Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceresit systém pro pokládku elektrických topných rohoží pod dlažbu

Pro tepelný komfort nejen v koupelnách

Firma Henkel ČR, spol. s r.o. nabízí systémové řešení Ceresit pro pokládku elektrických topných rohoží. Její součástí je penetrační nátěr Ceresit CT 17, samonivelační hmota Ceresit CN 72, jednosložková hydroizolační hmota Ceresit CL 51, flexibilní lepicí malta Ceresit CM 17, spárovací hmota Ceresit CE 40 aquastatic a silikon Ceresit CS 25.

elektrické topné rohože
(po kliknutí se obrázek zvětší)

Okřídlené "hlavně mít nohy v teple" vychází z životní pravdy, že teplo je člověku od nohou. Keramická dlažba však nepatří zrovna mezi povrchy, ze kterých by teplo sálalo. Přitom zejména v koupelnách k základnímu komfortu patří, aby člověk vyhřátý z horké koupele či sprchy bez obav vkročil bosou nohou na zem. Toho lze docílit podlahovým vytápěním, například elektrickými rohožemi, jejichž zásluhou nejenže již nejsou podlahy tak studené, ale i vystříkaná voda na nich rychleji uschne. Pro pokládku elektrických topných rohoží má Ceresit své systémové řešení.

Topné rohože jak je známe jsou ve většině případů pásy speciální tkaniny s přichycenými topnými vodiči. Rozteče vodičů jsou rovnoměrné a jejich množství je takové, aby byl zajištěn optimální topný výkon v celé vytápěné ploše. Pokládka je poměrně jednoduchá a dostupná. Podlaha se zvýší jen zhruba o 15 milimetrů (v závislosti na tloušťce izolační vrstvy a dlaždic). Vyplatí se pořídit si k ní i termostat s regulací, který lze programovat. Ten bývá na celé investici nejdražší, protože plocha, kam elektrickou topnou rohož instalujeme, nemusí být příliš velká - stačí místa, kde stojíme, ať již v koupelně, nebo třeba u kuchyňské linky.

Na začátku pokládky opatříme očištěný podklad základním nátěrem, u savých podkladů použijeme neředěný penetrační nátěr Ceresit CT 17, který necháme minimálně čtyři hodiny zaschnout. Ceresit CT 17 je určen na zpevnění povrchu, zvyšuje přilnavost a je paropropustný. V případě nutnosti je možné napenetrovaný podklad vyrovnat samonivelační hmotou Ceresit CN 72 ještě před položením rohože, při rovném povrchu je možno pokládat rohož bez vyrovnání do flexibilní lepicí malty. V případě vlhkého prostředí koupelen je třeba pamatovat ještě na vytvoření hydroizolace. Toto utěsnění provádíme jednosložkovou hydroizolační hmotou Ceresit CL 51 nanášenou v neředěné podobě ve dvou vrstvách. Po dokončení utěsňující hydroizolační vrstvy můžeme přistoupit k montáži topných rohoží.

Položené pásy topné rohože je vhodné zatřít lepicí maltou, aby se zabránilo jejich posunu, a na takto uchycenou rohož lze již okamžitě flexibilní lepicí maltou Ceresit CM 17 lepit dlažbu. Ceresit CM 17 je určena pro keramické obklady a dlažby lepené na kritické podklady, zpracovává se metodou tenkovrstvého lepení. Podle nasákavosti obkladu případně můžeme volit jinou lepicí maltu z řady Ceresit CM.

   

Pro spárování ve vlhkých koupelnách doporučujeme spárovací hmotu Ceresit CE 40 aquastatic pro spáry do 5 mm, která má aquastatický, hydrofobní efekt, to znamená že se na jejím povrchu vytvoří uzavírací, nepropustný film, po kterém vlhkost ve formě kapiček steče, aniž by se vsákla. Tato cementová malta je tak určena pro přímý kontakt s vodou, a to v interiéru i exteriéru. Alternativou může být cementová spárovací hmota pro úzké spáry Ceresit CE 33 Super.

Dilatační, stykové a montážní spáry nakonec vyplníme silikonem Ceresit CS 25, což je vysoce hodnotný těsnicí tmel k vyplnění dilatačních spár v sanitární oblasti.

 
 
Reklama