Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Milan Šafář: Stále je co zlepšovat

Rozhovor TZB-info s Ing. Milanem Šafářem, jednatelem firmy Čeko elektro s.r.o., exkluzívním dovozcem do ČR, distributorem a garantem servisu výrobků CATA. V současné době patří firma CATA ELECTRODOMÉSTICOS, S.L. k předním světovým výrobcům vzduchotechniky - především v oblasti kuchyňských odsavačů, koupelnových odsavačů, ventilátorů a topidel.

Broumovská firma Čeko elektro je exkluzivním dovozcem a distributorem výrobků firmy CATA. Mohl byste tuto firmu blíže představit?

Španělská firma CATA se sídlem v Barceloně byla založena v roce 1947. Firma CATA se soustředí na výrobu vzduchotechnických zařízení především pro domácnosti a je schopna v této oblasti předložit velmi ucelenou nabídku. CATA nabízí mimořádně širokou škálu kuchyňských odsavačů (digestoří) s moderním designem a výbornými technickými parametry i kompletní řadu koupelnových ventilátorů. Nabídku doplňuje široká řada stropních ventilátorů a elektrických topidel. Naše společnost tuto značku na českém trhu exkluzivně zastupuje již od roku 1998.


Proč jste se rozhodli dovážet výrobky právě od této firmy? V čem jsou jejich největší výhody?

Hlavním důvodem pro rozhodnutí zastupovat značku CATA pro nás byla snaha nabídnout českým zákazníkům kvalitní výrobky evropské produkce za přijatelnou cenu. Výhodou firmy CATA je její dlouholetá tradice, vlastní vývojové centrum reagující na aktuální trendy v designu a v technologii, schopnost vyrábět a nabízet špičkové výrobky, odpovídající uvedeným trendům za velmi příznivé ceny.


Jaké jsou nové trendy v oblasti ventilační techniky?

V současné době je velký důraz kladen na snižování hlučnosti zařízení, zlepšení účinnosti odsávání, zjednodušení montáže a obsluhy a usnadnění údržby. Příkladem tohoto vývoje je na evropském trhu výjimečná řada koupelnových ventilátorů X-MART.

U této řady byla klasická čelní mřížka nahrazena čelní deskou se středovým otvorem a obvodovým sáním. Vnitřní část ventilátoru byla kompletně překonstruována, aby splňovala aerodynamické požadavky na proudění vzduchu. Čelní deska je buď trvale otevřená nebo je opatřena automatickým bezhlučným pohonem (provedení X-MART MATIC), kde je čelní deska ve vypnutém stavu uzavřena (a plní tak úlohu zpětné klapky) a po zapnutí ventilátoru se čelní deska automaticky bezhlučně vysune, čímž otevře nasávací otvor. Výhodou řešení s čelní deskou je zlepšené proudění vzduchu a nižší hlučnost. Další výhodou je snadná údržba - čelní desku lze jednoduchým pohybem bez nutnosti použití dalších nástrojů sejmout, opláchnout pod tekoucí vodou a opět jednoduše nasadit. Zjednodušit se podařilo i montáž, kterou je možné provádět bez vrtání pomocí systému QUICK FIX GRIP (dvě rozpěrné packy, přístupné zpředu, kterými se ventilátor rychle fixuje v potrubí). Po sejmutí čelní desky jsou přístupné ovládací prvky (točítko doběhového časovače a točítko vlhkostní automatiky - u modelů s příslušnou výbavou) a po odklopení krytky je přístupná i svorkovnice pro snadné a rychlé zapojení elektroinstalace.

Obr. 2


Jedním z vašich profilových výrobků jsou kuchyňské digestoře. Jaké novinky nabízíte? A jaké jdou v současné době nejvíce na odbyt?

CATA je specialistou na digestoře a každý rok přichází s řadou jak designových, tak technických inovací. V tomto roce se naši zákaznici mohou těšit na nové a neotřelé designy digestoří, špičkové elektronické ovládání VL3, dále na nové tiché a výkonné bezfiltrové digestoře.

