Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Přerušované topení versus stálé temperování

Plyn, uhlí, elektřina a lehké topné oleje levnější již nebudou a přesto se můžete příjemně ohřát a ušetřit energii na topení.

Úvaha, či slovo do pranice?

Módní trendy v architektuře.
V současné době stavební materiály a technologie umožňují splnit veškerá odvážná přání investorů i architektů. Jsme svědky realizace staveb nejrůznějších tvarů, barev a používány jsou nejrůznější materiály od tradičního zdiva po dřevo, nerezovou ocel, hliník apod. Projektovány a realizovány jsou místnosti s vysokými stropy a s velkými prosklenými plochami. Jednoduše prostě každý, pokud si to může dovolit se seberealizuje. S tím však souvisí spousty technických hlavolamů, které se projevují zejména na účtech provozovatele takového objektu po celou dobu užívání stavby. Vyplatí se tedy provozním nákladům věnovat zvýšenou pozornost. Dvojnásob platí dvakrát měř a jednou řež, či první vyhrání z kapsy vyhání!

Požadavky investorů.
Ten kdo platí realizaci stavby a následně ji bude i užívat, má před sebou nelehký úkol. (Znám to z vlastních zkušeností). Bez odborných znalostí všech profesí a důkladné přípravy se snadno může stát hříčkou v rukou stavebních firem, kterých je u nás spousta - a to i takových, co snad svou práci již nadále nechtějí provozovat. Je na nás všech investorům upřímně poradit. Je to obvykle velmi složité. Naprojektovat a realizovat stavbu s velkými prosklenými plochami, s vysokými stropy, s větším množstvím dalších místností různého charakteru užití, s nízkými provozními náklady a úměrnými počátečními investicemi do vybavení bývá zejména v oboru topení zadání, které si protiřečí. Přesto je to úkol řešitelný. Když se jej podaří optimálně vyřešit, pak investor přijde jistě s další objednávkou.

Kombinované systémy topení a jejich účinnost.
Při řešení úkolu projekce topení u objektu s velkými prosklenými plochami či s vysokými stropy se na první pohled nabízí jako nejdostupnější řešení osadit objekt z části podlahovými konvektory a deskovými nebo jinými radiátory a to zejména s orientací na jejich pořizovací cenu a bez ohledu na optimalizaci tepelných účinností! V takovém případě si je nutno uvědomit, že účinnost konvektoru je optimální při tepelných spádech 85/75 °C. Při této teplotě radiátor nepříjemně sálá, při nižší teplotě se zase u konvektoru snižuje účinnost.
Optimální je tedy vybrat jeden či druhý systém vytápění - nikoliv jejich kombinaci.

Případ první: nízké teplotní spády.
I zde se nabízí několik variant řešení. Vše osázet klasickými radiátory - výhodou je nižší pořizovací cena - a prostor vytápět bez přerušování temperováním. Vždy je vhodné objekt velmi dobře tepelně izolovat; možné je i využití tepelného čerpadla. V takovém případě je zapotřebí zvážit výši vložených investic do realizace tepelného čerpadla a jejich návratnost. V případě klasického temperování nejvíce záleží na použitém médiu k vytápění a jeho ceně. Uvědomme si, že současné ceny plynu, elektřiny a lehkých topných olejů ještě nejsou konečné. Je rovněž nutné zvážit jak cirkuluje teplo v místnosti s vysokými stropy, jak technicky a zejména pak esteticky budeme řešit vytápění u prosklených ploch s velmi nízkými parapety.

Případ druhý: vyšší teplotní spády - tj. konvektorové vytápění.
V dnešní době, zejména za využití komplexního sortimentu největšího výrobce konvektorů v ČR - v.d. Atlantik Liberec - je možné tento úkol cenově dostupně řešit, jak v úrovni pořizovacích, tak i provozních nákladů.

V rozsáhlém sortimentu se nachází několik druhů topných podlahových konvektorů fungujících na principu komínového efektu po Fan-coil /konvektor s nucenou cirkulací vzduchu/, či nízké lavice s kovovou výdechovou mřížkou, lavice s teraso deskou a nástěnné konvektorové radiátory.

Z tohoto výčtu sortimentu je tedy patrné, že lze konvektory osadit celý objekt. Když si uvědomíme, že na 2,3 kW tepelného výkonu /například u typu OK 5/110/600/ je u konvektoru potřeba cca. 1,5 litru vody v topném tělese, a tedy na celý dům o 30 kW tepelných ztrát pouze 20 litrů vody /pouze v topných tělesech bez rozvodů/, je tím rovněž zajištěna přesná regulace teploty přerušovaným vytápěním. Je možné regulovat nejen centrální teplotu, ale například i zapojit ventilátory fan-coilu u bazénu na pohybové čidlo. Nebo můžeme regulovat teploty v jednotlivých místnostech nejen pouze termostatickými ventily, ale i prostřednictvím řízené elektronické regulace (vhodné například u penzionů a hotelů - možnost ovládání z recepce) bez obav, že budou dlouhé setrvační časy pro ohřev místnosti. Výhodou je i nízká povrchová teplota konvektorových těles. Takto řešené vytápění zajišťuje optimální efektivní provoz.

Návratnost vložených prvotních investic provozem objektu.
Samotnou návratnost vložených investic do konvektorového vytápění není možné jednoduše paušalizovat. Je zapotřebí ji propočítat vždy individuálně ke každé stavbě. Rovněž nelze paušalizovat a jednoznačně zvýhodňovat jeden systém před druhým. Vstupní investice je u konvektorového vytápění vyšší řádově v desítkách procent, vrátí se však jednak tepelnou pohodou a poměrně brzy především úsporami v nákladech na provoz topení v budoucích letech.

Závěrečné doporučení:
Na závěr připojuji několik osobních poznámek.
Z vlastních zkušeností při realizaci výstavby občanské, komerční i vlastního domu dnes vím, že jsem udělal chyby také tím, že mi nebyl schopen nikdo odborně poradit a sám jsem tuto problematiku v té době dostatečně neznal. O to více dnes doporučuji se touto citlivou problematikou více zabývat a svěřit se odborníkům. V případě velkých prosklených ploch, či vysokých stropů, není lepší řešení než nainstalovat v topném systému konvektory a v takovém případě pak v celém objektu realizovat topení jedině systémem přerušovaného konvektorového vytápění.

 
 
Reklama