Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ANHYMENT® - speciální produkt pro rychlou a kvalitní výstavbu

Lité potěry na bázi síranu vápenatého jsou novou generací podlahových hmot určených především pro vnitřní užití v novostavbách i rekonstrukcích. Materiál je vhodný pro bytovou výstavbu, kancelářské objekty, objekty občanské vybavenosti a podobně.

Hlavními výhodami tohoto materiálu jsou rychlá a bezproblémová ukládka, minimální objemové změny a kvalitní výsledné povrchy. Pro bytové koupelny, kuchyně apod. je materiál použitelný za předpokladu ochránění povrchu některým typem izolace.

SAMONIVELAČNÍ POTĚRY

Lité potěry pod značkou ANHYMENT® představují stále více žádaný produkt. Vyrábějí se ve speciálním zařízení v Praze u dceřiné společnosti TBG Pražské malty a na unikátních mobilních technologických zařízeních, které umožňují vyrábět tyto potěry téměř po celé ČR na betonárnách společnosti Českomoravský beton, a.s.


Nivelace

Jedná se o směsi na bázi síranu vápenatého (CaSO4) se samonivelačním účinkem, které umožňují srovnání podlahových konstrukcí s tolerancí 2 mm na 2 m lati. Splňují požadavky normy ČSN 74 4505 Podlahy, společná ustanovení. Vytvářejí dokonale rovnou plochu pod finální nášlapnou vrstvu. Odpadá tím dodatečné vyrovnávání a stěrkování podlahy.

Další změnou a výhodou oproti cementovým potěrům je, že se potěry na bázi síranu vápenatého nesmí vyztužovat sítěmi. Dosahuje totiž pevností 20(30) MPa v tlaku a 4(5) MPa v tahu za ohybu. Tyto hodnoty jsou hlavní normové ukazetele a testují se po 28mi dnech od výroby potěru na sadě trámečků (160x40x40x mm), dle ČSN 134454-2. Také vyztužení není třeba vzhledem k výrazně nižšímu smrštění materiálu (asi 0,01 mm/m), ale hlavně je přímo nežádoucí z hlediska vznikající chemické reakce mezi ocelí a síranem vápenatým (CaSO4). ANHYMENT® se vyznačuje téměř stabilním prostorovým chováním, což umožňuje omezené provádění dilatací.

SKLADBA PODLAHY BEZ VÝZTUŽÍ

Nejčastěji se podlaha skládá z pružné mezivrstvy, z vrstvy potěrového materiálu ANHYMENT® a z nášlapné vrstvy. Mocnost vrstvy potěru závisí na stlačitelnosti pružné mezivrstvy a její tloušťce, na plošném zatížení a na pevnostní třídě materiálu.


Skladba

Obecně platí, že potěr na bázi síranu vápenatého na pružné mezivrstvě by měl mít tloušťku alespoň 35 mm, a použijeme-li místo pružné mezivrstvy pouze oddělovací vrstvu (např. voskovaný papír), měla by být tloušťka alespoň 30 mm. Použitím potěrů na bázi síranu vápenatého místo cementových potěrů se tedy dá ušetřit 30 až 40 mm silná vrstva materiálu. Konkrétní minimální tloušťky potěru pro jednotlivé případy použití lze najít v technických listech výrobce materiálů.

TECHNOLOGICKÝ POSTUP

Transportní lité potěry se na místo stavby dopravují autodomíchávači a čerpají se šnekovými čerpadly. Množství čerpané směsi lze plynule a velmi jemně regulovat, což usnadňuje ukládku. Díky vysoké tekutosti směsi se s potěrem dobře pracuje a za směnu je možno položit až 1000 m2 potěru. S pomocí čerpadla je možné přepravovat potěr až do vzdálenosti 200 m nebo do výšky až 100 m.


Mix s čerpadlem

Před ukládkou potěru na bázi síranu vápenatého je třeba kvalitně položit separační vrstvu na podklad, včetně vytažení na stěny a obložit veškeré svislé konstrukce pružnou dilatační vrstvou (nejčastěji PE pás tl. 5 – 10 mm). Separační vrstva je nutná kvůli zabránění úniku vlhkosti z potěru do konstrukce. Jako separační vrstvy se většinou využívá voskovaného papíru tloušťky 0,15 mm. Nivelace do konečné podoby se provádí vlněním pomocí speciálních duralových hrazd. Vlnění směsi musí probíhat ve dvou na sebe kolmých směrech. Výška potěru se stanovuje pomocí laseru nebo hadicovou vodováhou v kombinaci s nivelačními trojnožkami.



Po nalití směsi se místnosti musí v prvních 24 hodinách zabezpečit proti průvanu a jakékoliv cirkulaci vzduchu a dále proti teplotám nižším než 5 °C. Při vyšších teplotách prostředí se doporučuje ochránit místnost před pronikáním přímého slunečního záření (např. tmavými fóliemi). Po 48 hodinách od ukládky je zapotřebí začít s větráním místností a urychlit tím vysychání. Další vrstva podlahy se smí pokládat až po dostatečném vysušení potěru. Pro většinu finálních vrstev je dostatečné vysušení na 0,5 % (měřeno CM přístrojem.).


Měření

Více informací a reference o Anhymentu a dalších speciálních produktech pro vaší stavbu naleznete na produktovém webu www.lite-smesi.cz.


Českomoravský beton, a.s.
logo Českomoravský beton, a.s.

Společnost Českomoravský beton, a.s. člen HeidelbergCement Group je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České a Slovenské republiky.