V současné době patří mezi nejprodávanější typy digestoří velmi módní kombinace obloukových digestoří se sklem. V naši nabídce je to například řada digestoří C-GLASS, kterou na náš požadavek výrobce nově vybavuje halogenovým osvětlením.

Obr. 3


Mění se v průběhu času požadavky zákazníků na design? Dávají přednost spíš malým nenápadným digestořím nebo takovým, které se mohou stát výrazným prvkem interiéru?

V posledních letech došlo k velmi významné změně požadavků zákazníků. Zatímco na konci devadesátých let se nejvíce prodávaly lacinější a jednodušší digestoře v bílé či černé barvě, v současnosti zákazníci požadují výhradně nerezové varianty a velmi často i v kombinaci se sklem. Digestoř se tak stává nejen prostým zařízením na odsávání par, ale i výrazným designovým prvkem, podtrhujícím vzhled celé kuchyně.

Obr. 4


Součástí některých digestoří je "silencer". Co to je?

Celým tímto rozhovorem se prolíná snaha výrobce o co nejvýraznější snížení hlučnosti veškerých vyráběných výrobků. Jedním z prvků, které se používají u digestoří, je právě Silencer. Silencer neboli omezovač hluku je přídavný prvek významně snižující provozní hlučnost u digestoře a je umístěn v prostoru pod motorem. Silencer je konstruován tak, aby eliminoval ty akustické frekvence, které jsou pro lidské ucho nejnepříjemnější. Testováním v laboratořích IDIADA AT byl naměřen pokles hlučnosti o 4 dB(A) u rychlostí 1 a 2 a pokles o 5 dB(A) u rychlosti 3 a TURBO. Pro zajímavost: poklesu o 3 dB(A) odpovídá snížení hladiny hluku na polovinu.

Obr. 6


Jaké výhody mohou nabídnout moderní digestoře oproti jejich starším předchůdkyním?

U kuchyňských digestoří vývoj v posledních letech přinesl mnoho zásadních inovací. Nejviditelnější je používání speciálních povrchových úprav k zamezení vzniku otisků prstů - úprava DurAlum. Jde jednak o nový způsob broušení nerezového plechu, který získá nový matový povrch, na kterém jednoduše nejsou otisky prstů vidět a u Alu variant dochází navíc k povrchovému zhutnění hliníkového materiálu, který takto získává nejen odolnost proti otiskům prstů, ale i mechanické vlastnosti podobné nerezovému plechu při nízké hmotnosti hliníku.

Obr. 6 Další viditelnou inovací je ústup od používání klasických kovových tukových filtrů (které slouží k zachytávání tukových složek) a k jejich nahrazení tukovým lapačem (turbína digestoře slouží jako odstředivka odlučující tukové složky z odsávaného vzduchu, které se poté zachycují v lapači tuku, tvořeném miskou, kterou lze jednoduše vyjmout a vyčistit) ve spojení s obvodovým neboli perimetrickým odsáváním (plná kovová deska se štěrbinou po obvodu). Výhodou je zvýšení účinnosti odsávání, výrazné snížení hlučnosti a zjednodušení údržby takto vybavené digestoře.

Snaha o snížení hlučnosti digestoří vede k vývoji nových typů motorů a materiálů pro tyto motory, aby došlo k minimalizaci přenosu vibrací z motoru na plášť digestoře a k maximálnímu pohlcování vznikajícího hluku uvnitř digestoře. Pro další snížení hlučnosti se nejvýkonnější modely osazují i Silencery (viz dříve).

Současné digestoře CATA získávají i prvky jisté inteligence. V nabídce máme digestoře s plně elektronickým ovládáním a s multifunkčním LCD displejem. Výhodou je nejen možnost nastavení požadovaného sacího výkonu, ale i možnost nastavení intenzity halogenového osvětlení, možnost volby časovače automatického vypnutí, zobrazení hodin na displeji a vestavěná elektronická minutka s akustickým signálem.


Jste největším dodavatelem stropních ventilátorů u nás. Kam se tyto ventilátory nejvíc hodí? Přece jen u nás není tak horké klima jako v jižních krajích...

