.

18.1.2002
Ing. Jaroslav Dufka

V poslední části přehledu zápachových uzavírek pro odpadní systémy jsou uvedeny některé speciální typy, obvyklé ceny a přehled značek na našem trhu.

11.1.2002
Ing. Jaroslav Dufka

Druhé pokračování přehledového článku o zápachových uzavírkách, které jsou v praxi nejvíce známy pod označením sifony.

4.1.2002
Ing. Jaroslav Dufka

Zápachové uzavírky (sifony) jsou jedním z důležitých prvků vnitřní kanalizace. V první části třídílného seriálu, který bude vycházet vždy v pátek, se seznámíte s principem funkce a několika základními typy. 
 
Reklama