Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nové výměníky pro odpadní vody

Společnost SWEP je známa svou velice obsáhlou nabídkou deskových výměníků tepla a to jak v letovaném, tak i šroubovaném provedení. Tímto sortimentem je schopna uspokojit i nejnáročnější požadavky ve všech oborech možného využití. Místo, kde se doposud výměníky pro zpětný zisk tepla příliš nepoužívají, je vypouštění odpadních vod a to zejména pro většinou značné znečištění a tudíž nebezpečí zanášení. Tuto mezeru chceme vyplnit řadou speciálních výměníků, určených právě pro zpětný zisk tepelné energie z odpadů a splašků, které obvykle končí bez zužitkování v kanalizaci.

Současnou nabídku tvoří 6 velikostních typů. Nejmenší výměník je určen pro zabudování přímo pod sprchovou vaničku, kde se předehřevem studené vody ušetří asi 40% energie. Největší je schopen zpracovat až 6 l vody za sekundu. Konstrukčně jsou všechny výměníky tvořeny plochou absorbční deskou, po které proudí teplá odpadní voda, na jejímž rubu se v plochých trubkách protiproudně ohřívá voda studená. Veškeré díly výměníku jsou z nerezové oceli třídy 1.4301 o síle 1,5 - 2 mm. V případě technologické potřeby je možno volit i jiný nerezový materiál.

Výměníky jsou konstruovány tak, aby je bylo možné bez problémů zabudovat do stávajícího odpadového systému.

Své uplatnění nalézají v takových provozech, kde se spotřebovává teplá voda jako jsou například jatky, prádelny, lázně, textilky, kuchyně, sportovní zařízení a všude tam, kde teplá voda bez užitku končí v kanalizaci. Na stupni znečištění v podstatě nezáleží, je-li tento odpad určen pro kanalizaci, nevadí ani nerezovému výměníku.

Pro ty, kteří budou mít zájem se blíže seznámit s nabídkou, případně si spočítat a vzolit vhodný výměník pro svou potřebu, jsou určeny naše stránky www.swep.cz. Zde v odkazu "speciální výměníky" naleznete vše potřebné.
Jednoduchý návod:
z denní bilance vypouštěných odpadních vod se dostanete na vteřinové množství. Pak podle grafů u jednotlivých typů lze snadno určit vhodný výměník. Zde pouze pozor na tlakové ztráty na sekundární straně. Kdo bude mít zájem o ekonomickou návratnost, lze z grafů na svislé stupnici vyčíst kolik °C lze z odpadu získat.


Pak z jednoduchého vzorce:

kWh = Q . t . 1,163

kde:

Qje množství odpadu za danou dobu
tje získané teplo (ze svislé stupnice)
1,163je přepočtová konstanta


zjistíte, kolik energie vyhazujete a za jak dlouho se vám investice do výměníku vrátí. Možná, že budete nemile překvapeni kolik energie vám vytéká kanálem a mile rychlou návratnost investice do nápravy současného stavu.


 

Veškeré dotazy Vám rádi zodpovíme, další informace poskytneme na již známém spojení, nebo dále na 0602/437 596 nebo e-mail: i.sakal@swep.cz .

 
 
Reklama