Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odčítání od jedné pro redaktory ekonomických rubrik aneb jak čelit virtuální realitě

Nejrůznější porovnávací tabulky nákladů na vytápění jsou v poslední době oblíbeným tématem pro ekonomické rubriky i celostátních deníků. Mnohdy jsou předkládané informace bohužel neobjektivní a poplatné některému palivu nebo druhu vytápění.

Problematika vytápění se vzhledem k významným cenovým pohybům jednotlivých energií opět stala "velkým businessem" a tak se stále častěji v našich mediích objevují rozličné tabulky srovnávající náklady na jednotlivé druhy vytápění. Uvedené tabulky ve své většině nepokrytě vycházejí z materiálů poskytnutých různými lobbisty a PR agenturami neprodyšně obklopujícími media. Redaktoři některých ekonomických rubrik, bohužel, zcela rezignují na vlastní objektivní ověření předložených podkladů a v plné podobě je zveřejňují. V poslední době se tak opět objevují (a to i na titulních stranách některých periodik) naprosto zkreslené a nepravdivé údaje. Mým záměrem není zkoumat, zda zveřejnění cílených a nepravdivých informací je pouhou neznalostí problematiky, nebo úspěšným marketingovým tahem některé PR agentury.

Zveřejnění následujících údajů si klade za jediný cíl přispět k objektivizaci často zveřejňovaných chybných a zavádějících údajů vytvářejících virtuální realitu.

Následující předložená tabulka vychází z oficiální tarifní statistiky ČEZ a REAS. Doplněny jsou pouze sloupce 3 (velmi jednoduchý matematický úkon porovnávající počet uživatelů elektrického přímotopného vytápění v roce sledovaném s rokem předchozím), sl. 6 - (hodnoty vycházejí ze všeobecně známého údaje, že v plně elektrifikované domácnosti činí spotřeba energie na vytápění 70% a ostatní spotřeba 30% celkové spotřeby), sl. 9 - (náklady na vytápění v Kč korespondují se sloupcem 6). Hodnoty v sloupci 9 jsou ve skutečnosti touto metodikou zkresleny v neprospěch nákladů na elektrické vytápění, neboť pro jeho provoz je uvažováno s průměrnou cenou el. energie v tarifu BP, z podmínek připojení však vyplývá povinnost odpojení vytápění v režimu vysokého tarifu a vytápění tak může být provozováno výhradně v době nízkého tarifu a za cenu nízkého tarifu.



Z předložené tabulky je naprosto zřejmé, že některými medii opakovaně předkládané údaje o nákladech na elektrické vytápění jsou v hlubokém rozporu s reálnými čísly, navíc v případě skutečného zájmu redaktorů objektivně a velmi snadno zjistitelnými a ověřitelnými.

Ve skutečnosti v roce 2000 činily průměrné náklady na vytápění 11.908,- Kč/rok a na této částce se podílely jednotlivé skupiny odběratelů následovně:

  SpotřebaNáklady celkemNáklady topení
Typ odběratele%kWh/rokKč/rokKč/rok
Byty53,29 20212 7168 901
Menší rodinné domky32,314 27318 95813 271
Větší rodinné domky14,520 77928 62720 039


Potěšitelná je skutečnost, že v roce 2000 celých 6,9% občanů nepodlehlo mediálně vytvářené virtuální realitě o naprosté ekonomické nevýhodnosti elektrického vytápění a nově si pořídilo právě tento topný system - viz. sl. 3 (Ze své osobní zkušenosti mohu potvrdit, že se většinou jednalo o uživatele, kteří svou ekonomickou kompetentnost prokazují denně v běžném životě). Rok 2001 je v tomto směru ještě výrazně úspěšnější, bohužel však doposud chybí použitelné, ověřitelné a objektivní údaje.

Na závěr chci podotknout, že naše společnost Fenix Group, a.s. i OSUE (Odborná skupina pro užití elektrické energie) mají v současné době k dispozici výsledky skutečných měření prováděných dlouhodobě v desítkách objektů a tyto výsledky plně korespondují s výše uvedenými hodnotami. V případě zájmu jsme připraveni k jejich zveřejnění.

V Jeseníku 11.11.2001
Ing. Cyril Svozil
Předseda představenstva Fenix Group a.s.
Člen OSUE

 
 
Reklama