Obr. 7

Stropní ventilátor se hodí prakticky do každé místnosti - v sortimentu máme vhodné modely pro jakýkoliv interiér. Pokud se zvolí některý model se světlem, pak může nahradit i centrální osvětlení s přidanou hodnotou, kterou je právě ventilátor. A využitelnost stropního ventilátoru je prakticky celoroční.

V létě můžete ventilátor využít pro ochlazování a na zimu lze ventilátor přepnout na obrácený chod (v sortimentu CATA všechny modely vyjma řady VT) a hnát teplý vzduch od stropu (kde by se jinak hromadil bez využití) podél stěn k podlaze. Tento režim snižuje pocit chladných stěn, vyrovnává teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem a snižuje náklady na vytápění.


Pokud už lidé touží po ochlazení, tak mi připadá, že si raději koupí klimatizaci...

Klimatizace je pěkná věc. Vezměte však v úvahu pořizovací cenu běžné klimatizace, její energetickou náročnost a nutnost instalovat vnější jednotku, která musí být s vnitřní jednotkou propojená kabelem a dvojitým potrubím, to vše v každé obývané místnosti v bytě či v domě. Je jasné, že pro drtivou většinu zákazníků je pořízení a montáž stropního ventilátoru tou nejjednodušší, nejekonomičtější a nejschůdnější variantou, která splňuje většinu požadavků za rozumnou cenu.


Častou nevýhodou ventilátorů je jejich nadměrná hlučnost. Jak jsou na tom vaše výrobky?

Nadměrná hlučnost je relativní pojem. Hlučnost ventilátoru se vždy skládá ze dvou základních složek. Tou první je tzv. aerodynamický hluk, který způsobuje pohyb vzduch při ventilaci. Zde platí, čím větší masa vzduchu a čím větší rychlost pohybu vzduchu (větší otáčky, vyšší sací výkon), tím vyšší hlučnost, která je dána fyzikálními zákony a na kterou má vliv pouze vhodný tvar lopatek a dále zvolený pracovní režim (jednoduše řečeno, je vhodné zapínat ventilátor jen na takovou rychlost, jaká je skutečně potřeba). Druhou složkou je hluk vznikající v motoru, který lze omezit použitím kvalitních ložisek a vhodnou konstrukcí motoru a jeho závěsu. Firma CATA má letité zkušenosti s konstrukcí ventilátorů a můžeme se pochlubit, že ventilátory CATA patří k nejtišším na českém trhu.


V oblasti topné techniky nabízíte např. konvektory. Kde vidíte jejich hlavní oblast použití? Jak velkou místnost dokáží vytopit? V čem je výhoda oproti běžným přímotopům?

Zjednodušeně řečeno, přímotop a konvektor jsou dva nejčastěji používané názvy pro jedno zařízení - elektrický přímotopný konvektor. Oba názvy se vztahují k principu vytápění. "Přímotopný" označuje přímý ohřev vzduchu topným tělesem, v tomto případě elektrickým. Přímotop dodává teplo v okamžiku zapnutí a po vypnutí ihned ochladne. Opakem přímotopných topidel jsou akumulační topidla, kde se topným tělesem ohřívá akumulační hmota a tato se následně používá k ohřevu vzduchu. Akumulační topidlo je nutné nejdříve takzvaně nabít (např. přes noc) a teprve poté je možné jej použít k vytápění. Na půl cesty mezi přímotopnými a akumulačními topidly jsou olejové radiátory. Krátce po zapnutí již ohřívají vzduch a díky olejové náplni s akumulační schopností jsou schopné ohřívat vzduch ještě nějaký čas po vypnutí. "Konvektor" pak vyjadřuje způsob přenosu tepla z topného tělesa pohybem ohřátého vzduchu - díky komínovému efektu konvektor spodní mřížkou nasává chladný vzduch od podlahy, topným tělesem jej ohřívá a ohřátý vzduch vydechuje horní mřížkou, čímž rozpohybuje a ohřívá vzduch v celé místnosti. Některé modely jsou vybaveny i samostatně spínaným ventilátorem (v názvu mají slovo TURBO), který napomáhá rychlejšímu vyhřátí vytápěné místnosti. Výhodou elektrického přímotopného konvektoru je tedy schopnost dodávat teplo tehdy, kdy jej potřebujeme, bez nutnosti "nabití" den předem a výrazně menší prostorové nároky oproti akumulačním topidlům.

