Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevěný dům 2008 - vyhlášeny výsledky prestižní architektonické soutěže

V rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF proběhlo slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2008. Soutěže se zúčastnilo 180 autorů se 79 soutěžními pracemi. Celkem bylo oceněno 13 návrhů dřevostaveb v kategorii Rodinný dům, 3 návrhy dřevostaveb v kategorii Bytový dům a byly rozděleny odměny ve výši 1,2 mil. korun. Vítězem v kategorii rodinný dům se stal návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka

"Do soutěže o nejlepší projekty dřevostaveb rodinného domu se v letošním roce přihlásilo 63 projektů a v kategorii Bytový dům soutěžilo 16 přihlášených návrhů. Porota se spolu s přizvanými znalci shodla na názoru, že výtvarná i technická kvalita soutěžních prací o 100 % převyšuje úroveň dosaženou v prvním ročníku. To je dobrá zpráva pro všechny investory, kteří uvažují o stavbě moderní dřevostavby. Je tu již množství týmů, které si kvalifikovaně poradí nejen s dřevostavbou, ale i s jejím nízkoenergetickým řešením. Zejména konstrukční detaily byly u celé řady návrhů navrženy naprosto profesionálně," uvedl předseda hodnotící poroty soutěže Ing. arch. Josef Smola z České komory architektů.


Vítězný návrh v kategorii rodinný dům

Vlastní soutěž byla otevřena pro široké spektrum uchazečů: architekty, stavební inženýry, studenty a všechny ostatní zájemce se zkušenostmi v projektování dřevostaveb. Novinkou bylo otevření soutěže také návrhům ze zemí Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace. Tato nabídka oslovila nejvíce architekty ze Slovenska. Cílem soutěže bylo vybrat nejlepší návrhy dřevěných domů z hlediska architektonického, ekologického a dalších kritérií stanovených v podmínkách soutěže.

Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetického "dřevěného" rodinného domu a na projekt nízkoenergetického "dřevěného" bytového domu. V obou kategoriích se jednalo o všeobecně použitelný projekt, který je situován na ideální pozemek. Nelze si nepovšimnout, že velká část oceněných a odměněných prací byla zpracována studenty, či absolventy brněnské fakulty architektury, kde se výuce této oblasti architektury po léta věnují.

Při porovnání obou kategorií porota konstatovala, že návrhy rodinných domů byly opět v obecné rovině výrazně lépe zvládnuty než bytové domy. Svým způsobem je to pochopitelné vzhledem k naší tradici. Bytové dřevěné domy představují řádově náročnější a v praxi pro architekta méně frekventovaný úkol. Aby se mohla Česká republika zařadit po bok vyspělých evropských zemí, kde se významné množství staveb bytových, školských nebo sportovních realizuje právě ze dřeva, bude nezbytné více podpořit výuku této problematiky.

"Často se lidé ptají, jestli máme dost dřeva na stavění dřevěných domů. Na jeden rodinný dům se spotřebuje v průměru 65 m3 dřevní hmoty ve formě kulatiny. V lesích České republiky přiroste za jednu vteřinu 0,6 m3 dřevní hmoty. To znamená, že každých 108 vteřin vyprodukují naše lesy tolik dřeva, kolik se spotřebuje na jeden rodinný dům. Dřevo potřebné na stavbu 1000 rodinných domů naroste v lesích za 30 hodin! Kdybychom chtěli zvýšit podíl domů na bázi dřeva na celkové výstavbě na 20 %, v lesích nám k tomu nezbytně nutné dřevo vyroste za necelý týden. A pokud bychom chtěli všechny rodinné domy stavět ze dřeva, lesy nám k tomu dodají dřevo za jeden měsíc," řekl Ing. Jiří Pohloudek, místopředseda správní rady Nadace dřevo pro život.

Soutěž Dřevěný dům 2008 vyhlásila Nadace dřevo pro život společně s Ministerstvem zemědělství ČR a Českou komorou architektů. Hlavním cílem soutěže je podpořit vznik moderních dřevostaveb na území České republiky; dále vytvoření databáze kvalitních projektů nízkoenergetických domů a jejich následná nabídka pro veřejnost, včetně rozšíření informovanosti stavebníků a investorů o dobrých vlastnostech a prospěšnosti dřevostaveb. Záštitu soutěži poskytly Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo místního rozvoje ČR, Asociace krajů ČR a další.

"Soutěž Dřevěný dům 2008 je jedna z forem, jak účelně oslovit nejenom vlastní soutěžící architekty, ale i širokou veřejnost a vzbudit její zájem o praktické využívání dřeva. Proto jsme rádi, že se náš podnik Lesy ČR stal opět generálním partnerem soutěže," uvedl Ing. Jiří Novák, generální ředitel.

Novinkou tohoto ročníku soutěže je veřejné internetové hlasování (anketa) o nejhezčí soutěžní návrh. Soutěžní návrhy byly zveřejněny na internetových stránkách www.drevenydum.org a veřejnost mohla do 25. května hlasovat pro jednotlivé návrhy. Vítěz veřejného hlasování bude vyhlášen v rámci třídenní akce "Dřevo a ekologie v životě člověka", která se bude konat ve dnech 30. 5. až 1. 6. v Dubňanech u Hodonína. Nejhezčí návrh získá cenu Asociace dodavatelů montovaných domků.

