Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Rušení pošt, hřiště v sousedství, kapacita škol. I to jsou témata pro starosty a Komunální veletrh

XIX. Sněm Svazu měst a obcí a 1. ročník Komunálního veletrhu

Co mají v plánu řešit starostové na květnovém volebním sněmu v Olomouci? Co chybí ve vaší obci? Jak své bydlení zlepšit? Inspiraci hledejte na Komunálním veletrhu 17. - 19.5. 2023 na výstavišti v Olomouci.

Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí České republiky, Mgr. Michal Drážďanský, jednatel MDL EXPO
Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí České republiky, Mgr. Michal Drážďanský, jednatel MDL EXPO

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou a nevládní organizací. Sdružuje přes 2 800 měst a obcí a zastupuje tak cca 8,5 milionů obyvatel ČR. A je důležitým prvkem, který se vyjadřuje k tomu, co je v kompetenci měst a obcí. 17. - 19. května 2023 se stane Olomouc hlavním městem pro samosprávy! Sejdou se zde zástupci členských obcí Svazu a na XIX. sněmu si zvolí své reprezentanty na další 4 roky. Je pro ně připraven také doprovodný program, mimo jiné i první ročník Komunálního veletrhu. Za estav.tv jsme požádali o rozhovor Svaz měst a obcí ČR (SMOČR) i zástupce Komunálního veletrhu.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

„Jednoznačně je tématem pokračování finanční samostatnosti obcí, možná se otevře téma volebního systému, prodloužení volebního období zastupitelů ve městech a obcích na 6 let,“ zmiňuje Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMOČR, příklady témat, které kromě samotných voleb budou na sněmu k jednání.

Současné vedení svazu zažilo spolu se starosty neobvyklé období lockdownů a pandemie, útěk z měst a nebývalé navýšení počtu obyvatel obcí, změny chování obyvatel, zavřené gastro podniky a školy, rozmach e-shopů a donáškových služeb, sdílenou dopravu, energetickou krizi, tlak na výměny kotlů… jak se to podepsalo na samosprávě a jsou zkušenosti přenositelné?

„Stávající starostové vstupují výrazně více poučeni a doufáme, že noví zkušenosti převezmou a budou na nich dále stavět. Věříme, že celá ta uplynulá doba všechny ve vedení měst posílila a semkla nás dohromady. A také věříme, že sounáležitost nám vydrží i na dobu, kdy nám, doufejme, bude lépe,“ říká Radka Vladyková.

Aktuálně se nepodařil dialog samospráv s vládou o poštách a územních pracovištích finančních úřadů. Dá se očekávat, že i témata tohoto druhu zazní na sněmu? Možná i v reakci na avizované hosty, zástupce vlády a prezidenta?

„Tato témata mají jednoho stejného jmenovatele. A to je komunikace vlády se zástupci územně samosprávných celků. A my doufáme, že zástupci vlády a možná i pan prezident přijedou na náš XIX.volební Sněm a budeme moci toto projednat. Aby nás vláda nepřekvapovala mediálně, ale abychom seděli u jednoho jednacího stolu, jsme partneři,“ říká Radka Vladyková.

SMOČR sdružuje přes 2 800 měst a obcí a zastupuje tak cca 8,5 milionů obyvatel ČR, je jasné, že jsou témata, které trápí vždy jen skupinu samospráv. Některá města a obce trápí nyní problémy s velkým počtem žáků ZŠ a SŠ, jiné trápí infrastruktura v návaznosti na dálniční síť, jiné průmyslové zóny a jejich dopad na obce, moc nebo pak zase málo turistů, (ne)zaměstnanost související se změnami firem v regionu… Jak se v rámci svazu pracuje s tématy, která trápí jen část členů? I na to odpovídá Radka Vladyková ve videu.

Co byste chtěli ve vaší obci a městě? Přijďte se podívat

Komunální veletrh navazuje na úspěšné Dny starostů, které probíhaly během veletrhu Aquatherm Praha a chtěli jsme spolupráci rozšířit. Zároveň nás inspirovaly veletrhy v Německu a Rakousku, kde se podobné veletrhy pro samosprávu i komerční subjekty s úspěchem konají,“ řekl k záměru Komunálního veletrhu Mgr. Michal Drážďanský, jednatel MDL EXPO.

Komunální veletrh se koná 17. - 19. května 2023 na výstavišti Flora Olomouc.
Zájem vystavovatelů je pochopitelně odrazem současné situace, tj. největší zastoupení je z oblasti úspor energií, energetiky, veřejného osvětlení, velké téma jsou dětská hřiště, zelená technika pro údržbu pozemků, odpadové hospodářství, úprava a zdroje vody. Katalog vystavovatelů.
Komunální veletrh – vstup zdarma na základě registrace předem, St až Čt 10:00 – 17:00 hod., Pá do 15:00 hod.

Jakkoliv je veletrh od začátku koncipován pro zástupce samosprávy, jeho brány jsou otevřeny každému, kdo se zajímá o své město a obec a chce načerpat inspiraci a podívat se na nabídku, o které pak třeba bude diskuse se sousedy a zastupiteli doma.
„Firmy, které by ještě měly zájem o setkání se starosty a prezentaci na veletrhu se mohou ještě přihlásit. Ačkoliv jsou již v běhu přípravy na místě, budeme se snažit vyhovět,“ říká Michal Drážďanský.

 
 
Reklama