Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Online komunikace se stavebními úřady se pomalu, ale jistě stane nutností

Stav ekonomiky se díky vládním opatřením na její podporu zavedeným na jaře daří zatím udržet v přijatelných mezích.

Stav ekonomiky se díky vládním opatřením na její podporu zavedeným na jaře daří zatím udržet v přijatelných mezích. Jaké škody napáchá druhá vlna pandemie, bude ale jasné zřejmě velice brzy. První odezvu lze očekávat již na přelomu roku. S největší pravděpodobností bude spojena se snižováním cen nemovitostí.

 

Pokles cen nemovitostí je nevyhnutelný

Stejně jako v průběhu krize v roce 2008 můžeme očekávat největší snižování hodnoty u starších bytů v okrajových částech měst. Naopak stavební pozemky a rodinné domy budou na hodnotě ztrácet nejpomaleji. Pokles cen nemovitostí bude souviset s nižší koupěschopnou silou obyvatel v produktivním věku, kteří přijdou o práci či budou jinak postiženi negativními ekonomickými důsledky krize. Tu může mimo jiné zažehnat také výstavba nových nemovitostí pro bydlení, ale i komerci. Ta je však v současné době brzděna zdlouhavým schvalovacím procesem, v rámci, něhož musí stavebník absolvovat kolečko po úřadech, které se často protáhne i na roky.

Na stavební povolení si ve velkých městech počkáte i několik let

Právě pandemie koronaviru, která výrazně zasáhla i do fungování úřadů, upozornila na potřebu rychlé digitalizace nejen v případě stavebního řízení, ale také v oblasti územního plánování. O tomto kroku se v minulosti již diskutovalo, aktuální situace by jej ale mohla urychlit. Současný legislativní rámec stavebního řízení dovoluje stavebníkům a developerům vyřízení všech dokumentů nejrychleji v řádech měsíců. Ve velkých městech, v Praze a Brně se, ale často dočkají úspěšného vyřízení své žádosti až v průběhu několika let.  

Trh s nemovitostmi je stále napjatý

„V současné době zaznamenáváme v Brně vyšší zájem o domy na prodej, protože stavební řízení je z důvodu krize extrémně pomalé,“ konstatuje Petr Broža, obchodní ředitel oddělení bydlení a rekreace realitní společnosti REAL SPEKTRUM. Mnoho zájemců o nové bydlení řeší svoji situaci alespoň dočasně podnájmem. „V Brně je bytů k pronájmu prozatím dostatek,“ dodává Broža. „Pokud se ale zásadním způsobem nezkrátí doba schvalovacího řízení v oblasti nové výstavby, mohou za 10 let chybět byty až pro statisíce lidí,“ uzavírá realitní makléř.
 
 
Reklama