Hodnocení vítězných návrhů

1. cena - kategorie Rodinný dům - Ondřej Chybík, Josef Chybík

Hodnocení poroty: Výborný, přesvědčivý, architektonicky brilantní, skvěle prezentovaný návrh integrující všechny předpoklady kvalitního nízkoenergetického rodinného domu se stáním pro auto zapuštěným pod úrovní terénu pod domem. Respektuje regionální tvarosloví. Dům je situován v ose zadaného pozemku orientovaného delší osou ve směru SJ. Jednoduchá kompaktní hmota krytá sedlovou střechou svědčí o znalostech a poučeném přístupu k problematice energeticky úsporných staveb. Zaujme přehledná racionální dispozice s rozvrhem v několika podlažích se zajímavými průhledy v níž porota spatřuje moderní odkaz na "Raumplan" architekta Adolfa Loose. Dobře navržené detaily, (s jedinou výhradou - řešení detailu u římsy sedlové střechy, který by jistě dalším vývojem doznal podstatných změn). Dům by byl realizován vzhledem k rozvrhu v několika úrovních ve vyšší cenové relaci. Mohl by se však stát pro dobře situované klienty variantou atraktivního, energeticky úsporného bydlení v souladu s evropskými trendy. Z hlediska hodnocení znalců návrh přesvědčivě splňuje limity kladené na nízkoenergetické domy.

2. cena - kategorie Rodinný dům - Martin Příhoda, Stanislav Kučera, Dagmar Donaťáková

Hodnocení poroty: Komplexní přístup a přesvědčivá prezentace autora k návrhu nízkoenergetického dřevěného domu. Atraktivní převýšená hmota architektonicky pozoruhodného, jednoduchého domu, krytého sedlovou střechou bez přesahu. Zvolená koncepce demonstruje využití všech principů nízkoenergetických domů, a to na nikoliv optimálním pozemku dle volby autora. Dům je situován u severozápadní hranice pozemku orientovaného delší osou ve směru ZV. Čisté a přehledné dispoziční řešení, možná s diskutabilním prvkem vloženého příčného schodiště. Škoda jen, že není využito prostoru krovu pro obytné účely. Konstrukce obvodového pláště je z žebříků z lepeného dřeva. Vyniká dobře zpracovanými detaily. Problematicky se může jevit pouze skladba střechy. Autorem předložený návrh má všechny předpoklady cenově dostupného nízkoenergetického domu, který s přehledem obstál i při hodnocení znalců z hlediska stavební fyziky.

3. cena - kategorie Rodinný dům - Petr Kasl, Michal Fischer

Hodnocení poroty: Rodinný dům je situován při severozápadní hranici zadaného pozemku orientovaného delší osou ve směru SJ. Lapidární, architektonicky čistá "dřevěná krabice" s odděleným prostorem pro parkování. Přehledně řešená úsporná dispozice dřevěného rodinného domu pro mladou čtyřčlennou rodinu i s ohledem na světové strany a situování na pozemku. Diskutabilní je pouze vstup do koupelny ze zádveří. Jižní průčelí orientované do zahrady je správně stíněno přesahy střechy v rámci zvoleného architektonického konceptu. Poučené je řešení detailů s výhradou nevhodné polohy oken v líci pláště, která vede k tepelným mostům. Návrh provětrávané laťované fasády a problematického uzavírání výklopných částí u relativně malého domu povede k prodražení investice. Kvalitní komplexní řešení svědčí o dosažení nízkoenergetického standardu.

1. cena - neudělena
2. cena - neudělena
3. cena - kategorie Bytový dům - Štěpán Děnge, Jakub Děnge, Jana Stopková

Hodnocení poroty: Přihlášené soutěžní práce v kategorii "Nízkoenergetický bytový dům" prokázaly svými parametry, že návrh dřevěného bytového domu patří k velmi náročným úkolům. Porotu oslovil dílčím způsobem tento návrh "domu na louce", který řeší bytový dům jako barevnou linku, komponovanou z jednotlivých schodišťových sekcí, o šesti bytech, která může sledovat průběh vrstevnic terénu a jejich zalomení. Hmota domu je zastřešena nízkou sedlovou střechou a oživena nepravidelným rytmem oken a zapuštěných lodžií na jižním průčelí. Parkování je v suterénu v otevřených přístřešcích, doplněných o skladové prostory pro jednotlivé byty. Autor využívá rozdílné úrovně terénu. Byty mají jednoduchou, přehlednou, tepelně zónovanou, standardní dispozici. Škoda, že pro pohodu bydlení není využito rovněž prostoru podkroví. Z hlediska energetické náročnosti jsou problematické zapuštěné lodžie, které zvětšují ochlazovanou obálku domu a komplikují konstrukci. Zvolené konstrukční řešení a skladba nosných prvků zhoršuje tepelně technické vlastnosti domu. Investiční náklady by byly přiměřené. Jedná se o kompaktní, relativně úsporné řešení.

3. cena - kategorie Bytový dům - Jiří Prokeš, Jiří Mach

Hodnocení poroty: Jednoduchá, střízlivá, kompaktní třípodlažní hmota pavlačového domu s plochou střechou zaujala porotu v kategorii nízkoenergetický bytový dům. Betonová spodní stavba využitá pro otevřená stání pro auta a úložné prostory bytů v kombinaci s vrchní dřevostavbou o šesti bytech je správně zvoleným modelem pro tento typologický druh. Problematická je absence zádveří jako tepelného filtru. Z hlediska užívání dispozice se dále jeví jako diskutabilní u menších bytů přístupnost jediné toalety pouze přes ložnici rodičů. Řešení některých detailů z hlediska tepelných mostů a požadovaných vrstev tepelné izolace je nedůsledné. Nicméně celkové parametry obálky domu nízkoenerg. úroveň bezpečně plní a svědčí o dosažitelnosti nízkoenerg. standardu.

 
 
Reklama