Obr. 9

Elektrické přímotopné konvektory lze použít k hlavnímu vytápění bytu či domu. Při výpočtu požadovaného příkonu je třeba brát v úvahu stavebně technický stav vytápěného objektu - tj. izolační vlastnosti zdiva či oken, orientaci místností vzhledem k převažujícímu směru proudění venkovního vzduchu, polohu místností vzhledem ke světovým stranám atd. Obecně lze však vycházet ze zjednodušeného propočtu - na 50 m3 objemu místnosti 2.000 W elektrického příkonu topidla.

Elektrické přímotopné konvektory lze však s výhodou využít i v objektech s centrálním či dálkovým vytápěním k přitápění v době, kdy je neekonomické roztápět centrální kotel či v chladných dnech mimo topnou sezónu (na jaře či na podzim) nebo v topné sezóně v extrémně chladných dnech, kdy výkon instalovaného vytápění nestačí vytopit místnosti na požadovanou teplotu. V posledních letech jsou elektrické přímotopné konvektory velmi oblíbené i chatařů, chalupářů i majitelů rekreačních zařízení pro přitápění či hlavnímu vytápění v chladných dnech. Všechny elektrické přímotopné konvektory značky CATA jsou vybaveny termostatem s ochranou proti zamrznutí (poloha termostatu, při které konvektor automaticky udržuje teplotu v místnosti nad nulou) a všechny lze provozovat postavené na podlaze (s namontovanými nožičkami, které jsou v ceně výrobku) nebo zavěšené na zdi (závěsná souprava je rovněž dodávaná v ceně výrobku). Všechny se dodávají s tělesem s max. příkonem 2.000 W a se třemi stupni příkonu (750 - 1.250 - 2.000 W).


V nabídce máte i teplovzdušný ventilátor. Čím se liší od konvektoru?

Obr. 8

Teplovzdušné ventilátory (zkráceně termoventilátory, lidově "kostky") se od konvektorů liší výrazně menšími rozměry. Vzhledem k malým rozměrům u nich nedochází k pohybu vzduchu komínovým efektem, ale nuceně pomocí vestavěného ventilátoru, který musí být sepnutý vždy současně s topným tělesem (to je zajištěno konstrukčně již z výroby).

Termoventilátory se využívaji k lokálnímu ohřevu vzduchu přímo v místě potřeby, např. u pracovního stolu či k vytápění malých místností (do 30 m3). Termoventilátory značky CATA mají vždy 3 stupně příkonu ("studený vzduch" - 1.000 - 2.000 W). V režimu "studený vzduch" lze termoventilátor v létě používat jako stolní ventilátor. Modely s termostatem jsou stejně jako přímotopy vybaveny protizámrzovou ochranou.

Raritou mezi termoventilátory je model TH 5000, který je možno provozovat ve třech různých polohách podle požadavku na směr proudění vzduchu (horizontálně dopředu, vertikálně dopředu a vertikálně nahoru).


Je na ventilátorech a digestořích ještě vůbec co zlepšovat?

Ačkoliv se dlouhou dobu zdálo, že na koupelnových ventilátorech a kuchyňských digestořích není co zlepšovat, vývoj v posledních letech ukázal, že tomu tak není. Cílem všech zlepšení je zjednodušit montáž a obsluhu, zlepšit účinnost odsávání, snížit hlučnost zařízení, snížit spotřebu elektrické energie, usnadnit údržbu či doplnit zařízení o nové funkce. Po designové stránce se projevuje snaha o kombinace tradičních materiálů jako nerezový plech, sklo či dřevo s netradičními jako je např. umělý kámen. Začíná se projevovat i trend kombinování jednoúčelových zařízení jako jsou např. digestoře s prvky zábavní techniky, např. s LCD televizory. Nechme se překvapit, co další vývoj ještě přinese.


Za TZB-info se ptala RNDr. Jana Plamínková

 
 
Reklama